Հայ եւ ադրբեջանցի լրագրողների "կոնֆիդենցիալ" փոխայցերի մանրամասները
Օրերս հայկական և ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում տեղեկատվություն հայտնվեց հայաստնցի և ադրբեջանցի լրագրողների փոխայցերի կազմակերպման մասին։ Տեղեկացվեց, որ ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչները կհանդիպեն երկու երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաների և գործընկերների հետ: Այցի այլ մանրամասներ չեն հաղորդվում։
Լիազոր գերատեսչություններն ընդհանրապես հրաժարվում են որևէ տեղեկատվություն տրամադրել այս մասին։ Տպավորությունն այնպիսին է, որ այցելությունները կազմակերպվում են հույժ գաղտնի։ PrimeNews.am-ի թղթակցի խնդրանքին գոնե հաստատել կամ հերքել այս տեղեկատվությունը, ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանը խորհուրդ  տվեց այդ հարցով դիմել Արտաքին գործերի նախարարություն: ԱԳՆ-ում հրաժարվեցին որեւէ կերպ մեկնաբանել այդ տեղեկությունը։
Թե որն է այդ այցերի նման խիստ "գաղտնիության" պատճառը, պարզ չէ, քանի որ ավելի վաղ Հայաստանում արդեն եղել են մի խումբ ադրբեջանցի լրագրողներ, հանդիպել հայ գործընկերների և պատգամավորների հետ: Այցը միանգամայն ադեկվատ է ընկալվել, ավելին ՝ հասարակական որևէ աժիոտաժ չի առաջացրել և, կարելի է ասել, նույնիսկ աննկատ է անցել ։
Սակայն, PrimeNews.am-ին հաջողվել է պարզել հայ և ադրբեջանցի լրագրողների փոխայցերի որոշ մանրամասներ։ Այսպես, ըստ մեր աղբյուրների, հայկական կողմից փոխայցերը կազմակերպում է ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանի գրասենյակը։ Ի սկզբանե "հավակնորդների" մեծ ցուցակից ընտրվել են չորս լրագրողներ։ Հետագայում հաստատվել են  այդ չորսից երկուսի թեկնածությունները։ Սակայն նրանց անունները գաղտնի են պահվում, և որևէ տեղեկություն ստանալ այդ մասին չհաջողվեց։ Հայ լրագրողների այցը ԱՀ պետք է սկսվեր նոյեմբերի 17-ին։ Իսկ նոյեմբերի 18-19-ին պատասխան այցով Հայաստան պետք է ժամանեին  ադրբեջանցի լրագրողները։ Ավելին, նոյեմբերի 18-ին Արտաքին գործերի նախարարությունում նախատեսվում էր ճաշ՝  նրանց մասնակցությամբ ։

Подробности «конфиденциальных» визитов армянских и азербайджанских журналистов в Баку и Ереван
На днях в армянских и азербайджанских СМИ появилась информация об организации взаимных визитов журналистов из Армении и Азербайджана, сообщалось, что представители СМИ встретятся с высокопоставленными должностными лицами двух стран и коллегами. Каких-либо других подробностей визита не сообщалось.
Полномочные ведомства вообще отказываются предоставлять какую-либо информацию на сей счет. Складывается впечатление, что визиты организовываются под грифом «секретно». На просьбу корреспондента PrimeNews.am хотя бы подтвердить или опровергнуть информацию о взаимных визитах армянских и азербайджанских журналистов, пресс-секретарь премьер-министра Армении Владимир Карапетян посоветовал обратиться с этим вопросом в Министерство иностранных дел. В МИД же отказались как-либо комментировать данную информацию.
В чем причина столь строгой «конфиденциальности» этих визитов не понятно, поскольку ранее в Армении уже побывала группа азербайджанских журналистов, предсставители СМИ встретились с армянскими коллегами и депутатами, визит был воспринят вполне адекватно, более того, какого-либо общественного резонанса не вызвал, и, можно сказать, даже прошел незаметно.
Тем не менее, PrimeNews.am удалось узнать некоторые подробности этих визитов. Так, согласно источникам портала, визиты с армянской стороны организовывает офис супруги премьер-министра РА Анны Акопян. Изначально из большого списка «претендентов» были выбраны четыре журналиста. Впоследствии были утверждены кандидатуры двух из этих четырех журналистов. Однако их имена держаться в тайне, и получить какию-либо информацию на сей счет не получилось. Визит армянских журналистов в АР должен был начаться 17 ноября. А 18-19 ноября в Аремнию с ответным визитом должна была прибыть группа азербайджанских журналистов. Более того, 18 ноября планировался обед в Министерстве иностранных дел с их участием.