Բաքուն Երևանին կոչ է անում «ճիշտ գնահատել տարածաշրջանի ներկա իրողությունները»
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը ափսոսանք է հայտնել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Զանգելանի շրջանում ուրբաթօրյա ելույթի վերաբերյալ Հայաստանի ԱԳՆ հայտարարության կապակցությամբ:
"Ափսոսանք Է հարուցում 2022 թվականի մայիսի 27-ին Զանգելանի շրջանում ադրբեջանական պետության ղեկավարի ելույթի վերաբերյալ Հայաստանի ԱԳՆ հերթական անհիմն հայտարարությունը", - ասվում է ԱԳՆ կայքում տեղադրված արտաքին քաղաքական գերատեսչության մեկնաբանության մեջ:
Նշվում է, որ ՛՛Հայաստանը, որը շուրջ 30 տարի խախտում է միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները, վերջին ժամանակներս հաճախ է վկայակոչում միջազգային իրավունքը՛՛:
՛՛Ինչ վերաբերում է օկուպացիայից ազատագրված Զանգելանի շրջանում Ադրբեջանի նախագահի արտահայտություններին, ապա տեղեկացնում ենք Հայաստանի ԱԳՆ-ին, որ ադրբեջանական պետության ղեկավարը կոչ է անում զերծ մնալ միջազգային իրավունքի սկզբունքներին չհամապատասխանող վարքագծից եւ նախազգուշացնում է այն վտանգների մասին, որոնք կարող են ներկայացնել նման հակաիրավական վարքագիծ՛՛, -հայտարարել են Ադրբեջանի ԱԳՆ-ում:
Նաև հավելել են, որ հետկոնֆլիկտային փուլում Հայաստանում կան ՛՛ռեւանշիստական ուժեր, որոնք խրախուսում են նման վտանգավոր վարքագիծը՛՛ ։
՛՛Հայկական կողմը պետք է հասկանա, որ տասնամյա վաղեմության պահվածքն իրականացնելու փորձերը ոչ այլ ինչ են, քան երեւակայություն: Միայն տարածաշրջանում ստեղծված նոր իրողությունների եւ նոր հնարավորությունների ճիշտ գնահատականը կարող է հանգեցնել ճիշտ արդյունքների՛՛, - ընդգծել են Ադրբեջանի ԱԳՆ-ում:

«Баку призывает Ереван правильно оценить нынешние реалии региона»: МИД Азербайджана
Министерство иностранных дел (МИД) Азербайджана выразило сожаление из-за заявления МИД Армении относительно пятничного выступления главы азербайджанского государства Ильхама Алиева в Зангиланском районе.
«Вызывает сожаление очередное безосновательное заявление МИД Армении относительно выступления главы азербайджанского государства 27 мая 2022 года в Зангиланском районе», - говорится в субботнем комментарии внешнеполитического ведомства, размещенном на сайте МИД.
В нем отмечается, что «Армения, на протяжении почти 30 лет нарушающая основополагающие принципы международного права», «грубо нарушающая права около миллиона азербайджанцев, в последнее время на словах часто ссылается на международное право».
«Что же касается высказываний президента Азербайджанской Республики в освобожденном от оккупации Зангиланском районе, то доводим до сведения МИД Армении, что глава азербайджанского государства призывает воздерживаться от поведения, не соответствующего принципам международного права, и предупреждает об опасностях, которые может представлять такое противоправное поведение», - заявили во внешнеполитическом ведомстве.
Там добавили, что на постконфликтном этапе в Армении существуют «реваншистские силы, которые поощряют такое опасное поведение».
«Армянская сторона должна понимать, что попытки реализовать поведение десятилетней давности являются не чем иным, как фантазией. Только правильная оценка новых реалий и новых возможностей, сложившихся в регионе, может привести к правильным результатам», - подчеркнули в МИД Азербайджана.