Դավաճան չի՛ եղել, դավաճանություն չի՛ եղել, մենք կռվել ենք աշխարհի դեմ սահմանափակ ռեսուրսներով. ԱՀ նախագահ
Հաղթանակը վերջնական չէր, պարտությունը ճակատագրական չէ: Այս մասին Մարտակերտի շրջանում իր հանդիպման ժամանակ շեշտել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
Ըստ նրա, կարևորը քաջություն ունենալն է և շարունակել սկսված գործերը: «Այս երեսուն տարիների ընթացքում մենք ունեցել ենք թե հաղթանակ, որը ես կանվանեմ ժամանակավոր հաջողություն, քանզի եթե մենք չենք կարողացել հաղթանակը վերջնականապես ամրագրել, ուրեմն այն ժամանակավոր հաջողություն էր, ունեցել ենք անհաջողություն, որը դեռ պարտություն չէ, եթե մենք կարողանանք վերագտնել մեզ և շարունակական աշխատանքով կառուցենք մեր սերունդների ապագան»,- նշել է ԱՀ նախագահը:
Նա շեշտել է, որ տարածաշրջանում իրավիճակն այնպիսին է, որ միայնակ հնարավոր չէ ապահովել երկրի անվտանգությունը, ուստի ռուսական զորքերի առկայությունը տարածաշրջանում պետք է լինի ոչ թե ժամանակավոր, այլ մշտական: «Եթե չլիներ ռուսական զորքի մուտքը տարածաշրջան, այսօր իրավիճակը շատ այլ կլիներ»,- պարզաբանել է ԱՀ նախագահը:
«Հնչում են տարբեր հիմար մեկնաբանություններ, հայտարարություններ, որոնք հնչեցնողները միտում ունեն իրենց վրայից պատասխանատվությունը թոթափել ու ամբողջ մեղքը այլոց վրա բարդել: Միանշանակ ուզում եմ ասել. դավաճանություն չի եղել, դավաճաններ չեն եղել, մենք կռվել ենք աշխարհի դեմ` սահմանափակ ռեսուրսներով:
Որևէ մեկի վրա հույս չդնեք, որ մեր երկիրը կփրկի, միայն մենք` այստեղ ապրողներս կարող ենք մեզ փրկել, մենք այլ բարեկամ չունենք: Ուստի պետք է շարունակենք աշխատել»,- շեշտել է Արայիկ Հարությունյանը:
Այս առնչությամբ նախագահը հայտնել է, որ սկսվում է պատերազմից հետո ամենա մեծ ներդրումային ծրագիրը` Մարտակերտում 17.5 մեգավատանոց ՀԷԿ-ի կառուցումը` 25 մլն ներդրումային փաթեթով: «Եթե մենք այս ծրագիրը չիրականացնենք, ապա արդեն հաջորդ ձմռանը կունենանք հովհարային անջատումներ»,- տեղեկացրել է ԱՀ նախագահը:
Նա նաև հայտնել է, որ հաջորդ խոշոր ծրագիրը` Սարսանգի ջրամբարի հատվածում ևս մեկ հզոր ՀԷԿ-ի կառուցումն է` 25 մեգավատ հզորությամբ և 40-45 մլն ներդրումային ծրագրով:
«Քննարկման փուլում է Մարտակերտի ոռոգման ծրագիրը, մեկ-երկու ամսում վերջնական պատկերը պարզ կդառնա: Մինչև 2022 թվականի վերջ բոլոր գյուղերը ասֆալտապատվելու և սալապատվելու են: Բացի դրանից կառուցվում են երկու նոր ճանապարհներ` Վաղուհաս-Վանք և Ստեփանակերտ-Կիչան-Հոռաթաղ-Դամիրլո»,- հայտնել է Հարությունյանը:
Նա նաև հավելել է, որ լայնածավալ բնակարանաշինական ծրագրեր են իրականացվելու, որպեսզի յուրաքանչյուր ընտանիք իր բնակարանը ունենա: «Ընդհանուր 100 մլրդ դրամի բնակարանաշինական ծրագիր պետք է իրականացվի»,- հավելեց Հարությունյանը:
Միևնույն ժամանակ նախագահը կոչ արեց տեղերում էլ ակտիվ լծվել բնակարանաշինական ծրագրերին: «Իմ դպրոցական տարիներին, մենք 8-10 դասարաններում գրեթե դպրոց չենք հաճախել` շինարարությամբ էինք զբաղվում, ազատ տներն էինք վերանորոգում, որպեսզի Սումգայիթի ջարդերից մազապուրծ մեր հայրենակիցները բնակվելու տեղ ունենան: Հիմա մեր մեջ ինչն է փոխվել»,- հարցադրեց նախագահը:
Նա հավելեց, որ մեծ ուշադրություն է դարձվելու կրթության ոլորտին, սպորտի, մշակույթի զարգացմանը: «Մենք պետք է էնպիսի երկիր կառուցենք, որ այստեղ ապրենք ոչ միայն հայրենասիրությունից ելնելով, այլ որ Արցախում ապրելը լինի հպարտանալու առարկա: Մենք պետք է ընտրենք բարեկեցիկ երկիր կառուցելու մեր օրակարգը և շարժվենք դրանով»,- եզրափակեց ԱՀ նախագահը:

Победа была не окончательной, поражение не является судьбоносным. Об этом на встрече в Мартакертском районе заявил президент Арцаха Араик Арутюнян. По его словам, главное - иметь мужество и продолжать начатую работу.
«За эти тридцать лет у нас была и победа, которую я назову временным успехом, поскольку, если мы не смогли окончательно ее закрепить, то это было временным успехом, мы потерпели также неудачу, что еще не является поражением, если мы сможем вновь обрести себя и последовательной работой построить будущее наших поколений», - отметил президент Республики Арцах.
Он подчеркнул, что ситуация в регионе такова, что в одиночку невозможно обеспечить безопасность страны, поэтому присутствие российских войск в регионе должно быть не временным, а постоянным.
«Если бы не вход российских войск в регион, сегодня ситуация была бы совсем иной», - пояснил президент Арцаха.
«Звучат разные глупые комментарии, заявления, авторы которых преследуют цель сбросить с себя ответственность и сваливать всю вину на других. Однозначно хочу сказать – измены не было, предателей не было, мы воевали против мира с ограниченными ресурсами. Ни на кого не надейтесь, никто не придет и не спасет нашу страну, это можем сделать только мы – люди, которые здесь живут, у нас нет другого друга. Поэтому мы должны продолжать работать», - подчеркнул Араик Арутюнян.
В связи с этим президент сообщил, что начинается самая крупная после войны инвестиционная программа - строительство 17.5 мегаваттной ГЭС в Мартакерте с инвестиционным пакетом в 25 млн. долларов.
«Если мы не реализуем эту программу, то уже следующей зимой у нас будут проблемы с энергоподачей», - сообщил президент Республики Арцах.
Он также сообщил, что следующая крупная программа - строительство еще одной мощной ГЭС на Сарсангском водохранилище мощностью в 25 мегаватт и инвестиционным пакетом в $40-45 млн.
«На стадии обсуждения находится оросительная программа Мартакерта, за один-два месяца окончательная картина станет ясна. До конца 2022 года все общинные дороги будут заасфальтированы. Кроме того, строятся две новые дороги - Вагуас-Ванк и Степанакерт-Кичан-Оратаг-Дамирло», - сообщил Арутюнян.
Он также добавил, что будут реализованы широкомасштабные жилищные программы, чтобы каждая семья имела свою квартиру.
«В общей сложности должна быть реализована программа жилищного строительства на 100 млрд драмов», - добавил Арутюнян.
В то же время президент призвал на местах активно вовлечься в жилищно-строительные программы.
«В мои школьные годы, в 8-10 классах мы почти не посещали школу, занимались строительством, ремонтировали незанятые дома, чтобы наши соотечественники, спасшиеся от сумгаитских погромов, имели крышу над головой. Что теперь в нас изменилось?»,- задался риторическим вопросом Арутюнян. Он добавил, что большое внимание будет уделено сфере образования, развитию спорта, культуры.
«Мы должны построить такую страну, чтобы жить здесь не только из соображений патриотизма, но чтобы жизнь в Арцахе былп предметом гордости. Мы должны выбрать повестку построения благополучной и развивающейся страны и последовательно реализовать ее», - заключил президент Республики Арцах.