Երևանի ու Բաքվի միջև կարգավորման գործընթացը դրական դեր կխաղա ԱՊՀ-ում երկրների մասնակցության համար. ՌԴ ԱԳՆ տեղակալ
Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Ալեքսանդր Պանկինը հերքել է այն ենթադրությունները, թե ԱՊՀ-ում Հայաստանի և Ադրբեջանի անդամակցությունը սպառնալիքի տակ է:
Նրա խոսքով՝ ԱՊՀ-ին անդամակցությունը կամավոր սկզբունքով է:
ՌԴ փոխարտգործնախարարը նշել է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը բավական հաճախ են միանում համատեղ հայտարարություններին ու տարբեր մակարդակներում ընդունվող փաստաթղթերին, ինչը վկայում է երկու երկրի հարաբերությունների կարգավորման մասին:
Նա միևնույն ժամանակ հույս է հայտնել, որ կարգավորման գործընթացը նույնպես դրական դեր կխաղա ԱՊՀ-ում երկրների հետագա մասնակցության համար:

Процесс урегулирования между Ереваном и Баку сыграет положительную роль для участия стран в СНГ: заместитель МИД РФ
Заместитель министра иностранных дел Александр Панкин, комментируя РИА Новости наличие каких-либо угроз продолжения членства Армении и Азербайджана в СНГ, указал на нормализацию отношений двух стран.
Отвечая на вопрос, он уточнил: "Угрозы со стороны кого? Для кого и со стороны кого?"
"На самом деле членство в СНГ оно добровольное", - подчеркнул он.
По словам замглавы МИД РФ, обе страны достаточно часто присоединяются к совместным заявлениям и к документам, принимаемым на разных уровнях.
"Я не знаю, с чего взялось слово "угроза". Это свободное объединение государств. Тем более, нормализация отношений, мы видим, идет между Арменией и Азербайджаном. Надеемся, что это тоже будет позитивный фактор для дальнейшего участия в СНГ", - заключил он.