Եթե չեք նկատել, թե որտեղ են այժմ ահաբեկիչները, ասեք՝ «փառք Աստծո». Զախարովա
Հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանն առնչվող բոլոր հարցերում, այդ թվում՝ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների միջև եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացման համար, առաջին հերթին պետք է կենտրոնանալ ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարության, առաջին հերթին՝ ԱԳ նախարարի գնահատականների վրա, որոնք տրվում են օրական կտրվածքով։ Որքան նյութ ենք տրամադրում կայքում և մեր ճեպազրույցների միջոցով, լավ կլիներ, որ նույնքան մանրակրկիտ վերաբերվեինք Սերգեյ Լավրովի ասած ամեն բառին և այն բոլոր նյութերին, որոնք մենք հրապարակում ենք:
Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ ի պատասխան լրագրողի խնդրանքին՝ մեկնաբանելու, թե որ ահաբեկիչների մասին է խոսվում Ադրբեջանում ՌԴ դեսպանի հետ հարցազրույցում, ով հիշեցրել է Ադրբեջանի «հակաահաբեկչական օպերացիան»՝ հաշվի առնելով այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի տարածքը և Լեռնային Ղարաբաղի միակ ճանապարհը գտնվում էին ռուս խաղաղապահների վերահսկողության տակ։
Զախարովան հավելել է. «Ցավոք սրտի, նյութերի մեծ մասը կարծես անտեսանելի է, այդ թվում՝ Հայաստանի մի շարք լրատվամիջոցների համար։ Չգիտես ինչու, մեր ասածը դրական է, կառուցողական, ներկայացնում ենք համագործակցության փաստեր, թվեր, հետաքրքրություն չի առաջացնում։ Որքան տվյալներ ու թվեր են տրվել, փորձեք գտնել, թե հայկական որ լրատվամիջոցներում է սա արտացոլվել։ Իսկ ինչո՞ւ»:
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը նշել է, որ սա մի բան է, որը ոչ մի հարց չի առաջացնում, բայց սրանք փաստեր են, ճշմարտություն է, որն արտացոլում է օրվա իրողությունները։
«Օրինակ, գնահատող հայտարարությունները կամ առանձին արտահայտությունները դիտվում են բառացիորեն հատուկ կողմնակալ մոտեցման պրիզմայով: Պետք է գնահատման մեջ մի փոքր օբյեկտիվություն ավելացնել և արտահայտությունները համատեքստից չհանել, իսկ եթե դրանք հանենք, ապա եկեք խոշորացույցի տակ նայենք բոլոր նման արտահայտությունները»,- նշել է նա։
ԱԳՆ ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ իր տեղակայման օրվանից, համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի ամենաբարձր մակարդակով եռակողմ պայմանավորվածությունների, խաղաղապահները բարեխղճորեն կատարել է կամ կատարում և իրականացնում են բոլոր այն գործառույթները, որոնք ներդրվել են:
Հենց ռուս խաղաղապահներն էին 2023 թվականի սեպտեմբերի 20-ին հասել կողմերի միջև հաշտեցման և տարածաշրջանի բնակչությանը մեծամասշտաբ մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելուն։ Եթե չեք նկատել, թե որտեղ են այժմ ահաբեկիչները, նշանակում է անվտանգության ուժերն ու խաղաղապահները լավ են կատարել իրենց գործառույթները։ Ասա «փառք Աստծո», որ նրանք չեն երևում և չեն լսվում: Դուք պետք է շատ զգույշ լինեք ձեր խոսքերում: Հակառակ դեպքում, երբեմն կարդում ես այն լրատվամիջոցները, որոնք, ցավոք, հովանավորվում են Երևանի պաշտոնական իշխանությունների հետ անմիջականորեն առնչվող մարդկանց կողմից, և մտածում ես՝ արդյոք այդ լրատվամիջոցները, որոնք ստանում են ուղղակի փող, իսկապե՞ս նպատակ ունե՞ն վեճ հրահրել մեր ժողովուրդների միջև: Իսկապե՞ս նրանց խնդիրն է վատթարացնել երկկողմ հարաբերությունները։ Ահա թե որտեղ է պետք խնդիրներ փնտրել: Եվ ես կարծում եմ, որ իմաստ չունի խնդիրներ փնտրել Ռուսաստանի ներկայացուցիչների հետ»,- ասել է նա։
Զախարովան հավելել է, որ այս լրատվամիջոցները ֆեյքերի տեսքով վիրավորական, նսեմացնող և կեղծ ձևով ներկայացնում են ռուսական մոտեցումները թե՛ տարածաշրջանային քաղաքականության, թե՛ երկկողմ հարաբերությունների վերաբերյալ։
«Կարծում եմ՝ դուք հիանալի գիտեք, թե ինչի մասին եմ խոսում։ Ես գովազդ չեմ ստեղծի այս լրատվամիջոցների համար, բայց մենք շատ լավ գիտենք, թե ով է կանգնած նրանց թիկունքում և ով է նրանց փող տալիս։ Երեւի կսպասեն, մինչեւ մեզ ստիպեն խոսել այդ մասին, կարծում եմ՝ պետք չէ այդ կետին հասցնել։ Մենք շահագրգռված ենք երկկողմ հարաբերությունների կառուցմամբ՝ ի շահ հիմնական ստացողի՝ երկու երկրների ժողովուրդների։
Սա մեզ հետաքրքրում է, և ես ձեզ կոնկրետ փաստեր եմ ներկայացրել։ Ցավոք սրտի, այս կոնկրետ փաստերը նույն ոգևորությունը չեն առաջացնում նույն ալիքներում, որոնք հիմնականում առնչվում են Երևանի իշխանամետ կառույցների հետ»,-ասել է նա։

Если вы не заметили где террористы сейчас, скажите – «слава богу»: Захарова
По всем вопросам, касающимся армяно-азербайджанской нормализации, включая реализацию трехсторонних договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении, нужно в первую очередь ориентироваться на оценки руководства МИД России, прежде всего министра иностранных дел, которые даются в ежедневном формате. Сколько мы материалов предоставляем на сайте и через наши брифинги, было бы здорово, если бы так же досконально относились к цитированию буквально по каждому слову ко всему тому, что говорит Сергей Лавров и всем тем материалам, которые публикуются нами. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова в ходе брифинга на просьбу журналиста прокомментировать о каких террористах идет речь в интервью посла РФ в Азербайджане, который упомянул «антитеррористическую операцию» Азербайджана, в виду того, что территория Нагорного Карабаха и единственная дорога в Нагорных Карабах находились под контролем российских миротворцев.
«К сожалению, большое количество материалов как будто невидимы для, в том числе, целого ряда СМИ в Армении. Почему то, все, что мы говорим позитивного, конструктивного, приводим факты сотрудничества, цифры, не вызывает интереса. Сколько данных и цифр было приведено, попробуй еще найди в каких СМИ Армении это нашло отражение. А почему?». – продолжила Захарова.
Представитель МИД РФ отметила, что это же то, что не вызывает никаких вопросов, но это факты, это правда, это то, что отражает реалии дня.
«Например оценочные высказывания, или отдельные фразы рассматриваются буквально через призму особого предвзятого подхода. Необходимо немного добавить объективности в оценке и не вырывать фразы из контекста, а если уж и вырывать, то тогда давайте все фразы вот так под лупой рассматривать», - отметила она.
Представитель МИД подчеркнула, что с момента своего развёртывания, в соответствии с трехсторонними договоренностями на высшем уровне от 9 ноября 2020 года, РМК в течение всех этих лет добросовестно выполнял или выполняет и выполняет все функции, которые были введены.
«Именно российские миротворцы добились примирения сторон в 20 сентября 2023 года и оказали масштабную гуманитарную помощь населению региона. Если вы не заметили, где террористы сейчас, значит неплохо все выполнили силовики и миротворцы свои функции. Скажите – «слава богу»!, что их не видно и не слышно. Нужно прекращать заниматься этой словесной эквилибристикой всем. Нужно очень внимательно относиться к словам. А то иногда почитаешь те СМИ, которые, к сожалению, спонсируются, и мы это прекрасно знаем, и вы это прекрасно знаете, людьми, непосредственно связанными с официальными властями в Ереване, и задаешься вопросом, неужели цели у этих СМИ, которые получают деньги непосредственно от людей, аффилированных с нынешней властью в Армении - поссорить наши народы? Неужели их задача – ухудшить двусторонние отношения? Вот где нужно искать проблемы. А у российских представителей, я считаю, проблемы искать не стоит», - сказала она.
Захарова добавила, что в этих СМИ оскорбительно, уничижительно, ложно в виде фейков излагаются российские подходы и к региональной политике, и к двусторонним отношениям.
«Я думаю, вы прекрасно знаете о чем я говорю. Я не буду создавать рекламу этим СМИ, но мы прекрасно знаем кто за ними стоит и кто дает на них деньги. Наверное, дождутся того, что мы будем вынуждены об этом сказать, я думаю, что до этого доводить не нужно. Мы заинтересованы в том, чтобы выстраивать двусторонние отношения с пользой для главного реципиента – народов двух стран. В этом мы заинтересованы и конкретные факты я вам приводила. К сожалению, эти конкретные факты не вызывают того ажиотажа в тех же самых телеграм каналах, которые аффилированы во многом с провластными структурами в Ереване. Не вызывает положительная динамика двусторонних отношений ажиотажа такого, как вызывают вещи, которые преподносятся в качестве момента нестыковок в позициях, причем искусственно выискиваемых», - сказала она.