Եվրոպայի խորհուրդը կօգտագործի բոլոր հասանելի հնարավորությունները՝ բարձրաձայնելու Արցախի խաղաղ բնակչության իրավունքների խախտմանը վերաբերող հարցերը
Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարը և Եվրախորհուրդը շարունակում են ուշադիր հետևել Լեռնային Ղարաբաղում և նրա շրջակայքում վերջին հակամարտության հետ կապված զարգացումներին և կշարունակեն օգտագործել բոլոր հասանելի հնարավորությունները՝ բարձրացնելու մարդու իրավունքների և հակամարտության հետ կապված հումանիտար թեմաների վերաբերյալ հարցեր՝ ներառյալ իմ նամակագրության մեջ բարձրացված հրատապ խնդիրները:
Նման պատասխան է ստացել ԵԽ-ի Գլխավոր քարտուղարությունից ՀՀ ԱԺ Մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը` ի պատասխան իր նամակի, որում մասնավորապես պատմել է, թե ինչպես են ս.թ. մարտ ամսվա ընթացքում Ադրբեջանի կողմից գազամատակարարման դադարեցման հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի պայմաններում գոյատևէլ արցախցիները կլիմայական եղանակային խիստը անբարենպաստ պայմաններում (-5°C, -6°C), այդ ընթացքում Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի և խաղաղ բնակչության նկատմամբ սադրանքների մասին ։
«Փաստահավաք առաքելությամբ Արցախում գտնվելու ընթացքում հենց այնտեղից՝ ականատեսի աչքերով խնդրել էի միջազգային մեր գործընկերներին դատապարտել Ադրբեջանի հանցավոր վարքագիծը, ձեռնարկել բոլոր հնարավոր քայլերը, որպեսզի պաշտպանվեն Արցախի խաղաղ բնակչության հիմնարար իրավունքները»,- գրել է պատգամավորը։

Совет Европы будет использовать все доступные возможности для озвучивания вопросов, касающихся нарушения прав мирного населения Арцаха
Совет Европы продолжает внимательно следить за событиями, связанными с последней эскалацией в Нагорном Карабахе и его окрестностях, и будут продолжать использовать все доступные возможности для поднятия вопросов по гуманитарным темам, связанным с правами человека и конфликтом, включая актуальные проблемы, поднятые в моем обращении.
Такой ответ от секретариата СЕ получила глава Комиссии по вопросам прав человека парламента Армении Тагуи Товмасян на свой запрос о том, какие меры предпринимают международные организации в условиях тотального нарушения прав человека в Арцахе, когда Азербайджан при минусовых погодных условиях почти месяц оставил без газа население республики, параллельно прибегая к военной агрессии и провокациям в отношении мирного населения.
«Будучи в Арцахе с рабочим визитом, я глазами очевидца попросила наших международных партнеров осудить преступное поведение Азербайджана, предпринять все возможные шаги для защиты основополагающих прав мирного населения Арцаха»,- написала депутат.