ԵՄ-ն արձագանքել է Մոսկվայի նյարդային արձագանքին Հայաստանում Ադրբեջանի հետ սահմանին ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության տեղակայման վերաբերյալ
Եվրամիության արտաքին քաղաքական ծառայության ներկայացուցիչ Պետեր Ստանոն "ՌԻԱ Նովոստի" - ի հետ զրույցում արձագանքել է Ռուսաստանի ԱԳՆ դժգոհությանը՝ Ադրբեջանի հետ սահմանին Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելություն ծավալելու վերաբերյալ:
Անդրադառնալով պաշտոնական Մոսկվայի էմոցիոնալ արձագանքին տարածաշրջանում ԵՄ առաքելության տեղակայմանը՝ Ստանոն, մասնավորապես, հայտարարել է: "Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ կարգավորումը չպետք է դառնա տարբեր դերակատարների միջեւ որեւէ մրցակցության պատանդ։ Ռուսաստանն ակնհայտորեն սխալ է հասկացել այդ առաքելության նպատակը և շարունակում է սխալ գնահատել որպես Ռուսաստանի դեմ ուղղված առաքելություն։ Իսկ ինչն ավելի կարևոր է՝ դա Ռուսաստանի գործը չէ:
ԵՄ առաքելությունը մեկնարկել է Հայաստանի իշխանությունների հարցման և ազատ որոշման հիման վրա։ ԵՄ-ն նույնպես, իհարկե, կապի մեջ է եղել Ադրբեջանի իշխանությունների հետ այդ հարցի շուրջ։ ԵՄ-ն տեղյակ է նաև այն դերի մասին, որը Ռուսաստանը խաղացել է 2020 թվականի նոյեմբերին բախումները դադարեցնելու համար: Այդ առաքելությունը քաղաքացիական է եւ առանցքային տարր կծառայի հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերին աջակցելու գործում, որոնք գործադրում է ԵՄ-ն։ ԵՄ-ն այդ դերը ստանձնել է երկու կողմերի համապատասխան խնդրանքից հետո։ Առաքելության նպատակը, մասնավորապես, տեղերում բնակչության անվտանգության խթանումն ու վստահության ամրապնդումն է։ Մնացած բոլոր լուրերն ու շահարկումները, որոնք այս օրերին տարածվում են սոցցանցերում, բոլորովին անհիմն են":
Նշենք, որ ԵՄ-ն Հայաստան է ուղարկել 100 հոգանոց քաղաքացիական դիտորդական առաքելություն՝ երկու տարի ժամկետով՝ Ադրբեջանի հետ սահմանին երկու երկրների միջև առճակատման ֆոնին մոնիթորինգ իրականացնելու համար։ Այս փաստին շատ էմոցիոնալ է արձագանքել Մոսկվան, ՌԴ ԱԳՆ-ն նախօրեին հանդես է եկել բավական կոշտ և ոչ դիվանագիտական հայտարարությամբ։

Евросоюз откликнулся на нервную реакцию Москвы относительно дислокации гражданской наблюдательской миссии ЕС в Армении на границе с Азербайджаном
Представитель внешнеполитической службы Евросоюза Петер Стано в беседе с РИА откликнулся на негодование МИД России на развертывание гражданской наблюдательской миссии ЕС в Армении на границе с Азербайджаном.
Касаясь эмоциональной реакции официальной Москвы на дислокацию миссии ЕС в регионе, Стано, в частности, заявил: «Нормализация между Арменией и Азербайджаном не должна становиться заложницей какой-либо конкуренции между различными акторами. Россия, очевидно, неправильно поняла цель этой миссии и продолжает неверно оценивать, как направленную против России. Что еще более важно, - это не дело России.
Миссия ЕС была запущена на основании запроса и свободного решения властей Армении. ЕС также, конечно, находился в контакте с властями Азербайджана по этому вопросу. ЕС также знает о той роли, которую сыграла Россия, чтобы остановить столкновения в ноябре 2020 года. Эта миссия является гражданской и будет служить ключевым элементом в поддержке усилий по нормализации армяно-азербайджанских отношений, которые прилагает ЕС. ЕС взял на себя эту роль после соответствующей просьбы со стороны обеих сторон. Цель миссии, в частности, заключается в содействии безопасности населения на местах и укреплении доверия. Все остальные слухи и домыслы, которые распространяются в эти дни в соцсетях, совершенно беспочвенны».
Отметим, что ЕС выслал в Армению гражданскую наблюдательскую миссию в составе 100 человек сроком на два года для осуществление мониторинга на границе с Азербайджаном на фоне конфронтации между двумя странами. На сей факт, весьма эмоционально отреагировала Москва, МИД РФ накануне выступал с весьма жестким и далеко не дипломатичным заявлением.