Հարյուրավոր անհատներ իրենց պատրաստակամու­թյունն են հայտնել աջակցել գրավի վճարման հարցում․ Վիկտոր Սողոմոնյան
2 մլրդ դրամի գրավի սահմանումը կարող է հարցականի տակ դնել յուրաքանչյուր մեկի ազատ արձակվելու հնարավորությունը և ստիպել հրաժարվել գրավի վճարումից՝ համարելով այն դատարանի կողմից կայացված գործնականում անիրականանալի որոշում։ Այս մասին ասվում է Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանի հաղորդագրությունում, որը ներկայացնում ենք ստորև․
Ինչպես տեղյակ եք, երեկ, հունիսի 18-ին ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանը կայացրեց որոշում, որով ՀՀ երկրորդ Նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը փոխարինվեց գրավով։
Ողջունելով դատարանի որոշումը շուրջ 500 օր տևած ապօրինի կալանքը վերացնելու առումով, միևնույն ժամանակ չեմ կարող տարակուսանք չհայտնել աննախադեպ՝ 2 մլրդ դրամի գրավի գումար սահմանելու կապակցությամբ։ Սա աննախադեպ մեծ գումար է, որը Հայաստանում երբևէ չի կիրառվել որպես գրավ։ Նման չափի գրավի սահմանումը կարող է հարցականի տակ դնել յուրաքանչյուր մեկի ազատ արձակվելու հնարավորությունը և ստիպել հրաժարվել գրավի վճարումից՝ համարելով այն դատարանի կողմից կայացված գործնականում անիրականանալի որոշում։ Հատկապես, որ գումարը վճարելու համար օրենքով կարճ ժամանակ է սահմանված՝ ընդամենը երկու օր։
Թերևս այս հանգամանքի ակնհայտությունն էր պատճառը, որ դատական վճռի հրապարակումից անմիջապես հետո բազմաթիվ զանգեր ենք ստացել առանց չափազանցության հարյուրավոր անհատներից, որոնք իրենց պատրաստակամու­թյունն են հայտնել աջակցել գրավի վճարման հարցում՝ յուրաքանչյուրն իր հնարավորությունների չափով։ Տեղեկացնեմ նաև, որ գրավի գումարը վճարելու գործում մասնակցելու իրենց պատրաստակամու­թյունն են հայտնել մի քանի խոշոր գործարարներ ու բարերարներ, որոնց անունները կհրապարակենք առաջիկայում։
Նախագահ Քոչարյանի, նրա ընտանիքի և պաշտոնաթող Նախագահի գրասենյակի անունից շնորհակալություն եմ հայտնում բոլորին, ով աջակցում է մեզ՝ անկախ պատեհությունից ու քաղաքական վայրիվերումներից։
Օգտվելով առիթից, ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել նաև Նախագահ Քոչարյանի պաշտպանական թիմի անդամներին, մեր ժողովրդի պատմության մեջ նշանակալի ավանդ ոնեցող բոլոր այն պետական գործիչներին, որոնք պատրաստ էին անձնապես երաշխավոր լինել Ռոբերտ Քոչարյանի՝ ազատության մեջ գտնվելու համար, մեր բոլոր զինակիցներին և աջակիցներին, Նախագահ Քոչարյանի ազատության հանձնախմբին, բոլոր նրանց, ովքեր այս ամբողջ ժամանակահատվածում իրենց բողոքի ձայնն են բարձրացրել աղաղակող անարդարության դեմ՝ իրենց ելույթով, դատարանի առաջ որևէ հավաքին մասնակցելով կամ Նախագահի ազատությունը պահանջող փաստաթղթի տակ ստորագրություն դնելով։

Несколько крупных предпринимателей выразили готовность выплатить сумму залога Кочаряна: Согомонян
Руководитель офиса второго президента Роберта Кочаряна Виктор Согомонян распространил заявление, сообщив, что свою готовность участвовать в деле выплаты залога Кочаряна выразили несколько крупных предпринимателей и меценатов, имена которых будут обнародованы в ближайшее время.
В заявлении, в частности, говорится: "Как известно, вчера, 18 июня Апелляционный уголовный суд Армении принял решение, согласно которому мера пресечения в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна была заменена на залог. Приветствуя решение суда об отмене продлившегося около 500 дней незаконного ареста, в то же время не могу не выразить недоумения в связи с установлением беспрецедентной суммы залога в размере 2 млрд драмов.
Это беспрецедентно большая сумма, которая никогда не использовалась в Армении в качестве залога. Определение залога такого размера может поставить под вопрос возможность освобождения Кочаряна и заставить его отказаться от его выплаты. Такое решение суда можно   считать практически нереализуемым. Тем более, что для выплаты суммы законом установлено всего два дня.
Однако, сразу после оглашения судебного решения мы получили многочисленные звонки от сотен людей без преувеличения, которые выразили свою готовность содействовать в вопросе выплаты залога - каждый по мере своих возможностей. Сообщу также, что несколько крупных предпринимателей и меценатов выразили свою готовность участвовать в деле выплаты суммы залога, имена которых мы опубликуем в ближайшее время. От имени президента Кочаряна, его семьи и офиса экс-президента выражаю благодарность всем, кто поддерживает нас, независимо от возможностей и политической ситуации.
Пользуясь случаем, хочу выразить благодарность также членам команды защиты президента Кочаряна, всем тем государственным деятелям, которые внесли значительный вклад в историю нашего народа, которые были готовы лично быть гарантами нахождения Роберта Кочаряна на свободе, всем нашим соратникам, комиссии по свободе президента Кочаряна, всем тем, кто за весь этот период поднял свой голос протеста против вопиющей несправедливости, участвовал в акциях в поддержку второго президента.