Դեմարկացիայից հետո Ադրբեջանը կլքի Հայաստանի տարածքը․ Սիմոնյան
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի սուվերեն տարածքներից ադրբեջանական զորքերի դուրսբերումը կիրականացվի դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի գործընթացի ավարտից հետո:
«Բնականաբար, զորքերի հետքաշում կլինի։ Այն տարածքները, որոնք դեմարկացիայից ու դելիմիտացիայից հետո և քարտեզների հիման վրա լինելու են Հայաստանի տարածք, ադրբեջանական զորքերը պետք է լքեն, և հակառակը», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց Սիմոնյանը։
Միևնույն ժամանակ, Սիմոնյանը չի պատասխանել այն հարցին, թե արդյոք զորքերի դուրսբերումը նախապայման կդառնա Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար: «Նախապայման» եզրույթի օգտագործումն իմ կողմից սխալ կլիներ։ Հենց հիմա քննարկվում են այն կետերը, որոնք կարևոր են կողմերի համար։ Այս հարցերը (զորքերի դուրսբերումը Հայաստանի տարածքից, միջազգային երաշխիքների առկայությունը և Ստեփանակերտի հետ երկխոսության սկիզբը) Հայաստանի համար շատ կարևոր են։ Արդյոք նրանց որոշումը կներառվի պայմանագրում, թե դրանք կլուծվեն ինչ-որ այլ ակտի միջոցով, ես չեմ կարող ասել», - հայտարարեց Սիմոնյանը։
Բանախոսը վստահեցրեց, որ բացառված է խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հնարավորությունը, որը հաշվի չէր առնի Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը 29,8 հազար քառ.կմ սահմաններում և ոչ պակաս:

После демаркации границ Азербайджан покинет территорию Армении: Ален Симонян
Спикер парламента Армении Ален Симонян заявил, что вывод азербайджанских войск с суверенных территорий Армении будет осуществлен после завершения процесса делимитации и демаркации.
«Естественно, будет произведен отвод войск. Те территории, которые после демаркации и делимитации, и на основании карт будут территорией Армении азербайджанские войска должны будут покинуть и покинут, и наоборот», - заявил Симонян в беседе с журналистами.
Вместе с тем, Симонян не ответил на вопрос о том, станет ли вывод войск предусловием для подписания договора о мире с Азербайджаном. «Использование термина «предусловие» с моей стороны было бы ошибкой. Прямо сейчас обсуждаются те пункты, которые важны для сторон. Эти вопросы (вывод войск с территории Армении, наличие международных гарантий и начало диалога со Степанакертом) для Армении очень важны. Будет ли их решение включено в договор или же они будут решены посредством какого-то иного акта, я сказать не могу», - заявил Симонян.
Спикер заверил, что исключена возможность подписания договора о мире, который бы не учитывал территориальную целостность Армении в границах 29,8 тыс. кв. км и не меньше.