Հայ-ադրբեջանական քննարկումներում «ՆԱՏՕ-ն պաշտոնական դերակատարություն կամ կոնկրետ մեխանիզմ չունի»․ Կոլոմինա
Հայ-ադրբեջանական քննարկումներում «ՆԱՏՕ-ն պաշտոնական դերակատարություն կամ կոնկրետ մեխանիզմ չունի», ադրբեջանական АPA գործակալությանը տված հարցազրույցում այսօր նշել է Հարավային Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Խավյեր Կոլոմինան։
Նրա խոսքով, սակայն, Հյուսիսատլանտյան դաշինքը կարող է նպաստել Երևանի և Բաքվի միջև վստահության ամրապնդմանը։
«Ես ողջունում եմ այն բոլոր կառուցողական ջանքերը, որոնք նպաստում են հարաբերությունների կարգավորմանը։ Ես ողջունում եմ նաև այն կենտրոնական դերակատարությունը, որ ստանձնել է Եվրամիությունը», - հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի ներկայացուցիչը։

Коломина: У НАТО нет официальной роли или конкретного механизма в армяно-азербайджанских обсуждениях
У НАТО нет официальной роли или конкретного механизма в армяно-азербайджанских обсуждениях. Об этом сегодня в интервью азербайджанскому агентству АПА заявил спецпредставитель генсека НАТО на Южном Кавказе и в Центральной Азии Хавьер Коломина.
Однако, по его словам, Североатлантический альянс может способствовать укреплению доверия между Ереваном и Баку.
«Я приветствую все те конструктивные усилия, которые способствуют нормализации отношений. Я также приветствую ту центральную роль, которую взял на себя Евросоюз»,- заявил представитель генсека НАТО.