Երևանի ավագանին քաղաքական կամք ցուցադրեց Հայաստանում ՏԻՄ նոր մոդելի կայացման ճանապարհին. Վարչապետի ելույթը Երևանի քաղաքապետի երդման արարողությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր մասնակցել է Երևանի ավագանու նիստին, որի շրջանակում տեղի է ունեցել Երևանի նորընտիր քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանի երդմնակալության արարողությունը։
Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, նշել է.
«Հարգելի պարոն քաղաքապետ,
Երևանի ավագանու հարգելի անդամներ,
Կառավարության և գործադիր իշխանության հարգելի ներկայացուցիչներ,
Սիրելի ներկաներ,
Նախ ուզում եմ շնորհավորել Հրաչյա Սարգսյանին՝ Երևանի քաղաքապետի բարձր պաշտոնում ընտրվելու համար: Ես ինքս ժամանակին եղել եմ Երևանի քաղաքապետի թեկնածու և ամբողջությամբ եմ պատկերացնում, թե ինչպիսի բարձր պատիվ է լինել մայրաքաղաք համայնքի ղեկավար:
Ուզում եմ հաջողություններ մաղթել քաղաքապետին և Երևանի ավագանուն՝ այս կարևորագույն շրջանում նախանշված ծրագրերն իրագործելու համար: Ուզում եմ շնորհավորել նաև Երևանի ավագանուն, որովհետև իմ համոզմունքն այն է, որ մեր օրակարգի կարևորագույն խնդիրներից մեկը պետական ինստիտուտների կայացումն է: Եվ վերջին օրերին տեղի ունեցած իրադարձություններով Երևանի ավագանին հստակ քաղաքական կամք ցուցադրեց Հայաստանի Հանրապետությունում տեղական ինքնակառավարման նոր մոդելի կայացման ճանապարհին:
Ի վերջո, եկեք արձանագրենք, որ այսօր արդեն Հայաստանի Հանրապետության 4000 և ավելի բնակչություն ունեցող բոլոր համայնքներում տեղի են ունենում համամասնական ընտրություններ, ինչը ենթադրում է համայնքի կառավարման նոր մոդել, որը համապատասխան է նաև, ըստ էության, երկրի կառավարման մոդելին: Եվ մենք պետք է արձանագրենք, որ այս նոր մոդելը, այո, իր արդյունավետությունը ցուցադրել է նաև Երևանի, Գյումրիի, Վանաձորի կառավարման առումով:
Ուզում եմ արձանագրել, որ այն ծրագիրը, որը 2018 թվականից իրագործվում է Երևան քաղաքում, «Իմ քայլը» դաշինքի նախընտրական ծրագիրն է, որը պետք է ընդգծեմ՝ մեծամասամբ բխում է «Ելք» դաշինքի Երևանի ավագանու ընտրությունների 2017 թվականի ծրագրից: Եվ զարգացման այն ուղղությունները, որ այսօր իրականացվում են Երևան քաղաքում, ահա, իրականացվել են քաղաքական որոշումների արդյունքում, որովհետև դեռ 2018 թվականին, երբ Երևանի ավագանու ընտրություններ էին տեղի ունենում հեղափոխությունից անմիջապես հետո, մեր կարևորագույն տեսլականը և արձանագրումը եղել է այն, որ ընտրություններից հետո պետք է իրականացվեն այն նախընտրական ծրագիրը և այն նախընտրական ծրագրի հիմնադրույթները, որոնք դեռևս 2017 թվականին «Ելք» դաշինքը դրել է Երևանի ընտրողների առաջ և ավելի քան 20 տոկոս ձայն է ստացել:
Ցանկանում եմ արձանագրել, որ Կառավարությունն այս ընթացքում էական և շոշափելի աջակցություն է ցույց տվել Երևանի քաղաքապետարանին: 2018 թվականից ի վեր Կառավարությունը, ֆինանսական տարբեր գործիքներով, շուրջ 50 մլրդ դրամի հատկացումներ է արել Երևանի քաղաքապետարանին: Շուրջ 50 մլրդ դրամի: Եվ, ընդ որում, ուզում եմ շատ կարևոր արձանագրում անել՝ ոչ այն պատճառով, որ Երևանի ավագանիում մեր քաղաքական թիմն ունեցել է մեծամասնություն, եթե «Ելք» դաշինքն էլ հաշվենք, ավելի լայն մեծամասնություն, այլ որովհետև մենք կարևոր ենք համարել ինստիտուցիոնալ կայացումը:
Մի փոքր շեղվելով թեմայից՝ ցանկանում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել կարևոր մեկ փաստի վրա: Կարծում եմ՝ պետք է ուշադրություն դարձնենք այն իրողության վրա, որ վերջերս կայացած տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում այնտեղ, որտեղ գործող քաղաքապետերը մասնակցել են ընտրություններին, մեծ մասում գործող քաղաքապետերը հաղթել են: Եվ սա ամենևին պատահական չէ, հարգելի գործընկերներ: Դեռևս մի քանի տարի քաղաքական վերլուծաբանները և տեսաբանները ասում էին, որ Կառավարությունը կամ քաղաքական մեծամասնությունը գործում է ինքն իր դեմ: Ի՞նչ նկատի ունեին:
Մենք, ըստ էության, 2018 թվականից ի վեր, եթե Երևանն էլ ներառենք, շուրջ 350 մլն դոլարի ներարկումներ ենք արել տեղական ինքնակառավարման մարմիններ և ստեղծել ենք համակարգ, որը պարտադրաբար համայնքների ղեկավարներին դնում է ընտրողին հանդիման, քաղաքացուն հանդիման, ժողովրդին հանդիման: Եվ դա արել ենք երկու գործիքով: Այսօր Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացի գիտի՝ առաջինը, որ որևէ մակարդակի ընտրությունների արդյունքները Հայաստանի Հանրապետությունում չեն կեղծվում, երկրորդը՝ մենք սուբվենցիոն համակարգերի ներդրմամբ հստակ ուղերձ ենք հղել տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, որ չի լինելու ՏԻՄ, այսինքն՝ համայնքների զարգացմանը, իրոք, նպաստող որևէ ծրագիր, որ Կառավարության կողմից կմերժվի: Այդ սկզբունքը պահել ենք, պահում ենք և պահելու ենք, երրորդը՝ համայնքների ավագանու նոր ընտրակարգ հանրապետության ամբողջ տարածքում ներդնելով՝ մենք համայնքների գործող ղեկավարներին ինստիտուցիոնալ ավելի մոտիկ ենք դարձրել ժողովրդին, որովեհտև ավագանու անդամների գործունեությունը, ըստ էության, հանրային, հասարակական գործունեության տեսակ է, որի նշանակությունը քաղաքացու և քաղաքապետի կապն ապահովելն է: Եվ այդ կապի՝ ավագանու, ժողովրդի և համայնքի ղեկավարի կապի խզումն ուղղակի ինստիտուցիոնալ առումով անհամատեղելի է:
Այս ինստիտուցիոնալ կայացումը ես շատ կարևոր եմ համարում, և մենք, այո, պետք է շարունակենք պետական ինստիտուտների կայացման այս քաղաքականությունը, որովհետև հենց ինստիտուտների կայացումն է, որ պիտի երաշխավորի Հայաստանի Հանրապետության տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետագա և բնականոն զարգացումը: Մենք շարունակելու ենք աջակցել համայնքներին, մենք շարունակելու ենք աջակցել Երևանին, Երևանի քաղաքապետարանին, քաղաքապետին, ավագանուն՝ իրականացնելու այն ծրագրերը, որ միասին ձևակերպել ենք 2017, 2018 թվականներին:
Հարգելի պարոն քաղաքապետ,
Եվս մեկ անգամ շնորհավորում եմ Ձեզ: Ավագանու հարգելի անդամներ, ևս մեկ անգամ շնորհավորում եմ ձեզ: Ուզում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել քաղաքական սկզբունքայնության համար, որը շատ էական է արդի շրջանում տեղական ինքնակառավարման մարմինների և պետական ինստիտուտների կայացման ճանապարհին:

Совет старейшин Еревана проявил политическую волю на пути к становлению новой модели органов местного самоуправления в Армении: речь премьер-министра на церемонии принесения присяги мэра Еревана
Премьер-министр Никол Пашинян принял сегодня участие в заседании Совета старейшин Еревана, в рамках которого состоялась церемония принесения присяги мэра Еревана Грачья Саркисяна.
Никол Пашинян выступил с речью, в которой, в частности, отметил:
“Уважаемый господин мэр,
Уважаемые члены Совета старейшин Еревана,
Уважаемые представители правительства и исполнительной власти,
Дорогие присутствующие,
Прежде всего, хочу поздравить Грачья Саркисяна с избранием на высокую должность мэра Еревана. Я сам когда-то был кандидатом в мэры Еревана и прекрасно понимаю, какая честь быть мэром столицы.
Хочу пожелать удачи мэру и Совету старейшин Еревана в реализации программ, намеченных в этот важнейший период. Хочу поздравить также Совет старейшин Еревана, потому что я уверен, что одним из важнейших вопросов нашей повестки дня является становление государственных институтов. И после событий последних дней Совет старейшин Еревана проявил четкую политическую волю на пути к становлению новой модели местного самоуправления в Республике Армения.
Нужно констатировать, что сегодня уже во всех общинах с населением более 4000 человек в Республике Армения проходят выборы по пропорциональной системе, что предполагает новую модель управления общинами, которая, по сути, соответствует модели государственного управления. И мы должны констатировать, что эта новая модель, да, показала свою эффективность с точки зрения управления Ереваном, Гюмри, Ванадзором.
Хочу констатировать, что программа, которая реализуется в Ереване с 2018 года, является предвыборной программой блока “Мой шаг”, которая, должен подчеркнуть, во многом основана на программе блока “Выход” на выборах в Совет старейшин Еревана 2017 года. И направления развития, которые реализуются в Ереване сегодня, были осуществлены в результате политических решений, потому что еще в 2018 году, когда сразу после революции состоялись выборы в Совет старейшин Еревана, нашим самым важным видением было то, что пос? ?е выборов должна быть реализована предвыборная программа и принципы предвыборной программы, которые блок “Выход” представил избирателям Еревана в 2017 году и набрал более 20% голосов.
Хочу отметить, что в этот период правительство оказало мэрии Еревана значительную, ощутимую поддержку. С 2018 года правительство с помощью различных финансовых инструментов выделило мэрии Еревана около 50 млрд драмов. Около 50 млрд драмов. И, кстати, это очень важно, мы сделали это не потому, что наша политическая команда имела большинство в Совете старейшин Еревана, а потому, что мы посчитали важным институциональное становление.
Немного отклонившись от темы, хочу обратить ваше внимание на один важный факт. Думаю, нужно обратить внимание на то, что на недавних выборах в органы местного самоуправления, где в выборах участвовали действующие мэры, в большинстве случаев победу одерживали именно действующие мэры. И это вовсе не случайно, уважаемые коллеги. Уже несколько лет политические аналитики и теоретики говорят, что правительство или политическое большинство действует против самого себя. Что они имеют в виду?
По сути, с 2018 года, если включить сюда и Ереван, мы влили около 350 млн долларов в органы местного самоуправления и создали систему, которая обязывает глав общин встать перед своим избирателем, встать перед гражданами. И мы сделали это двумя инструментами. Сегодня каждый гражданин Республики Армения знает, что, во-первых, результаты выборов в Республике Армения не фальсифицируются, во-вторых, введя систему субвенционных програм, мы направили органам местного самоуправления четкий сигнал о том, что не будет ни одной программы местного самоуправления, которая будет направлена на развитие общины, но будет отклонена правительством.
Мы соблюдали, соблюдаем и будем соблюдать этот принцип. В-третьих, введя новую систему советов общин по всей стране, мы действующих глав общин сделали институционально ближе к народу, потому что деятельность членов советов, по сути, является видом общественной деятельности, цель и значение которой - обеспечить связь между гражданином и мэром. И разрыв этой связи - между Советов старейшин, народом и главами общин - просто институционально несовместим.
Я считаю это институциональное становление очень важным, и мы должны продолжать эту политику государственного институционального становления, потому что именно институциональное становление должно гарантировать дальнейшее нормальное развитие органов местного самоуправления в Республике Армения. Мы продолжим поддерживать общины, мы продолжим поддерживать Ереван, мэрию Еревана, мэра, Совет старейшин в реализации программ, которые мы совместно сформулировали в 2017 и 2018 годах.
Уважаемый господин мэр,
Еще раз поздравляю Вас. Уважаемые члены Совета старейшин, еще раз поздравляю вас. Также хочу поблагодарить вас за политическую принципиальность, которая очень важна в текущий период на пути к становлению органов местного самоуправления и государственных институтов.