Դեսպանության աջակցությամբ մարտի 9-ին Հայաստան է վերադարձել ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող երկրորդ անձը
Իրանում ՀՀ դեսպանությունը շարունակում է աշխատել արտակարգ ռեժիմով: Դեսպանության աջակցությամբ մարտի 9-ին Հայաստան է վերադարձել ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող երկրորդ անձը, տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԳՆ-ից։
ԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպանությունն ամեն օր միջինում ստանում է շուրջ 20-25 զանգ, որոնք հիմնականում վերաբերում են Հայաստան-Իրան սահմանը հատելու հնարավորությանը։ Իրանից Հայաստան և Հայաստանից Իրան սահմանային անցումներն իրականացվել են բնականոն ռեժիմով։
Կապի սահմանափակումների պատճառով Իրանում Հայաստանի դեսպանությունը շարունակաբար օժանդակում է այնտեղ գտնվող հայերին վերաբերող տեղեկությունների
փոխանցմանը նրանց հարազատներին։
Իրանում զարգացումների հետևանքով զորհվածների շրջանում ՀՀ քաղաքացիներ լինելու վերաբերյալ տեղեկություններ չկան:
Դեսպանությանն են շարունակում դիմել նաև օտարերկրյա քաղաքացիներ՝ Հայաստանի Հանրապետություն մուտքի հնարավորությունների վերաբերյալ տեղեկատվություն ստանալու նպատակով։ Նրանց տրամադրվում են համապատասխան պարզաբանումներ և անհրաժեշտ ուղղորդումներ։
Միևնույն ժամանակ, դեսպանությունը շարունակում է անհրաժեշտ օժանդակություն ցուցաբերել Իրանում հավատարմագրված մի շարք դիվանագիտական ներկայացուցչությունների դիվանագետներին և վերջիններիս ընտանիքների անդամներին՝ նրանց Հայաստանի տարածքով վերադարձը դյուրացնելու գործում։

МИД: Посольство Армении в Иране продолжает работать в чрезвычайном режиме
Как отмечается в сообщении Министерства иностранных дел Армении, при поддержке посольства 9 марта в Армению вернулся второй человек с армянским гражданством.
«Посольство Армении в Иране ежедневно получает в среднем 20-25 звонков, в основном касающихся возможности пересечения армяно-иранской границы. Пересечение границы из Ирана в Армению и из Армении в Иран осуществляется в обычном режиме.
В связи с ограничениями связи посольство Армении в Иране продолжает оказывать содействие в передаче информации об армянах, находящихся там, их родственникам.
Нет информации о том, что погибшие в результате событий в Иране были гражданами Армении.
Иностранные граждане также продолжают обращаться в посольство за информацией о возможностях въезда в Республику Армения. Им предоставляются соответствующие разъяснения и необходимая информация.
В то же время посольство продолжает оказывать необходимую помощь дипломатам ряда дипломатических миссий, аккредитованных в Иране, и членам их семей в содействии их возвращению через территорию Армении», - говорится в сообщении.