Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահը հույս ունի, որ ՀՀ քաղաքացիները շուտով կկարողանան առանց վիզայի ճամփորդել դեպի Եվրոպա
Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Մարգարիտիս Սխինասի դիտարկմամբ՝ Հայաստանի քաղաքացիների համար ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործընթացի մեկնարկը կարևոր ուղենիշ է կողմերի միջև հարաբերություններում, սակայն դա ոչ թե ինչ-որ մեկուսացած նախաձեռնություն է, այլ ավելի լայն նախաձեռնությունների մաս է՝ ուղղված երկրի տնտեսության մեջ ներդրումներ կատարելուն, տնտեսական դիմակայունությանը, անվտանգության ու խաղաղության պահպանմանը:
Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահն այս մասին ասել է «Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում։
Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, Եվրոպական կենսակերպի խթանման հարցերով հանձնակատար Մարգարիտիս Սխինասը Հայաստան էր այցելել սեպտեմբերի 9-ին՝ Հայաստանի քաղաքացիների համար ԵՄ վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը տալու համար։
Սխինասը հարցազրույցում ամփոփել է Հայաստան կատարած այցի արդյունքները, խոսել է վիզաների ազատականացման շուրջ Հայաստանի հետ երկխոսության մեկնարկի, ՀՀ-ի և ԵՄ-ի միջև առկա համագործակցության ծրագրերի վերաբերյալ:
- Պարոն Սխինաս, ինչպե՞ս կամփոփեք Հայաստանում ունեցած Ձեր հանդիպումների արդյունքները:
- Ուրախ էի, որ կարողացա հանդիպել Հայաստանի քաղաքական ղեկավարությանը՝ նախագահի, վարչապետի, արտաքին գործերի նախարարի և ամենակարևորը՝ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ միասին  քաղաքական մակարդակով սկսել մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործընթացը։ Սա կարևոր ուղենիշ է Եվրոպական միության և Հայաստանի միջև հարաբերություններում, բայց սա անջատ  նախաձեռնություն չէ, այն ավելի լայն նախաձեռնությունների մի մասն է, որը մենք մշակում ենք ԱՄՆ-ի հետ միասին 270 միլիոն եվրոյի չափով՝ աջակցելու Հայաստանին տնտեսության մեջ ներդրումներ կատարելու և դիմակայունության նոր ծրագրի միջոցով: Նախաձեռնությունների մի մասն է, որը նաև աջակցում է Հայաստանին խաղաղության և անվտանգության համար։ Հայաստանում մենք ունենք ԵՄ-ի կարևոր առաքելություն՝ աջակցելու սահմանների վերահսկողության հարցում։ Խաղաղության եվրոպական գործիքակազմի  միջոցով մենք տրամադրում ենք նաև աջակցություն Հայաստանի զինված ուժերին։ Բայց, իհարկե, վերջնական ցանկալի գործողությունը մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործընթացն է, որը մենք սկսում ենք: Կարծում եմ, որ այս օրը կհիշվի որպես գործընթացի մեկնարկի  օր, որը, հուսով եմ՝ շուտով կհանգեցնի նրան, որ բոլոր հայերն առանց արտոնագրի անհրաժեշտության կարճատև այցերի համար կկարողանան ազատ ճանապարհորդել դեպի Եվրոպա:
- Ձեր կարծիքով՝ այդ հանդիպումներն արդյունավե՞տ էին։
- Այո, կարծում եմ, որ դրանք շատ արդյունավետ էին, քանի որ ըստ իս՝ այս այցի քաղաքական ժամկետները շատ տեղին են։ Հուլիսի 22-ին մենք ունեցանք արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստ, որը սկիզբ դրեց այս բոլոր նոր հաջողության պատմություններին, և ես այն կարծիքին եմ, որ քաղաքականության մեջ պետք է երկաթը տաք-տաք ծեծել: Այսպիսով, ես  այստեղ եմ՝ ընդգծելու այս հաջողությունների կարևորությունը: Մուտքի արտոնագրերի ազատականացում և, իհարկե, նոր աջակցություն Հայաստանի զինված ուժերին՝ Եվրոպական խաղաղության գործիքակազմի  միջոցով․ սրանք կարևոր ուղենիշներ են, որոնց հիմքում ընկած է նաև այն կարևոր հարթությունը, որ Հայաստանն այժմ ի հայտ է գալիս որպես կայունության և բանականության աղբյուր՝ աշխարհաքաղաքականորեն շատ բուռն տարածաշրջանում: Մենք ուս ուսի տված կկանգնենք Հայաստանի կողքին՝ օգնելու նրան շարունակել իրականացնել իր առաքելությունը:
- Ինչպես նշեցիք, Ձեր այցի հիմնական նպատակը վիզայի ռեժիմի ազատականացման երկխոսության մեկնարկն է։ Բացատրեք, խնդրեմ, թե ի՞նչ է իրենից ենթադրում այս երկխոսությունը և ինչպե՞ս այն կարող է բարելավել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների կյանքը:
- Այո, կարծում եմ, որ Դուք շատ ճիշտ եք այս հարցը տալիս, քանի որ մենք այժմ գտնվում ենք մի գործընթացի առաջին փուլում, որը, հուսով եմ, շուտով կհանգեցնի բոլոր հայերի համար դեպի Եվրոպական միություն առանց մուտքի արտոնագրի պահանջի մուտքի: Ինչո՞ւ ենք հիմա գտնվում այս գործընթացում, քանի որ անցյալ տարի հուլիսին մեր անդամ երկրները Եվրոպական հանձնաժողովին լիազորել են սկսել այս գործընթացը: Գործընթացը  դյուրին  չէր, տեղի չունեցավ ինքնաբերաբար, բայց ի վերջո կայացավ: Այսպիսով, այժմ ունենք կանաչ լույս: Մենք հիմա մտնում ենք այս գործընթացի իրականացման փուլ, որը պետք է լուծի այնպիսի կոնկրետ խնդիրներ, ինչպիսիք են ճամփորդական փաստաթղթերի անվտանգությունը, կոռուպցիայի խնդիրները, կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարը, օրենքի գերակայությունը: Մենք պետք է համոզվենք, որ առանց մուտքի արտոնագրի ճանապարհորդության շուրջ ամեն ինչ ապահով և անվտանգ է: Այսպիսով, մենք այժմ կներգրավվենք տեխնիկական մակարդակով այս հարցերը կարգավորելու գործում, և այս գործընթացի ավարտին մենք կվերադառնանք մեր անդամ երկրներին՝ հասնելու վերջնական համաձայնագրին: Դա ճանապարհի վերջը չէ, բայց երբեք ճանապարհի վերջ չի լինի, քանի դեռ մենք չունենք այն սկիզբը, որն այսօր էր:
- Ի՞նչ այլ նախաձեռնություններ է պատրաստում Եվրոպական միությունն՝ աջակցելու Հայաստանի զարգացմանն ու անվտանգությանը:
- Կարծում եմ՝ այժմ կասկած չկա, որ ԵՄ-Հայաստան գործընկերությունն իր լավագույն պահն է ապրում։ Իմ կարծիքով՝ այս գործընկերության մեջ կա որակ և խորություն, որն ակնհայտ է դառնում թե՛ այստեղ, թե՛ Բրյուսելում։ Այս գործընկերության հիմքում գոյություն ունեն երեք հենասյուներ, մասնավորապես՝ ներդրումներ, խաղաղություն և անվտանգություն, ինչպես նաև մարդկանց միջև շփումներ: Այս երեքը պետք է ընթանան զուգահեռաբար: Առանց անվտանգության և խաղաղության երբեք տնտեսություն և ներդրումներ չեն լինի, և կարիք չկա մարդկանց միջև շփումների, երբ չունես երաշխավորված տնտեսություն և անվտանգություն։ Այսպիսով, մեր հավակնությունն է զարգացնել այս բոլոր երեք հիմնասյուները միասին: Ահա թե ինչու մեր բոլոր կոնկրետ նախաձեռնությունները և այս հաջողության պատմությունները, որոնք նկարագրում էի ավելի վաղ, վերաբերում են բոլոր այդ երեքին: Դա, կարծես, սիմբիոտիկ հարաբերություն լինի, որը նույնպես կվկայի, որ մենք այս ամենն անում ենք Հայաստանի համար, որովհետև Հայաստանն աջակցություն ստանալու իրավունք վաստակեց՝ իր պատասխանատու դիրքորոշմամբ և բարեփոխումների և կայունության անսասան հանձնառությամբ:
- Կա՞ն արդյոք Բրյուսելից Երևան նախատեսված բարձր մակարդակի այլ այցեր ևս:
Մի քանի ամիս առաջ այստեղ էր իմ գործընկերը՝ փոխնախագահ Վալդիս Դոմբրովսկիսը։ Հիմա՝ սեպտեմբերի սկզբին այստեղ եմ ես։  Սովորաբար այդքան կարճ ժամանակահատվածում հնարավոր չէ ունենալ Եվրոպական հանձնաժողովի երկու փոխնախագահների մակարդակով հաճախակի այցեր երրորդ երկրներ, այնպես որ դա որոշակի բան ցույց է տալիս: Կարծում եմ՝ խելամիտ կլիներ ակնկալել, որ տարեվերջին, երբ մենք կունենանք նոր քաղաքական շրջափուլը, որը կբացվի Բրյուսելում, անշուշտ այն մարդիկ, ովքեր մեզ կհաջորդեն, կգան՝ առաջ տանելու այս դրական օրակարգը։
- Պարոն փոխնախագահ, կցանկանայի՞ք որևէ բան հավելել։
Այո, ես Հայաստանի պաշտոնյաներին ասացի, որ թեև սա իմ առաջին այցն է Հայաստան, բայց ես այստեղ ինձ շատ հարմարավետ եմ զգում։ Ես մեծացել եմ Հունաստանի Սալոնիկ քաղաքում, որը ծաղկուն հունահայ համայնքի կենտրոն է: Հունահայեր կային դպրոցում, բասկետբոլի խմբում։ Ես առիթ եմ ունեցել մասնակցելու նրանց ընտանեկան ճաշկերույթներին  ու ընթրիքներին, ներկա լինել արարողություններին, լսել  լեզուն։ Ես գիտեմ ձեր ազգի մշակույթի հարստության մասին: Իմ ներկայությունն այստեղ որոշ առումով նրանց բոլորին բերում է ինձ հետ։ այստեղ։ Այստեղ գտնվելով`ես ինձ անձնապես շատ զգացմունքային և հարմարավետ եմ զգում:

Вице-председатель Европейской комиссии надеется, что граждане Армении вскоре смогут путешествовать в Европу без виз
Вице-председатель Европейской комиссии Маргаритис Схинас считает, что начало процесса либерализации визового режима ЕС для граждан Армении является важной вехой в отношениях между сторонами, однако это не какая-то изолированная инициатива, а часть более широких инициатив, направленных на инвестирование в экономику страны, экономическую устойчивость, поддерживание безопасности и мира. Все это вице-председатель Еврокомиссии высказал в интервью Арменпресс.
Вице-председатель ЕК, комиссар по продвижению европейского образа жизни Маргаритис Схинас 9 сентября прибыл в Армению, чтобы начать диалог по либерализации визового режима ЕС для граждан Армении.
В интервью Схинас подвел итоги своего визита в Армению, рассказал о начале диалога с Арменией по вопросам либерализации визового режима и существующих программах сотрудничества между Арменией и ЕС.
- Господин Схинас, как Вы подвели бы итоги Ваших встреч в Армении?
- Я был рад, что мне удалось встретиться с политическим руководством Армении - президентом, премьер-министром, министром иностранных дел и самое главное - вице-премьером Мгером Григоряном, чтобы начать процесс либерализации визового режима на политическом уровне. Это важная веха в отношениях между Европейским Союзом и Арменией, но это не отдельная инициатива, а часть более широкой инициативы, которую мы разрабатываем вместе с США на сумму 270 миллионов евро для поддержки Армении посредством новой программы экономических инвестиций и устойчивости. Это часть инициатив, которые поддержат Армению в вопросах мира и безопасности. В Армении у нас есть важная миссия ЕС по поддержке пограничного контроля. Посредством Европейского инструментария мира мы также оказываем поддержку Вооруженным силам Армении. Но, конечно, последнее желаемое действие - это процесс либерализации визового режима, который мы начинаем. Я верю, что этот день запомнится как день начала процесса, который, я надеюсь, вскоре приведет к тому, что все армяне смогут свободно ездить в Европу с краткосрочными визитами без необходимости получения визы.
-На Ваш взгляд, эти встречи были эффективными?
- Да, я думаю, что они были очень эффективными, потому что, на мой взгляд, политический период этого визита был очень подходящим. 22 июля у нас состоялось заседание Совета министров иностранных дел, которое положило начало всем этим новым историям успеха, и я считаю, что в политике нужно ковать железо, пока оно горячо. Поэтому я здесь, чтобы подчеркнуть важность этих успехов. Либерализация разрешений на въезд и, конечно же, новая поддержка Вооруженных сил Армении посредством Европейского инструментария мира. Это важные вехи, в основе которых также лежит важное измерение: Армения сейчас становится источником стабильности и разума в очень геополитически неспокойном регионе. Мы будем стоять плечом к плечу с Арменией, чтобы помочь ей продолжать выполнять свою миссию.
- Как Вы сказали, основная цель Вашего визита - начать диалог по либерализации визового режима. Объясните, пожалуйста, что представляет этот диалог и как он может улучшить жизнь граждан Республики Армения.
- Да, я думаю, что вы правы, задавая этот вопрос, потому что сейчас мы находимся на первом этапе процесса, который, я надеюсь, вскоре приведет к безвизовому въезду всех армян в Европейский Союз. Почему мы занимаемся этим процессом сейчас, ведь в июле прошлого года наши государства-члены уполномочили Европейскую комиссию начать этот процесс. Процесс был непростым, он не происходил автоматически, но, в конце концов, это произошло. Итак, теперь нам дан зеленый свет. Сейчас мы вступаем в фазу реализации этого процесса, который должен решить такие конкретные вопросы, как безопасность проездных документов, проблемы коррупции, борьба с организованной преступностью и верховенство закона. Нам необходимо убедиться, что все, что касается безвизового режима, безопасно и надежно. Поэтому теперь мы будем участвовать в решении этих вопросов на техническом уровне, и в конце этого процесса мы вернемся к нашим государствам-членам, чтобы достичь окончательного соглашения. Это не конец пути, но он никогда не будет концом, пока у нас не будет того начала, которое было у нас сегодня.
- Какие еще инициативы готовит Евросоюз для поддержки развития и безопасности Армении?
- Я думаю, что сейчас нет сомнений в том, что партнерство ЕС-Армения переживает свой лучший момент. На мой взгляд, качество и глубина этого партнерства очевидны и здесь, и в Брюсселе. В основе этого партнерства лежат три столпа: инвестиции, мир и безопасность, а также контакты между людьми. Эти три должны идти рука об руку. Без безопасности и мира никогда не будет экономики и инвестиций, и нет необходимости в контактах между людьми, когда нет гарантированной экономики и безопасности. Поэтому наша цель - развивать все эти три направления вместе. Вот почему все наши конкретные инициативы и истории успеха, которые я описал ранее, относятся ко всем трем. Это похоже на симбиотические отношения, которые также подтверждают, что мы делаем все это для Армении, потому что Армения заслужила право на поддержку своей ответственной позицией и непоколебимой приверженностью реформам и стабильности.
- Планируются ли еще какие-либо визиты на высшем уровне из Брюсселя в Ереван?
-Несколько месяцев назад здесь был мой коллега, вице-председатель Валдис Домбровскис. Сейчас, в начале сентября, я здесь. Обычно за такой короткий период времени невозможно совершать частые визиты в третьи страны на уровне двух вице-президентов Европейской комиссии, так что это кое-что значит. Я думаю, было бы разумно ожидать, что в конце года, когда у нас откроется новый политический раунд, который откроется в Брюсселе. И, наверняка придут люди, которые последуют за нами, чтобы продвинуть эту позитивную повестку.
- Господин вице-председатель, хотите ли Вы что-нибудь добавить?
-Да, я говорил должностным лицам Армении, что, хотя это мой первый визит в Армению, но я чувствую себя здесь очень комфортно. Я вырос в греческом городе Салоники, который является центром процветающей армянской общины Греции. В школе, в нашей баскетбольной команде были армяне. У меня была возможность посещать их семейные обеды и ужины, присутствовать на церемониях, слышать язык. Я знаю о богатстве культуры вашей страны. Мое присутствие здесь в некотором смысле приводит сюда и их всех. Будучи здесь, я чувствую себя очень комфортно и на подъеме эмоций.