Էդմոն Մարուքյանը դիմել է ԱՄՆ Կոնգրեսի անդամներին՝ արտաքին օգնության տրամադրման հարցով
Ազգային ժողովի ԼՀԿ խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը դիմել է ԱՄՆ Կոնգրեսի անդամներին՝ 2021 թվականի արտաքին օգնության տրամադրման վերաբերյալ հարցով (FY2021 Foreign Aid Bills)։
«Կարևորելով Արցախում "HALO Trust"-ի միջոցով այս տարիների ընթացքում իրականացվող ականզերծման աշխատանքների շարունակականությունը՝ իմ կողմից շեշտադրվել է այդ աշխատանքների նշանակությունը հակամարտության գոտում քաղաքացիական անձանց կյանքերը փրկելու առումով։
Այս աշխատանքները երաշխավորում են տասնյակ հազարավոր անձանց անվտանգությունն Արցախում։ Մասնավորապես, սկսած 2000 թվականից Արցախում ականազերծվել է մոտավորապես 500 ականապատ տարածք։
Այս աշխատանքները նաև տարածաշրջանում խաղաղության վերահաստատման առումով մեծ նշանակություն ունեն։
Հայ-ամերիկյան բարեկամությունն ապացուցել է իր ուժը՝ Մարդու իրավունքներն ու ժողովրդավարությունը պաշտպանելու, խաղաղությունն ու անվտանգությունը երաշխավորելու հարցում։
Ինչպես ասում էր Վիլյամ Ֆուլբրայթը, ուժեղ օրենսդրի ամենամեծ արժանիքն այն չէ, թե նա ինչ կարող է անել, այլ այն, թե նա ինչը կարող է կանխել»,- տեղեկացնում է Մարուքյանը։

Эдмон Марукян обратился к конгрессменам c предложением оставить в силе финансовое содействие Арцаху
Глава парламентской фракции партии «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян обратился к членам Конгресса США по вопросу предоставления иностранной помощи в 2021 году (FY2021 Foreign Aid Bills).
"Придавая важность продолжению работ по разминированию, осуществляемых в течение этих лет посредством организации "HALO Trust" в Арцахе, необходимо отметить значение этих работ в плане спасения жизней гражданских лиц в зоне конфликта.
Эти работы гарантируют безопасность десятков тысяч людей в Арцахе. В частности, начиная с 2000 года в Арцахе было разминировано около 500 заминированных участков.
Эти работы также имеют большое значение в плане восстановления мира в регионе.
Армяно-американская дружба доказала свою силу в вопросах защиты прав человека и демократии, гарантировании мира и безопасности.
Как говорил Вильям Фулбрайт, самым большим достоинством сильного законодателя является не то, что он может сделать, а то, что он может предотвратить", - говорится в заявлении Марукяна конгрессменам.