Ձեռնարկել հստակ եւ աներկբա քայլեր Ադրբեջանի ագրեսիային վերջ դնելու նպատակով. ՀՀ ԱԳՆ-ի հայտարարությունը
Առաջնորդվելով անպատժելիության զգացումով՝ Ադրբեջանը բացահայտորեն ստանձնել է ագրեսիայի պատասխանատվությունը։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ ԱԳՆ-ն:
Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, նշվում է.
«Սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը սանձազերծել է հերթական լայնածավալ ագրեսիան Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ՝ նպատակ ունենալով ավարտին հասցնել էթնիկ զտումների իր քաղաքականությունը։
Առաջնորդվելով անպատժելիության զգացումով՝ Ադրբեջանը բացահայտորեն ստանձնել է ագրեսիայի պատասխանատվությունը։ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում՝ ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում սկսում է «հակաահաբեկչական միջոցառումներ», որի վերաբերյալ, ըստ ադրբեջանական կողմի պաշտոնական հաղորդագրության, տեղեկացվել են ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությունը, ինչպես նաեւ ռուս-թուրքական մոնիտորինգային կենտրոնը։
Խստագույնս դատապարտում ենք Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ ագրեսիան եւ զանգվածային ոճրագործությունը, որը ճիշտ երեք տարի առաջ՝ 2020թ. սեպտեմբերին ԼՂ դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնամասշտաբ ուժի կիրառման շարունակությունն է։ «Ռազմական օբյեկտների ոչնչացման» սին պատրվակով Ադրբեջանի կողմից հրետակոծության են ենթարկվում քաղաքացիական բնակավայրեր, Ստեփանակերտ քաղաքը, այլ քաղաքներ ու գյուղեր։
Հայկական կողմը բազմիցս ահազանգել է, որ ԼՂ դեմ Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ գործողությունները, ռազմատենչ անթաքույց հռետորաբանությունը, ԼՂ բնակչությանը «ահաբեկիչներ» որակելու բացարձակապես կեղծ եւ դատապարտելի քարոզչությունը հետապնդում է մի նպատակ՝ ուժի կիրառման միջոցով ԼՂ-ի բնակչությանն էթնիկ զտումների ենթարկել, զրկել իր հայրենիքում ազատ եւ արժանապատիվ ապրելու ու արարելու իրավունքից։ Նույն նպատակն են հետապնդել 2020թ դեկտեմբերից Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհի՝ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը եւ ԼՂ լիակատար շրջափակումը։
Հարձակմանը նախորդել է այդ թվում Ադրբեջանի ԱԳՆ կողմից կեղծ տեղեկատվության տարածում ականապատման եւ դիվերսիոն գործողությունների մասին, ինչը վկայում է հարձակման պլանավորման եւ տեղեկատվական դաշտի ապահովման մասին։ Կրկին հայտարարում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված չեն Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժեր եւ ռազմական տեխնիկա, ականապատման եւ դիվերսիոն գործողությունների մասին բոլոր լուրերը կեղծ են եւ շինծու:
Կոչ միջազգային գործընկերներին, միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման համար առաջնային պարտավորություն ունեցող ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի անդամներին, այդ թվում՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների կողմից ստորագրված 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հիման վրա ԼՂ-ում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմին՝ ձեռնարկել հստակ և աներկբա քայլեր Ադրբեջանի ագրեսիային վերջ դնելու նպատակով»։

Предпринять четкие и недвусмысленные шаги с целью прекращения агрессии Азербайджана: Призыв МИД РА
«19 сентября Азербайджан развязал очередную широкомасштабную агрессию против народа Нагорного Карабаха с целью завершения своей политики этнических чисток.
Руководствуясь чувством безнаказанности, Азербайджан открыто взял на себя ответственность за агрессию. Министерство обороны Азербайджана заявило, что в зоне ответственности российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе начинают «антитеррористические мероприятия», о которых, согласно официальному сообщению азербайджанской стороны, было проинформировано командование российского миротворческого контингента, а также российско-турецкий мониторинговый центр.
Строго осуждаем масштабную военную агрессию Азербайджана против Нагорного Карабаха, которая является продолжением сентябрьской войны 2020 года. Под предлогом «уничтожения военных объектов» Азербайджан обстреливает гражданские населенные пункты, город Степанакерт, другие города и села.
Армянская сторона неоднократно заявляла, что продолжающиеся агрессивные действия Азербайджана против Нагорного Карабаха, неприкрытая воинственная риторика, абсолютно ложная и предосудительная пропаганда по квалификации населения Нагорного Карабаха «террористами» преследуют одну цель - посредством применения силы подвергнуть население Нагорного Карабаха этническим чисткам, лишить права на жизнь и созидание на своей исторической родине. Та же цель преследовалась и с декабря 2022 года посредством незаконного блокирования единственной дороги, связывающей Нагорный Карабах с Арменией - Лачинского коридора и полной блокады Нагорного Карабаха.
Нападению предшествовало, в том числе, распространение МИД Азербайджана ложной информации о минировании и диверсионных действиях, что свидетельствует о планировании нападения и обеспечении информационного поля. Вновь заявляем, что в Нагорном Карабахе не дислоцированы вооруженные силы и военная техника Республики Армения, все слухи о минировании и диверсионных действиях ложны и сфабрикованы.
Призываем международное сообщество, членов Совета Безопасности ООН, имеющих первостепенное обязательство по поддержанию международного мира и безопасности, в том числе миротворческий контингент РФ, дислоцированный в Нагорном Карабахе на основании подписанных главами Армении, Азербайджана и России 9 ноября 2020 года трехстороннего заявления предпринять четкие и недвусмысленные шаги для прекращения агрессии Азербайджана».