Էնթոնի Բլինքենը խրախուսել է Հայաստանին և Ադրբեջանին շարունակել առաջընթացը խաղաղության համաձայնագիրը հնարավորինս շուտ կնքելու համար
Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը խրախուսել է Հայաստանին և Ադրբեջանին շարունակել առաջընթացը բանակցություններում՝ խաղաղության համաձայնագիրը հնարավորինս շուտ ավարտին հասցնելու համար:
Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերն՝ անդրադառնալով սեպտեմբերի 26-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի միջև տեղի ունեցած հանդիպմանը։
«Պետքարտուղար Բլինքենը գոհունակություն է հայտնել երկու նախարարներին այն առաջընթացի կապակցությամբ, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հասել են կայուն և արժանապատիվ խաղաղության հաստատման ուղղությամբ և քաջալերել է երկու երկրի շարունակական առաջընթացը հնարավորինս շուտ համաձայնագիրը վերջնական տեսքի բերելու համար»,-ԱՄՆ պետքարտուղարի խոսքերն է մեջբերել Մեթյու Միլլերը՝ հավելելով, որ Էնթոնի Բլինքենը նաև ընդգծել է, որ խաղաղության համաձայնագիրը տարածաշրջանում կմեծացնի կայունությունը և բարգավաճումը։

Энтони Блинкен призвал Армению и Азербайджан продвигаться к скорейшему подписанию мирного соглашения
Госсекретарь США Энтони Блинкен призвал Армению и Азербайджан продолжить прогресс в переговорах для скорейшего заключения мирного соглашения. Օб этом сообщил официальный представитель Госдепартамента США Мэтью Миллер, говоря о встрече министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна, госсекретаря США Энтони Блинкена и министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова, прошедшей 26 сентября в рамках Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке.
“Госсекретарь Блинкен выразил обоим министрам свое удовлетворение прогрессом, достигнутым Арменией и Азербайджаном в установлении стабильного и достойного мира, и призвал обе страны к дальнейшему прогрессу для скорейшего завершения соглашения”. Мэтью Миллер добавил, что Энтони Блинкен подчеркнул, что мирное соглашение повысит стабильность и процветание в регионе.