Հայ-ադրբեջանական խաղաղության համաձայնագիրը՝ թեև կարևոր աշխարհաքաղաքական նշանակությանը, թերագնահատված է. սենատոր Դեյնս
Ակնհայտ է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի գլխավորությամբ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կնքված խաղաղության համաձայնագրի մասին բավականաչափ չի տեղեկացվել, սակայն կարևոր աշխարհաքաղաքական նշանակություն ունի, հայտարարել է ԱՄՆ սենատոր Սթիվ Դեյնսը։
«Օրերս խոսում էինք նրա մասին, թե ինչպես են Ամերիկայի հակառակորդները իրականում խաթարում ԱՄՆ-ի աճող ներգրավվածությունը, որը մենք տեսնում ենք այսօր Կենտրոնական Ասիայում։ Ակնհայտ է, որ նախագահ Թրամփի գլխավորությամբ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կնքված խաղաղության համաձայնագրի մասին բավականաչափ չի տեղեկացվել, բայց կարևոր աշխարհաքաղաքական նշանակություն ունի»,- հայտարարել է ԱՄՆ սենատորը։
«Կենտրոնական Ասիայի հինգ երկրների հետ ամուր հարաբերությունների հաստատումը կարևոր է մեր ազգային անվտանգության համար, և ես ուրախ եմ, որ նախագահի առաջադրած թեկնածուները հանձնառու են տարածաշրջանում ամուր համագործակցությանը և գործընկերությանը»,- հավելել է սենատորը։

Сенатор Дейнс: Мирное соглашение Азербайджана и Армении недооценено, но имеет важное геополитическое значение
Очевидно, что о прорывном мирном соглашении, во главе с президентом  США Дональдом Трампом между Азербайджаном и Арменией, не сообщалось достаточно,  оно недооценено, но имеет важное геополитическое значение, заявил американский сенатор Стив Дейнс.
«На днях мы говорили о том, что противники США на самом деле подрывают растущее участие США, наблюдаемое сегодня в Центральной Азии. Очевидно, что о прорывном мирном соглашении, во главе с президентом  Трампом между Азербайджаном и Арменией, не сообщалось достаточно, оно недооценено, но имеет важное геополитическое значение», - заявил американский сенатор.
«Установление прочных отношений с пятью странами Центральной Азии имеет решающее значение для нашей национальной безопасности, и я рад, что Кандидаты, выдвинутыеПрезидентом , привержены прочному сотрудничеству и партнерству в регионе», - добавил он.