Չէի ցանկանա, որ Հայաստանն էլ Արևմուտքի կողմից օգտագործվեր, ինչպես՝ Ուկրաինան. Մարիա Զախարովա
Հայաստանն արժանի է, որպեսզի խաղաղ ապրի եւ չդառնա մանրադրամ արեւմտյան անմաքրաբարո քաղաքական գործիչների ձեռքին։ Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Հայաստանի եւ ԵՄ մերձեցումը։
Մասնավորապես, նա հայտնել է, որ Կիեւին շատ բան է խոստացվել, բայց հետո «գցել են»։
«Հանկարծ նորից նույն բանը չստացվի։ Ես հուսով եմ, որ չպետք է, ես շատ կցանկանայի, որ այդպես չլինի Հայաստանի հետ։ Հայաստանն անցել է իր դժվար պատմական ուղին, որը ներառել է թե՛ ցեղասպանություն, թե՛ սեփական ինքնիշխանության պաշտպանություն, պայքար հանուն սեփական մշակույթի, բարդագույն տարածքային վեճեր, հարցեր, հակամարտություններ։ Այդ երկիրն արժանի է, որպեսզի ապրի խաղաղ եւ չդառնա մանրադրամ արեւմտյան անմաքրաբարո քաղաքական գործիչների ձեռքին»,- ասել է նա։
Զախարովան տեղեկացրել է, որ Ռուսաստանն անկեղծորեն խաղաղություն է ցանկանում Հայաստանին. «Մենք ի սրտե խաղաղություն ենք ուզում, կայունություն եւ բարգավաճում այդ պետությանը ե՛ւ այդ երկրի ու ժողովրդի հանդեպ սիրո տեսանկյունից, ե՛ւ պրագմատիկայի տեսակետից, որովհետեւ այդ բարեկեցությունից է կախված նաեւ տարածաշրջանի բարեկեցությունն ընդհանրապես։ Բայց մենք, ցավոք, տեսնում ենք, թե ինչպես է Արեւմուտքը, «խաղեր տալով եւ «կոտրելով» Ուկրաինային, դեն գցելով օգտագործված անձեռուոտ խաղալիքի նման, սկսել նոր զոհ փնտրել։ Հանկարծ այնպես չստացվի, որ նոր զոհը Հայաստանը դառնա, որին կխաբեն ու կմոլորեցնեն»,- ասել է դիվանագետը։
Զախարովան նշել է, որ  հայ որոշ գործիչներ համադարման են համարում ԵՄ-ի կողմից ավելացած ուշադրությունը։ «Խորքը նայեք։ Դա հո այսպես կոչված «սպիտակ մարդու» բնորոշ գիծն է, որը հայելին ցույց տալով՝ իրականում տարել է ամենաթանկը, ինչ ուներ բնիկ ժողովուրդը։ Ցավոք, Հայաստանում մի ամբողջ շարք քաղաքական գործիչներ չեն մտածում այն մասին, որ Հայաստանը վերածում են արեւմտյան աշխարհաքաղաքականության հերթական գործիքի, զվարճանքի։  Պարզապես «մանրում են»»,- ասել է նա՝ նշելով, որ ԵՄ-ն Հայաստանը համարում է դեպի տարածաշրջան «ելքի կետ»։

Захарова: Армению превращают в очередной инструмент западной геополитики, забавы
Армения заслуживает того, чтобы жить в мире и ни в коем случае не стать разменной монетой в руках нечистоплотных западных политиков. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя сближение Армении и ЕС.
В частности, она заявила, что Киеву многое было обещано, а затем «их кинули».
«Как бы это не случилось вновь. Я надеюсь, это не должно, мне бы не хотелось, чтобы это случилось с Арменией. Армения прошла свой тяжелейший исторический путь, который включил в себя и геноциды, и отстаивание собственного суверенитета, борьбу за свою культуру, сложнейшие территориальные споры, вопросы, конфликты. Эта страна заслуживает того, чтобы жить в мире и ни в коем случае не стать разменной монетой в руках нечистоплотных западных политиков», - заявила она.
Захарова сообщила, что Россия искренне желает мира Армении: «Мы от всей души желаем мира, стабильности и процветания этому государству и с точки зрения любви к этой стране и народу, и с точки зрения прагматики, потому что от этого благополучия зависит и благополучие региона в целом. Но мы видим, к сожалению, как Запад, наигравшись и «сломав» Украину, бросив ее, как потрепанную куклу без руки и ноги в угол, принялся искать новую жертву. Как бы этой новой жертвой не стала Армения, которую обманут и заманят», - сказала дипломат.
Захарова отметила, что некоторые армянские деятели видят панацею в повышенном внимании со стороны ЕС. «Надо же вглубь смотреть. Это же было характерной чертой так называемого «белого человека», который показывал зеркальце, а на него выменивал все самое дорогое, что было у населения коренного. К сожалению, целый ряд политических деятелей в Армении даже не задумываются о том, что Армению превращают в очередной инструмент западной геополитики, забавы. В расход просто берут», - сказал она, отметив, что ЕС рассматривает Армению как «точку входа» в регион.