Գազային տեռորը Արցախի՞ դեմ է, թե՞ ռուս խաղաղապահների․ Մարուքյանը մի շարք հարցեր է բարձրացրել
ԼհԿ առաջնորդ Էդմոն Մարուքյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի անմիջական միջամտությամբ Արցախում գազի մատակարարման դադարեցման հետևանքով ստեղծված խնդրին՝ մի շարք կարևոր հարցեր բարձրացնելով։
«Գազային տեռորը Արցախի՞ դեմ է, թե՞ ռուս խաղաղապահների. երեկվանից այս հարցի պատասխանն եմ փնտրում, որովհետև Արցախում կրկին գազ չկա: Սա հումանիտար ահաբեկչություն է, և Ադրբեջանն ամեն բան անում է, որ Արցախում ապրող մարդկանց կյանքը դժվարացնի: Առաջին հայացքից սպասելի է, որ Ադրբեջանն ամեն բան անում է, որ Արցախի ժողովրդի իրավունքները ոտնահարի, լավ, բա Արցախում անվտանգությունն ապահովող ռուս խաղաղապահների գազն էլ է չէ՞ կտրել:
Ի՞նչ է ուզում Ադրբեջանը ՌԴ-ից, և արդյո՞ք ՌԴ-ի ռազմական գործողությունների մեջ լինելու հանգամանքն Ադրբեջանին առիթ է տալիս, որ այստեղ սադրանքներ հրահրի: Միջազգային հանրությունը պետք է խստիվ դատապարտի ադրբեջանական այս վարքն ընդդեմ խաղաղ բնակչության, իսկ Ռուսաստանը, որի խաղաղապահների հեղինակության հետ են խաղում և առանց գազ թողնում, հստակ հետևություններ անի` Ադրբեջանի հետ վերջերս կնքած 43 կետանոց «դաշնակցային» հռչակագրի համատեքստում:
Ադրբեջանն ինքն իր դեմ է աշխատում, որովհետև ամեն բան անում է, որ միջազգային հանրությանն ապացուցի, որ իր կողմից երբեք չեն կարող հարգվել կամ առավել ևս ապահովվել Արցախի բնակչության անգամ տարրական իրավունքները»,- գրել է Մարուքյանը։

Газовый террор Азербайджана направлен против Арцаха или российских миротворцевТаким вопросом задался посол по особым поручениям, лидер партии «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян, касаясь закрытия со стороны Азербайджана газопровода, снабжающего Арцах.
«Это гуманитарный терроризм, и Азербайджан делает все, чтобы усложнить жизнь людям, живущим в Арцахе. Понятно, что Азербайджан делает все возможное, чтобы нарушать права народа Арцаха, но ведь в Арцахе дислоцированы также российские миротворцы, и они также остались без газа. Что хочет Азербайджан от России, и является ли факт вовлеченности РФ в военные действия поводом для азербайджанских провокаций?
Международное сообщество должно строго осудить подобное поведение Азербайджана против мирного населения Арцаха, а Россия, с авторитетом миротворцев которой играет Баку и оставляет их без газа, должна сделать четкие выводы относительно подписанной недавно с Азербайджаном «союзнической» декларации, состоящей из 43 пунктов. На самом деле Азербайджан работает против себя, потому что делает все, чтобы доказать международному сообществу, что никогда не сможет обеспечить даже элементарные права населения Арцаха», - написал Марукян.