Ազգային անվտանգության ծառայությունը մեր պետության կարեւորագույն հիմնասյուներից է. Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Ազգային անվտանգության ծառայություն և մասնակցել Ազգային անվտանգության մարմինների աշխատողի օրվան նվիրված հանդիսավոր նիստին:
Վարչապետը հանդես է եկել ելույթով, որում նշել է.
«Ազգային անվտանգության ծառայության հարգելի տնօրեն,
Տնօրենի հարգելի տեղակալներ,
Հարգելի գեներալներ եւ սպաներ,
Շնորհավորում եմ բոլորիս Ազգային անվտանգության մարմինների աշխատողի օրվա առիթով եւ պիտի միանգամից ասեմ, որ բարձր եմ գնահատում Ազգային անվտանգության ծառայության նվիրված աշխատանքը։
Ազգային անվտանգության ծառայությունն այն մարմինն է, որի աշխատանքի ծավալը, արդյունավետությունը եւ նվիրումը ոչ բոլորին է տեսանելի, եւ տեղեկատվությունը հասանելի, եւ դա ծառայության առանձնահատկություններից է։ Եվ ես սա ընդգծում եմ նրա համար, որ ասելով, որ գնահատում եմ Ազգային անվտանգության ծառայության նվիրված աշխատանքը՝ ասում եմ որպես մի մարդ, որ տեղյակ է բոլոր մանրամասներով եւ ամբողջ ծավալով այն գործառույթներին եւ գործունեությանը, որ իրականացնում է Ազգային անվտանգության ծառայությունը՝ տնօրենի գլխավորությամբ։
Պետք է ընդգծեմ, որ իմ ընկալումը միշտ է այդպիսին եղել, այսօր էլ այդպես եմ համարում, որ Ազգային անվտանգության ծառայությունը մեր պետության կարեւորագույն հիմնասյուներից է, մի մարմին, պետական կառավարման մի համակարգ, որը թերեւս ի բնե պարտավոր է լինել ամենապետականամետը, եւ, մյուս կողմից, մի մարմին, որը տիրապետում է երկրում եւ նրա շուրջ առկա բոլոր պրոբլեմների եւ խնդիրների մասին ամբողջական տեղեկատվության։ Այս առումով պիտի ընդգծեմ, որ վարչապետի պաշտոնն ստանձնելով՝ ես շատ կարեւոր եմ համարել, որ Ազգային անվտանգության ծառայությունը լինի Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, անկախության, անվտանգության կարեւորագույն հենասյունը, որովհետեւ այդպես է նախատեսված մեր օրենսդրությամբ ու Սահմանադրությամբ, այդպես է նաեւ տրամաբանորեն։ Եվ պիտի խոստովանեմ նաեւ, որ Ազգային անվտանգության ծառայությունն այս հանգամանքների բերումով թերեւս հիմա եւ վերջին տարիներին ավելի ծանրաբեռնված է աշխատել, քան գուցե սովորաբար, որովհետեւ շատ գործառույթներ, որոնք այնքան էլ հատուկ չեն Ազգային անվտանգության ծառայության գործառույթներին, մենք վերապահել ենք հենց ծառայությանը? ? նկատի ունենալով հենց այն հանգամանքը, որ կարեւորագույն խնդիրների լուծման գործում երբեմն կարող ենք ապավինել հենց ծառայությանը։
Այս առումով կրկնակի գնահատելի է այն աշխատանքը, որ կատարվել է այս ընթացքում։ Բայց, մյուս կողմից, նաեւ պիտի արձանագրենք, որ քանի դեռ մեր երկրի անվտանգության բոլոր մարտահրավերները հասցեագրված չեն, դա նշանակում է, որ ինձնից սկսած՝ մնացածներով շարունակած մեր աշխատանքը բավարար չափով արդյունավետ համարել չենք կարող։ Որովհետեւ իսկապես մենք առերեսվում ենք ոչ սովորական մարտահրավերների, եւ իմ ընկալումն այն է, որ հենց արտաքին մարտահրավերների եւ անվտանգային բոլոր մարտահրավերների դիմակայման առումով մենք պիտի Ազգային անվտանգության ծառայության արդյունավետությունը մեծացնենք։
Բայց, մյուս կողմից, մենք այս ընթացքում նաեւ հասել ենք աննախադեպ արդյունքների, որոնք այդքան էլ ուրախալի արդյունքներ չեն։ Մասնավորապես, հակահետախուզության ոլորտում այն ձեռքբերումները, որոնք, ցավոք, չակերտավոր ձեռքբերում կարող ենք համարել։ Դրանք չափազանց կարեւոր են մի քանի առումով՝ նախ, մենք արդյունավետ կարծես իրականացնում ենք այս գործառույթը, եւ երկրորդ՝ դա սառը ցնցուղի դեր է կատարում բոլորիս համար, որովհետեւ այդ ազդակները մեզ հուշում են, որ մենք չպիտի թուլացնենք մեր զգոնությունը, որովհետեւ առօրյա պայմաններում ա? ?ենք ո՞վ կմտածի, որ ՀՀ Զինված ուժերի սպան կարող է, օրինակ, լրտեսական գործունեություն ծավալել ի նպաստ օտար պետությունների եւ, մասնավորապես, հայտնի հանգամանքների ֆոնին՝ Ադրբեջանի օգտին։ Բայց մենք տեսնում ենք, որ այս իրողությունները կան, եւ դրանցից մենք պետք է շատ կոնկրետ հետեւություններ անենք։
Հետեւություններից մեկը նաեւ պետք է լինի այն, որ մենք պետք է ինքներս ավելի արդյունավետ դառնանք, որովհետեւ տեսնում ենք, որ նոր տեխնոլոգիաների զարգացման պայմաններում Հայաստանի՝ մեր պետության ու անվտանգության դեմ գոյություն ունեցող մարտահրավերներն ավելի են սրվում։ Այսինքն՝ նոր տեխնոլոգիաները նոր հնարավորություններ են բացում մեր հակառակորդների, մեր երկրի նկատմամբ թշնամական գործունեություն ծավալողների համար, եւ այս առումով, իհարկե, մենք պետք է որոշակի հետեւություններ անենք։
Ո՞րն է, օրինակ, Կառավարության եւ անձամբ իմ հետեւությունն այս համատեքստում՝ այն է, որ մենք Ազգային անվտանգության ծառայությանը պետք է օգնենք ավելի ու ավելի շատ կենտրոնանալ 3 հիմնական գործառույթների վրա՝ առաջինը՝ հակահետախուզությունը, երկրորդը՝ ահաբեկչության դեմ պայքարը, եւ երրորդը՝ սահմանադրական կարգի պահպանության գործառույթը։ Եվ այս առումով մենք պիտի ամեն ինչ անենք՝ Ազգային անվտանգության ծառայության կարողություններն ուժեղացնելու համար։
Իհարկե, այս համատեքստում շատ կարեւոր է նաեւ Սահմանապահ ծառայության իրականացրած գործառույթը։ Իսկապես շատ կարեւոր գործառույթներ կան, եւ ըստ էության՝ վերջին շրջանում մենք նաեւ Ազգային անվտանգության ծառայության առաջ նոր խնդիրներ ենք ձեւակերպում։ Այդ խնդիրներն ուղղված են իմ նշած գործառույթներն ավելի արդյունավետ իրականացնելու հարցում ԱԱԾ կարողություններն ուժեղացնելուն։
Բայց սա ամենը չէ: Հասկանալով այն կարևոր գործառույթը, որ պետության համար կատարում է Ազգային անվտանգության ծառայությունը, մենք շատ կարևոր ենք համարում ծառայության աշխատողների պատշաճ սոցիալական երաշխիքների համակարգի ստեղծումը: Եվ այս առումով պիտի արձանագրեմ, որ , այո՛, ատեստավորման գործընթացն ունի մի շատ կարևոր և հիշելի նպատակ: Մենք ասում ենք, որ այս ծրագրի նպատակն է առնվազն կրկնապատկել՝ Ազգային անվտանգության ծառայության ծառայողների աշխատավարձերը: Մենք այս ծրագիրը, իհարկե, անպայման կիրականացնենք, ընդ որում՝ ոչ միա յն Ազգային անվտանգության ծառայությունում, այլեւ Զինված ուժերում, Ոստիկանությունում, ընդհանրապես զինվորական ծառայության հետ կապ ունեցող բոլոր մարմիններում, Պետական պահպանության ծառայությունում:
Շատ կարևոր է ընդգծել, որ սա հարցի առաջին մասն է: Երկրորդ մասը հետևյալն է. ինչո՞ւ ենք սա անում ընդհանրապես, ի՞նչ նպատակ ունենք. մենք ուզում ենք, որ Ազգային անվտանգության ծառայության ծառայողները, այդ թվում հնարավորություն ունենան հնարավորինս քիչ զբաղվել տարատեսակ կենցաղային խնդիրներով - հասկանալի է, որ ընտանիքի սոցիալական ապահովության, սրանից բխող տարբեր խնդիրներ կան - եւ հնարավորինս ավելի շատ կենտրոնանալ պրոֆեսիոնալ գործունեության վրա: Ընդ որում, երբ խոսում ենք աշխատավարձի առնվազն կրկնակի բարձրացման մասին, սա ամե? ?ը չէ: Մենք նկատի ունենք, որ նախ այդ համակարգը պետք է պարբերաբար գործի, և երկրորդ՝ նաև ընտանիքի անդամների սոցիալական երաշխիքների համակարգ պետք է ներդվի, մասնավորապես՝ խոսքը վերաբերում է առողջապահության ապահովագրությանը և այսպես շարունակ:
Բայց, մյուս կողմից, ուզում եմ շարունակությունն էլ ասել. շնորհակալ լինելով աներկբա և միանշանակ կատարված աշխատանքի համար՝ այս գործընթացի ընթացքում, իհարկե, Հայաստանի Հանրապետության պահանջները, ակնկալիքները Ազգային անվտանգության ծառայության ծառայողներից ավելանալու են: Ավելանալու են հետևյալ տրամաբանությամբ, որ, ինչպես արդեն նշեցի, ցավոք, մեզ սպառնացող անվտանգային մարտահրավերներն ավելի են ահագնանում, և մենք ծառայության և յուրաքանչյուր ծառայողի անհատական և պրոֆեսիոնալ հատկանիշների զարգացման խթաններ չստեղծելով՝ չենք կարող հասցեագրել այդ մարտահրավերները: Ընդ որում, ես ուզում եմ, որ այս ասելիքի մեջ ոչ մի նսեմացնող երանգ չդիտարկվի, որովհետև, ինչպես արդեն ասացի, աշխարհը շատ արագ է փոխվում, մարտահրավերները շատ արագ են փոխվում, ահաբեկչական, լրտեսական ցանցերը և այլ պետության անվտանգությանը սպառնացող ցանցերը շատ արագ են փոխվում, իրենք սովորելու, նոր տեխնոլոգիաները կիրառելու, նոր մեթոդներ որդեգրելու ոչ մի կոմպլեքս չունեն: Եվ հետևաբար, առավել ևս, այդ մարտահրավերներին դիմակայելուն ուղղված մարմինը նույնպես որևէ կոմպլեքս այս առումով չի ունենալու, և, այո՛, մենք բոլորս՝ սկսած ինձնից, վերջացրած պետական, և ոչ միայն պետական համակարգի բոլոր աշխատողներով, չպետք է ամոթ համարեն որևէ նոր գիտելիք ստանալու ձգտումը, նոր տեխնոլոգիաների, նոր հմտությունների, նոր մեթոդների, նոր մտածողության որդեգրումը՝ առանցքում ունենալով Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, անկախության և անվտանգության ապահովումը:
Այս առումով Ազգային անվտանգության ծառայության գործառույթներն ու դերն ավելի են մեծանալու: Եվ այս դերի մեծացման համատեքստում է, որ մենք կարծում ենք՝ պետք է ծառայության գործառույթները որոշակիորեն բեռնաթափվեն: Մասնավորապես, գիտեք, որ Պետական պահպանության ծառայությունը վերածվում է Վարչապետին ենթակա մարմնի: Այսօր Ազգային անվտանգության ծառայությունը շատ մեծ դերակատարում ունի կոռուպցիայի դեմ պայքարի հարցում, բայց մենք հույս ունենք, որ նաև Հակակոռուպցիոն կոմիտեն, որպես ինստիտուտ, կկայանա այնքան, որ Ազգային անվտանգու? ?յան ծառայությանը կազատի այս գործառույթից, որպեսզի ԱԱԾ-ն սրա վրա էներգիա չծախսի: Նաև գիտեք, որ ստեղծվում է Արտաքին հետախուզական ծառայություն, բայց մեր ընկալումն այն է, որ այս փուլում, առնվազն տեսանելի ապագայում որևէ ձևով չենք անդրադառնա Ազգային անվտանգության ծառայության Հետախուզական դեպարտամենտի գործունեությանը, և դեպարտամենտը կշարունակի իր բնականոն գործունեությունն առնվազն մինչև այն պահը, որ մենք համոզված կլինենք, որ Արտաքին հետախուզական ծառայությունը կայացել է այն աստիճան, որ կարող է իրականացնել այդ գործառույթները: Բայց, մյուս կողմից , էլի եմ ասում, մենք պետք է կենտրոնանանք անվտանգությունն ապահովող 3 հիմնական գործառույթների վրա, 3+1՝ նաև սահմանային անվտանգությունը և այլ խնդիրներ, որոնք ծագել են, նոր են ծագում, կամ մենք նոր ենք նկատում այդ խնդիրների հասցեագրման անհրաժեշտությունը: Մասնավորապես, այսօրվա մարտահրավերները հիբրիդային են, և Ազգային անվտանգության ծառայությունը պետք է այս նոր իրավիճակում այդ նոր գործառույթները ստանձնի՝ Հայաստանի Հանրապետությանը սպառնացող հիբրիդային մարտահրավերներին դիմակայելու համար: Դա մի թեմա է, որը, կարծում եմ, ամենատարբեր ֆորմատներով կքննարկենք այն ծառայությունների և ծառայողների հետ, որոնք ուղղակիորեն առնչվելու են այս գործառույթի հետ:
Կրկին ուզում եմ շնորհավորել բոլորիս։ Կրկին շնորհակալություն եմ հայտնում նվիրված ծառայության համար և ցանկանում եմ, որ մենք ամեն տարի, ամփոփելով Ազգային անվտանգության ծառայության նախորդ տարվա աշխատանքը, արձանագրենք, որ մարտահրավերները նվազել են կամ նվազում են, իսկ արդյունավետությունը բարձրանում է: Իհարկե, սա մի հարց է, որ, ցավոք, ոչ միայն մեզնից է կախված, բայց այնքան էլ լավ չէ ,որ մեծապես մեզնից չի կախված: Մենք պիտի պրոցեսները փորձենք զարգացնել այնպես, որ մեր երկրի ճակատագրի հետ կապված հարցերի հսկիչ փաթեթն, ի վերջո, հայտնվի մեր ձեռքում, և սա է Ազգային անվտանգության ծառայության այդ թվում հիմնական գործառույթներից մեկը:
Շնորհավորում եմ և շնորհակալ եմ բոլորիդ, պարոն Աբազյան՝ Ձեզ, կատարված աշխատանքի համար»։
Ազգային անվտանգության մարմինների աշխատողի օրվա կապակցությամբ, ծառայողական պարտականությունները կատարելիս ցուցաբերած խիզախության և նվիրումի համար վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԱԱԾ մի խումբ աշխատակիցների հանձնել է պետական պարգևներ:
Մարտական ծառայության մեդալով պարգևատրվել են՝ ԱԱԾ դեպարտամենտի բաժնի պետի տեղակալ, փոխգնդապետ Արտակ Բադալյանը, ԱԱԾ դեպարտամենտի բաժանմունքի պետ, մայոր Արթուր Ստեփանյանը, ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի հատուկ կարևորագույն գործերով ավագ քննիչ, մայոր Արման Երիցյանը, Պետական պահպանության ծառայության թիկնապահ, ավագ լեյտենանտ Պավել Բադասյանը:
Հայրենիքի անվտանգության, իրավակարգի և օրինականության ամրապնդման գործում ներդրած ավանդի համար ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով պարգևատրվել են՝ ԱԱԾ դեպարտամենտի պետի տեղակալ, գնդապետ Արմեն Արզումանյանը, ԱԱԾ դեպարտամենտի պետի տեղակալ, գնդապետ Արթուր Գեւորգյանը, ԱԱԾ դեպարտամենտի բաժնի պետ, գնդապետ Արա Մխիթարյանը, ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի բաժնի պետ, փոխգնդապետ Արմեն Ասատրյանը, Պետական պահպանության ծառայության բաժանմունքի պետ, փոխգնդապետ Վահան Վարդանյանը։
Բարեխիղճ և արդյունավետ աշխատանքի համար ՀՀ վարչապետի շնորհակալագրով է պարգևատրվել ԱԱԾ պետական պահպանության ծառայության կրտսեր տեսուչ-հերթապահ, ենթասպա Հասմիկ Դեղոյանը։
Իրավագիտության զարգացման, իրավակարգի եւ օրինականության ամրապնդման գործում ունեցած վաստակի համար ԱԱԾ տնօրենի խորհրդական Վահե Ենգիբարյանին շնորհվել է ՀՀ վաստակավոր իրավաբանի պատվավոր կոչում։
ԱԱԾ օպերատիվ-տեխնիկական գլխավոր վարչության պետ, գնդապետ Կարեն Ղարիբյանին շնորհվել է գեներալ-մայորի զինվորական կոչում:
ԱԱԾ ռազմական հակահետախուզության դեպարտամենտի պետ, գնդապետ Դավիթ Սանամյանին շնորհվել է գեներալ-մայորի զինվորական կոչում:

Премьер-министр Никол Пашинян посетил Службу национальной безопасности и принял участие в торжественном заседании, посвященном Дню работника органов национальной безопасности.
Премьер-министр выступил с речью, в которой отметил:
“Многоуважаемый директор Службы национальной безопасности,
Уважаемые заместители директора,
Уважаемые генералы и офицеры,
Поздравляю всех нас с Днем работника национальной безопасности и должен сразу сказать, что высоко ценю преданную Службой национальной безопасности работу.
Служба национальной безопасности – это орган, объем работы, оперативность и самоотверженность которого не всем видны, а информация не всем доступна, и это одна из особенностей службы. И я подчеркиваю это, потому что, когда я говорю, что ценю самоотверженную работу Службы национальной безопасности, я говорю это как человек, который осведомлен во всех деталях и в полном объеме о тех функциях и деятельности, которые Служба национальной безопасности осуществляет под руководством директора.
Должен подчеркнуть, что я всегда считал, считаю и сегодня, что Служба национальной безопасности является одной из важнейших опор нашего государства, является органом, системой государственного управления, которая, наверное, по своей природе обязана быть самым прогосударственным органом, а с другой стороны, органом, владеющим полной информацией обо всех проблемах и вопросах, существующих в стране и вокруг нее. В этой связи должен подчеркнуть, что, вступая в должность премьер-министра, я посчитал очень важным, чтоб ы Служба национальной безопасности была важнейшей опорой суверенитета, независимости и безопасности Республики Армения, поскольку так предусмотрено нашим законодательством и Конституцией, и так должно быть по логике.
И я также должен признать, что в связи с этими обстоятельствами Служба национальной безопасности сейчас и в последние годы работала более интенсивно, чем обычно, потому что мы делегировали ей многие функции, не очень специфичные для Службы национальной безопасности, имея в виду тот факт, что иногда мы можем положиться именно на Службу национальной безопасности в решении наиболее важных проблем.
В связи с этим проделанная в этот период работа намного ценнее. Но, с другой стороны, мы должны также зафиксировать, что пока не будут решены все вызовы безопасности нашей страны, значит, мы не можем считать нашу работу, начиная с меня и продолжая всеми остальными, достаточно эффективной, так как мы действительно сталкиваемся с необычными вызовами, и я считаю, что мы должны повысить эффективность Службы национальной безопасности с точки зрения противостояния внешним вызовам и всем вызовам безопасности.
Но, с другой стороны, за это время мы также добились беспрецедентных результатов, которые являются не такими уж радостными. В частности, достижения в области контрразведки, которые, к сожалению, достижениями можно считать в кавычках. Они чрезвычайно важны по нескольким причинам: во-первых, мы вроде бы эффективно выполняем эту функцию, а во-вторых, это выполняет отрезвляющую функцию для всех нас, потому что эти сигналы подсказывают нам, что мы не должны терять бдительность, так как, скажем, кто бы мог в условиях повседневной жизни подумать, что офицер ВС Армении может, например, осуществлять шпионскую деятельность в пользу иностранных государств и, в частности, на фоне известных обстоятельств, в пользу Азербайджана. Но мы видим, что эти реалии существуют, и мы должны делать отсюда вполне конкретные выводы.
Одним из выводов должно быть также то, что мы сами должны стать более эффективными, потому что мы видим, что в условиях развития новых технологий усугубляются существующие вызовы в отношении Армении, нашего государства и безопасности. Т.е. новые технологии открывают новые возможности для наших противников, для тех, кто занимается враждебной в отношении нашей страны деятельностью, и в этой связи, конечно, мы должны сделать определенные выводы.
Каков, например, вывод правительства и мой вывод в этом контексте? Он заключается в том, что мы должны помогать Службе национальной безопасности все больше и больше сосредотачиваться на 3 основных функциях: первая — контрразведывательная, вторая — борьба с терроризм, третья - функция поддержания конституционного строя. И в этой связи мы должны сделать все, чтобы усилить возможности Службы национальной безопасности.
Конечно, в этом контексте очень важна также функция, которую выполняет Пограничная служба. Есть действительно очень важные функции, и мы, по сути, в последнее время ставим перед Службой национальной безопасности новые задачи. Эти задачи направлены на укрепление возможностей Службы национальной безопасности в процессе эффективного выполнения названных мною функций.
Но это не все. Понимая ту важную функцию, которую Служба национальной безопасности выполняет для государства, мы считаем очень важным создание системы должных социальных гарантий для работников службы. И в этой связи должен отметить, что да, процесс аттестации имеет очень важную цель. Мы говорим, что цель этой программы — как минимум удвоить зарплату сотрудников Службы национальной безопасности. Мы, конечно, обязательно реализуем эту программу, при этом не только в Службе национальной безопасности, но и в Вооруженных силах, в полиции, и во всех органах, связанных с военной службой в целом, в Службе государственной охраны.
Очень важно подчеркнуть, что это первая часть вопроса. Вторая часть такая: зачем мы вообще это делаем, какова наша цель? Мы хотим, чтобы работники Службы национальной безопасности в том числе имели возможность как можно меньше заниматься различными бытовыми проблемами - понятно, что есть различные проблемы социального обеспечения семьи, вытекающие из этого вопросы - и как можно больше концентрироваться на профессиональной деятельности. При этом, когда мы говорим о хотя бы удвоении зарплаты, это еще не все. Мы имее? ? в виду, что, во-первых, эта система должна работать регулярно, во-вторых, должна быть внедрена система социальных гарантий для членов семьи, в частности, это касается медицинского страхования и так далее.
Но, с другой стороны, хочу сказать и продолжение: будучи благодарным за бесспорно и однозначно проделанную работу, в ходе этого процесса, конечно, возрастут требования и ожидания Республики Армения от сотрудников Службы национальной безопасности. Возрастут по следующей логике: как я уже отметил, к сожалению, вызовы безопасности, с которыми мы сталкиваемся, усугубляются, и мы не можем решать эти вызовы, не создавая стимулов для развития Службы и личных и профессиональных качеств каждого работника.
При этом, я хочу, чтобы в этих моих словах никто не искал ничего уничижительного, потому что, как я уже сказал, мир очень быстро меняется, очень быстро меняются и вызовы, террористические, шпионские сети и угрожающие безопасности других государств сети меняются очень быстро, у них нет комплексов с тем, чтобы учиться, применять новые технологии, перенимать новые методы. И следовательно, тем более у органа, который должен решать эти задачи, не должно быть никаких комплексов в этом плане, и да, все мы, начиная с меня, заканчивая всеми служащими государственной системы, и не только государственной системы, не должны считать зазорным стремление к новым знаниям, принятие новых технологий, новых навыков, новых методов, нового мышления, ставя при этом в основу обеспечение суверенитета, территориальной целостности, независимости и безопасности Республики Армения.
В этой связи функции и роль Службы национальной безопасности еще более возрастут. И именно в контексте этой возросшей роли мы считаем, что функции Службы должны быть несколько разгружены. В частности, вы знаете, что Служба государственной охраны будет преобразована в подведомственный премьер-министру орган. Сегодня Служба национальной безопасности играет очень важную роль в борьбе с коррупцией, но мы надеемся, что Антикоррупционный комитет настолько состоится как институт, что освободит Службу национальной безопасности от этой функции, чтобы Служба национальной безопасности не тратила на это энергию. Также вы знаете, что создается Служба внешней разведки, но мы считаем, что на данном этапе, по крайней мере, в обозримом будущем, мы никоим образом не будем касаться деятельности Разведывательного департамента СНБ, и департамент продолжит работать в обычном режиме, по крайней мере, до тех пор, пока мы не будем убеждены, что Служба внешней разведки состоялась настолько, что сможет выполнять эти функции.
Но с другой стороны, еще раз говорю, нам нужно сосредоточиться на 3-х основных функциях, обеспечивающих безопасность, скорее, 3+1, включая пограничную безопасность и другие задачи, которые возникли, возникают, или мы просто сейчас замечаем необходимость решения этих вопросов. В частности, сегодняшние вызовы являются гибридными, и Служба национальной безопасности в этой новой ситуации должна взять на себя эти новые функции, чтобы противостоять угрожающим Республике Армения гибридным вызовам. Думаю, это тема, котору ю мы будем обсуждать в различных форматах со службами и сотрудниками, которые будут непосредственно иметь дело с этой функцией.
Хочу еще раз поздравить всех нас. Еще раз благодарю вас за самоотверженную службу и желаю, чтобы каждый год, подводя итоги работы Службы национальной безопасности за прошедший год, мы констатировали, что вызовов стало меньше или становится меньше, а эффективность растет. Конечно, это вопрос, который, к сожалению, не только от нас зависит, но и не очень хорошо, что не зависит от нас в значительной степени. Мы должны постараться выстроить процессы таким образом, чтобы контрольный пакет вопросов, связанных с судьбой на? ?ей страны, в итоге оказался в наших руках, и это в том числе одна из основных функций Службы национальной безопасности.
Поздравляю и благодарю всех, Вас, г-н Абазян, за проделанную работу”.
По случаю Дня работника органов национальной безопасности и за отвагу и самоотверженность при исполнении служебных обязанностей премьер-министр Никол Пашинян вручил государственные награды группе сотрудников СНБ.