ՀԱՊԿ-ի հավասարակշռված որոշումը, որը նախատեսում էր նաև ռազմատեխնիկական օգնություն և մի շարք այլ միջոցներ, Երևանը մերժել է. ՌԴ ԱԳՆ
Մոսկվան կտրականապես չի ընդունում Հայաստանի իշխանությունների կշտամբանքը Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության սրման դեպքում ՀԱՊԿ-ի կողմից իր մանդատի եւ պարտավորությունների չկատարման վերաբերյալ: Այս մասին ՌԻԱ Նովոստի-ին ասել են Ռուսաստանի ԱԳՆ-ից՝ մեկնաբանելով Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ՀԱՊԿ-ում մասնակցությունը սառեցնելու մասին հայտարարությունը:
ՌԴ ԱԳՆ-ում հիշեցրել են, որ 2022 թվականի սեպտեմբերին Երևանի խնդրանքով օպերատիվ կերպով ձևավորվել և երկրի սահմանամերձ շրջաններ է ուղարկվել կազմակերպության քարտուղարության և Միացյալ շտաբի գնահատման առաքելությունը։ Արդյունքում ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհուրդը որոշել է Հայաստանում դիտորդական առաքելություն ծավալել ։
՛՛Մեր եւ կազմակերպության մյուս անդամների մեղքը չէ, որ այդ հավասարակշռված որոշումը, որը նախատեսում էր նաեւ Հանրապետությանը ռազմատեխնիկական օգնության տրամադրում եւ մի շարք այլ միջոցառումներ, մտացածին պատրվակներով մերժվեց նրա իշխանությունների կողմից՛՛,-նշել են ՌԴ ԱԳՆ-ում:
Գերատեսչությունում հայտարարել են, որ դրա փոխարեն Երեւանը ցուցադրաբար նախընտրել է կեղծ դիտորդներ հրավիրել Եվրամիությունից։ Ընդ որում, ՛՛բոլորին հայտնի փաստերը կասկած չեն թողնում նրանց աշխատանքի զրոյական արդյունավետության առումով՛՛, հավելել են նախարարությունում:
ԱԳՆ-ում ընդգծել են, որ Մոսկվան նախկինի պես ելնում է նրանից, որ Հայաստանը շարունակում է մնալ ՀԱՊԿ լիիրավ անդամ՝ դրանից բխող բոլոր իրավունքներով և պարտավորություններով:
Ընդ որում, այնտեղ ափսոսանքով են արձանագրել կազմակերպության միջոցառումներին Երեւանի մասնակցության դինամիկայի նվազումը, ՛՛ինչն ակնհայտորեն չի բխում բարեկամ հայ ժողովրդի շահերից եւ երկրի անվտանգության ապահովման խնդիրներից՛՛:

Взвешенное решение ОДКБ, которое предусматривало также военно-техническую помощь и ряд других мер, Ереван отверг: МИД РФ
Москва категорически не приемлет упреков властей Армении в невыполнении ОДКБ своего мандата и обязательств в случае эскалации конфликта в Нагорном Карабахе. об этом РИА Новости сообщили в МИД России, комментируя заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна о замораживании участия в ОДКБ.
В МИД РФ напомнили, что в сентябре 2022 года по просьбе Еревана была оперативно сформирована и направлена в приграничные районы страны оценочная миссия секретариата организации и Объединенного штаба. В результате Совет коллективной безопасности ОДКБ принял решение развернуть наблюдательную миссию в Армении.
՛"Мы и другие члены организации не виноваты в том, что это сбалансированное решение, которое также предусматривало оказание военно-технической помощи Республике и ряд других мер, было отклонено ее властями под надуманными предлогами", - отметили в МИД РФ.
В ведомстве заявили, что вместо этого Ереван демонстративно предпочел пригласить фальшивых наблюдателей из Европейского Союза. При этом "общеизвестные факты не оставляют сомнений в нулевой эффективности их работы", добавили в министерстве.
В МИД подчеркнули, что Москва по-прежнему исходит из того, что Армения продолжает оставаться полноправным членом ОДКБ со всеми вытекающими из этого правами и обязанностями.
При этом там с сожалением констатировали снижение динамики участия Еревана в мероприятиях организации, " что явно не отвечает интересам дружественного армянского народа и задачам обеспечения безопасности страны՛՛.