Չինաստանի առաջին տիկինը երկրների ղեկավարների կանանց, այդ թվում՝ Աննա Հակոբյանին, հրավիրել է Հայհե գետի շրջագայության
Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինի կինը՝ Պեն Լիյուանը, երկուշաբթի կեսօրին հրավիրել է 2025 թվականի Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) գագաթնաժողովին մասնակցող օտարերկրյա առաջնորդների կանանց շրջագայության Հայհե գետով, որը հոսում է Չինաստանի հյուսիսային Տյանցզին նավահանգստային քաղաքով, հաղորդում է «Սինհուա»-ն։
Պենը ջերմորեն ողջունել է հյուրերին՝ մեկ առ մեկ սեղմելով նրանց ձեռքերը, ապա միացել է նրանց խմբային լուսանկարին։ Նավահանգստում երեխաները ուրախ երգել են և ծածանել չինական և օտարերկրյա դրոշներ՝ ողջունելու համար։
Այնուհետև Պենը հյուրերին նավակով տարել է Հայհե գետի երկայնքով, որտեղ նրանք ծանոթացել են քաղաքի պատմությանը և զարգացմանը։
«Տյանցզինը քաղաք է, որը համատեղում է հարուստ պատմական ժառանգությունը ժամանակակից հմայքի հետ։ Հայհե գետը ականատես է եղել քաղաքի զարգացմանը, ինչպես նաև տարբեր մշակույթների փոխանակմանն ու փոխադարձ ուսուցմանը, նշել է Պեն Լիյուանը՝ հույս հայտնելով, որ բոլորը կանցկացնեն հաճելի և անմոռանալի ժամանակ։
Գետի երկու ափերին գտնվող տեսարաններով վայելելիս նրանք թեյ են խմել և լսել երկու երաժիշտների, որոնք մեղեդի էին նվագում չինական ավանդական եռալար գործիքի՝ սանսյանի վրա։ Բոլորը ոգևորությամբ բարձրացել են զբոսանավի տախտակամածը և խմբային լուսանկարվելու համար կեցվածք ընդունել։ Հյուրերը հիացմունք են հայտնել Չինաստանի ակնառու ավանդական մշակույթի նկատմամբ և բարձր են գնահատել Չինաստանի արդիականացման ուշագրավ նվաճումները», - գրել են չինական լրատվամիջոցները։
Հյուրերի թվում էին Ուզբեկստանի նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևի, Մոնղոլիայի նախագահ Ուխնաագին Խուրելսուխի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Նեպալի վարչապետ Խաջի Պրասադ Շարմա Օլիի, Եգիպտոսի վարչապետ Մուստաֆա Մադբուլիի, Մալայզիայի վարչապետ Անվար Իբրահիմի կանայք, ինչպես նաև Իրանի նախագահ Մասուդ Պեզեշքիանի դուստրը։

Первая леди Китая пригласила супруг лидеров стран на саммите ШОС, включая Анну Акопян, на экскурсию по реке Хайхэ
Супруга председателя КНР Си Цзиньпина Пэн Лиюань во второй половине дня в понедельник пригласила супруг иностранных лидеров, участвующих в саммите Шанхайской организации сотрудничества /ШОС/ 2025 года, на экскурсию по реке Хайхэ, протекающей через портовый город Тяньцзинь в Северном Китае, сообщает Синьхуа.
Пэн Лиюань тепло поприветствовала гостей, по очереди пожав им руки, а затем присоединилась к ним для группового снимка. На пирсе дети радостно пели и размахивали китайским и иностранными государственными флагами, приветствуя их.
После этого Пэн Лиюань отправилась вместе с гостями на прогулку на теплоходе по реке Хайхэ, во время которой они узнали про историю и развитие города.
«Тяньцзинь - это город, который сочетает богатое историческое наследие с современным шармом. Река Хайхэ служит свидетелем развития города, а также обменов и взаимного изучения различных культур, отметила Пэн Лиюань, выразив надежду, что все проведут приятное незабываемое время.
Наслаждаясь пейзажами на обоих берегах реки, они пили чай и слушали выступление двух музыкантов, исполнявших мелодию на традиционном китайском трехструнном инструменте «саньсянь». Все с энтузиазмом поднялись на палубу прогулочного теплохода и позировали для коллективной фотографии. Гости выразили восхищение выдающейся китайской традиционной культурой и высоко оценили замечательные достижения китайской модернизации», -пишет китайское СМИ.
Среди гостей были супруги президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, президента Монголии Ухнаагийна Хурэлсуха, президента Азербайджана Ильхама Алиева, президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, премьер-министра Армении Никола Пашиняна, премьер-министра Непала Кхадги Прасада Шармы Оли, премьер-министра Египта Мустафы Мадбули, премьер-министра Малайзии Анвара Ибрагима, а также дочь президента Ирана Масуда Пезешкиана.