Ֆինլանդիայի նախագահը Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ քննարկել է ԵԱՀԿ-ում ապագա ղեկավարումը
Ֆինլանդիայի նախագահ Ալեքսանդր Ստուբը հայտարարել է, որ ինքը քննարկել է Ադրբեջանի և Հայաստանի առաջնորդներ Իլհամ Ալիևի և Նիկոլ Փաշինյանի, ինչպես նաև չճանաչված Կոսովոյի ղեկավար Վյոսա Օսմանիի հետ ԵԱՀԿ-ում Հելսինկյան առաջիկա նախագահության հարցը։
Ինչպես նա գրել է X-ում, հանդիպումները կայացել են Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակներում։ «Այլ թեմաների թվում մենք քննարկել ենք եվրոպական անվտանգությունը, Ուկրաինան, տարածաշրջանային խնդիրները և ԵԱՀԿ-ում Ֆինլանդիայի առաջիկա նախագահությունը»,- նշել է Ստուբը։
Ֆինլանդիան կնախագահի ԵԱՀԿ-ն կազմակերպության հոբելյանական տարում՝ 2025 թվականին։ ԵԱՀԿ անդամ պետությունը մեկ օրացուցային տարի կատարում է կառույցի գործող նախագահի լիազորությունները:

Финский президент обсудил будущее руководство в ОБСЕ с лидерами Армении и Азербайджана
Президент Финляндии Александер Стубб заявил, что обсудил с лидерами Азербайджана и Армении Ильхамом Алиевым и Николом Пашиняном, а также с главой непризнанного Косова Вьосой Османи грядущее председательство Хельсинки в ОБСЕ.
Как он написал в X встречи состоялись на полях саммита Европейского политического сообщества. «Среди других тем мы обсудили европейскую безопасность, Украину, региональные проблемы и предстоящее председательство Финляндии в ОБСЕ», - отметил Стубб.
Финляндия станет председателем ОБСЕ в юбилейном для организации 2025 году. Государство - участник ОБСЕ выполняет функции действующего председателя в течение одного календарного года.