Վրաստանը ցանկանում է   խորհրդարանների մակարդակով ներդրում ունենալ Երևանի և Բաքվի միջև կարգավորման գործում
Վրաստանը ցանկանում է խորհրդարանների մակարդակով ներդրում ունենալ Երևանի և Բաքվի միջև կարգավորման գործում
Վրաստանը կրկին հայտարարել է Երևանի և Բաքվի միջև խորհրդարանական մակարդակով հարաբերությունների կարգավորման գործում ներդրում ունենալու պատրաստակամության մասին։ Այս մասին հայտարարել Է Վրաստանի խորհրդարանի խոսնակ Շալվա Պապուաշվիլին «դեսպանների համաժողով - 2022» ամենամյա համաժողովի բացմանը, հայտարարել Է Sputnik-Վրաստանը ։
«Մենք ցանկանում ենք Ադրբեջանի եւ Հայաստանի հետ համատեղ խորհրդարանական ջանքերով նպաստել խաղաղության եւ կայունության հաստատմանը», - ասել է Պապուաշվիլին:
Նրա խոսքով ՝ այդ ջանքերը տարածաշրջանի զարգացման նախադրյալ կդառնան։ Նա հիշեցրել է, որ Ուկրաինայի ճգնաժամի հետ մեկտեղ ընթացիկ տարում կայունություն չի եղել նաեւ Հարավային Կովկասում։
Հարկ է նշել, որ Վրաստանը Ղարաբաղում 44-օրյա պատերազմի ընթացքում բազմիցս հարթակ է առաջարկել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման համար։ Իսկ երկրի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին բազմիցս հանդես է եկել նոր հարթակի ՝ հարեւանության խաղաղ նախաձեռնության ստեղծման գաղափարներով, որի շրջանակներում կարող էին լուծվել երեք երկրների միջեւ մշակութային, տնտեսական եւ այլ բնույթի հարցեր ։ 2021 թվականին Վրաստանի միջնորդությամբ Ադրբեջանը Հայաստանին է հանձնել 15 զինծառայող, իսկ Երևանը Բաքու է ուղարկել ականապատ դաշտերի քարտեզներ։ 2022 թվականին Թբիլիսիում կայացել է Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումը ։

Грузия желает внести вклад в урегулирование между Ереваном и Баку на уровне парламентов
Грузия вновь заявила о готовности внести вклад в урегулирование отношений между Ереваном и Баку на парламентском уровне. Об этом заявил спикер грузинского парламента Грузии Шалва Папуашвили на открытии ежегодной "Конференции послов - 2022", заявил Sputnik-Грузия.
"Мы желаем вместе с Азербайджаном и Арменией совместными парламентскими усилиями внести вклад в установление мира и стабильности", - сказал Папуашвили.
По его словам, эти усилия станут предпосылкой к развитию региона. Он напомнил, что наряду с кризисом на Украине в текущем году не было стабильности и на Южном Кавказе.
Следует отметить, что Грузия в период 44-дневной войны в Карабахе неоднократно предлагала площадку для урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном. А премьер-министр страны Ираклий Гарибашвили неоднократно выступал с идей создания новой платформы - мирной инициативы соседства, в рамках которой могли быть решены вопросы культурного, экономического и иного характера между тремя странами. В 2021 году при посредничестве Грузии Азербайджан передал Армении 15 военнослужащих, а Ереван отправил в Баку карты минных полей. В 2022 году в Тбилиси состоялась встреча глав МИД Армении и Азербайджана.