Բնակչության կողմից լուռ աջակցություն ենք ստացել մեր ծրագրի համար․ Միրզոյան
«Մենք, իհարկե, կապված ենք միմյանց հետ։ Մեր տնտեսությունները փոխկապակցված են։ Էներգետիկ համակարգը շատ ուժեղ կապված է Ռուսաստանի հետ», - այս մասին DW-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Մենք ասացինք, որ նրանք մեր գլխավոր տնտեսական և առևտրային գործընկերներից են։ Բայց մենք նաև դիվերսիֆիկացնում ենք գրեթե ամեն ինչ, ներառյալ տնտեսությունը, առևտուրը, մատակարարման շուկաները և այլն։
Իսկապես, Հայաստանում կան քաղաքական ուժեր, որոնք անընդհատ պնդում են, որ անհրաժեշտ է դառնալ ավելի, ինչպես իրենք են ասում, ընդգծված ռուսամետ կառավարություն։ Մեր դիրքորոշումն այն է, որ դա մի հարց է, որը պետք է որոշեն Հայաստանի քաղաքացիները։ Մարդիկ հնարավորություն ունեն ինքնուրույն որոշելու երկրի ճակատագիրը։ Դա ընտրություններն են։ Մեր քաղաքական խմբակցությունը ստացել է ձայների մեծամասնությունը։ Մենք աջակցություն ենք ստացել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում 2021 թվականին՝ լուրջ ներքաղաքական ճգնաժամից հետո»։
Այն ժամանակ հասարակական կարծիքի մի քանի հարցում էր անցկացվել։ Մեր վարչապետն ասել էր, որ ժողովրդավարությունը և ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների խորացումն իր անձնական գերակայությունն է և մեր քաղաքական կուսակցության ծրագիրը։ Քանի որ հիմա կառավարությունը մենք ենք, մենք էլ կիրականացնենք այդ ծրագիրը։ Եթե մարդիկ համաձայն չեն և չեն կարող սպասել հաջորդ ընտրություններին, նրանք կարող են դուրս գալ փողոց, բողոքի ցույցեր կազմակերպել և հեղափոխություն անել։ Մենք արհեստականորեն չենք խոչընդոտում դրան։ Ինչպես տեսնում եք, հեղափոխություն տեղի չունեցավ։
Սա նաև նշանակում է բնակչության, մեր քաղաքացիների կողմից մեր ծրագրին տրվող լուռ աջակցությունը։ Եվ եթե դա բավարար չէ, մենք հաջորդ ամռանը խորհրդարանական ընտրություններ կունենանք։ Հետևաբար, աշխարհում բոլորը պետք է հարգեն մեր քաղաքացիների ձայնն ու որոշումները», - ասել է Հայաստանի արտգործնախարարը։

Мирзоян: Мы получили молчаливую поддержку нашей программы со стороны населения
Мы, конечно, связаны друг с другом. Наши экономики взаимосвязаны. Энергетическая система очень сильно связана с Россией. Об этом в интервью DW заявил глава МИД Армении Арарат Мирзоян.
«Мы сказали, что они являются одним из наших главных экономических и торговых партнёров. Но также мы диверсифицируем практически всё, включая экономику, торговлю, рынки поставок и так далее.
Действительно в Армении есть политические силы, которые постоянно настаивают на необходимости стать очень, как они говорят, подчёркнуто пророссийским правительством. Наша позиция заключается в том, что это вопрос, который должны решать граждане Армении. У людей есть возможность самостоятельно решать судьбу страны. Это выборы. Наша политическая партия получила большинство голосов. Мы получили поддержку на внеочередных парламентских выборах в 2021 году после серьёзного внутриполитического кризиса.
Тогда было проведено несколько опросов общественного мнения. Наш премьер-министр сказал, что демократия и углубление отношений с ЕС — это и приоритет его лично, и программа нашей политической партии. Поскольку сейчас правительство — это мы, то мы и будем воплощать эту программу. Если люди не согласны и не могут ждать следующих выборов, они могут выйти на улицы, организовать протесты и устроить революцию. Мы искусственно никак этому не препятствуем. Как видите, революции не произошло.
Это означает также молчаливую поддержку нашей программы со стороны населения, наших граждан. А если и этого недостаточно, то следующим летом у нас пройдут парламентские выборы. Поэтому все в мире должны уважать голос и решения наших граждан», - сказал глава МИД Армении.