ԵՄ-ն Հայաստանն ընկալում է որպես ռեսուրսների աղբյուր. ՌԴ ԱԳՆ
Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն, մեկնաբանելով ՛՛Հայաստանի բարեկամների ցանցի՛՛ զեկույցի դրույթները, նշել է, որ դրանում Երեւանն ընկալում են որպես ռեսուրսների աղբյուր:
՛՛ՌԻԱ Նովոստիին՛՛ մեկնաբանելով ԵՄ զեկույցը՝ ՌԴ ԱԳՆ-ում հայտարարել են, որ ՛՛անհնար է ազատվել այն զգացումից, որ Եվրամիությունը Հայաստանն ընկալում է բացառապես որպես Եվրոպայի համար ռեսուրսների եւ շահույթի աղբյուր՛՛: ՛՛Ընդ որում, նորմալ են համարում, որ երկրի շահերն ու առաջնահերթությունները որոշվեն Բրյուսելից՛՛,-հավելել են ԱԳՆ-ում:
Զեկույցի համաձայն, ինչպես նշել են Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում, ՛՛Երեւանը պետք է դուրս գա Չեռնոբիլի ատոմակայանից, որտեղ Հայաստանն, ի դեպ, հիմնական շահառուն է՛՛: "Ընդ որում, երբ եւ ինչ պայմաններով հայերը կկարողանան մուտք գործել ԵՄ ընդհանուր շուկա, լռում են՛՛,-նշել են նախարարությունում:
ՌԴ ԱԳՆ-ում ենթադրել են, որ ՛՛կարող է այնպես պատահել, որ Եվրամիության սին խոստումներին հետևելով՝ հանրապետության բնակիչները մնան ՛՛կոտրած տաշտակի՛՛ առջև՛՛: ՛՛Կործանելով իրենց տնտեսությունները ռուսական գազից հրաժարվելով՝ ԵՄ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի վայ-խորհրդատուները նույն փակուղային ուղին են պարտադրում նաեւ հայերին՝ ի լրումն նրանց դրդելով իրական ատոմային էներգետիկան փոխանակել չձեւավորված վերականգնվող էներգետիկայի հետ՛՛,-ընդգծել են ՌԴ ԱԳՆ-ում:
՛՛Նույնը վերաբերում է Ռուսաստանից էժան հացահատիկային մշակաբույսերի և պարենամթերքի մատակարարումների վերակողմնորոշմանը դեպի ԵՄ ագրոարտադրանք։ Հեռանկարում առաջարկելով պարենային ոլորտում արեւմտյան սուբսիդիաներ՝ Եվրամիությունը մատնանշում է արդեն այժմ ԵՄ չափանիշներին եւ օրենսդրությանն անցնելու անհրաժեշտությունը՛՛,-եզրափակել են Ռուսաստանի ԱԳՆ-ում:

ЕС воспринимает Армению как источник ресурсов, заявил МИД России
Российский МИД, комментируя положения доклада "Сети друзей Армении", указал на то, что в нем Ереван воспринимают как источник ресурсов.
Комментируя РИА Новости доклад ЕС, в МИД РФ заявили, что "невозможно отделаться от ощущения, что Евросоюз воспринимает Армению исключительно как источник ресурсов и прибыли для Европы". "При этом считают нормальным, чтобы интересы и приоритеты страны определялись из Брюсселя", - добавили в МИД.
Согласно докладу, как отметили в российском внешнеполитическом ведомстве, "Еревану надлежит выйти из ЧАЭС, в котором Армения, к слову, является основным бенефициаром". "При этом, когда и на каких условиях армяне смогут получить доступ к общему рынку ЕС, умалчивается", - рассказали в министерстве.
В МИД РФ предположили, что "может случиться так, что, следуя пустым обещаниям Евросоюза, жители республики останутся у "разбитого корыта"". "Разрушив свои экономики отказом от российского газа, горе-советчики из ЕС и НАТО навязывают тот же тупиковый путь и армянам, вдобавок подталкивая их променять реальную атомную энергетику на несформировавшуюся возобновляемую", - подчеркнули в МИД РФ.
"То же касается и переориентации поставок дешевых зерновых культур и продовольствия из России на есовскую агропродукцию... Предлагая в перспективе западные субсидии в продовольственной сфере, Евросоюз указывает на необходимость уже сейчас переходить на есовские стандарты и законодательство", - заключили в российском МИД.