Արմեն Ջիգարխանյանի հուշարձանը նոյեմբերին կտեղադրվի Վագանկովյան գերեզմանատանը, որտեղ թաղված է դերասանը
Արմեն Ջիգարխանյանի հուշարձանը կտեղադրվի նոյեմբրի 14-ին դերասանի մահվա տարելիցի օրը։ Այս մասին  ՏԱՍՍ-ի հետ զրույցում նշել է հուշարձանի հեղնինակ Միքայել Սողոյանը։
«Մենք Վագանկովյան գերեզմանատանը կստեղծենք արժանի հուշարձան, իսկ ավելի ուշ հանդես կգանք  հուշատախտակը զետեղելու նախաձեռնությամբ այն տանը, որտեղ ապրել է ականավոր արտիստը։ Իմ ընտանիքը և ես ընկերացել ենք Արմեն Բորիսովիչի հետ։ Նա միշտ եղել է մեր կյանքի մի մասը, դերասան, ֆենոմենալ տաղանդով, ընկեր, դաստիարակ: Հայեցակարգը լիովին մշակվել և ամրագրվել է հայտարարությամբ։ Հուշարձանը կբացվի մահվան տարելիցի օրը ՝ 2021 թվականի նոյեմբերի 14-ին», - ասել է Սողոյանը։
Քանդակագործը նշել է, որ  էսքիզային նախագծի վրա աշխատել է եղբոր՝ ՌԴ վաստակավոր նկարիչ Վահե Սողոյանի հետ, և այժմ հեղնիկաները անցնում են հաջոր փուլի աշխատանքներին։ Մենք սահամանափակված ենք տարածությամբ, կոմպոզիցիան լակոնիկ է, շեշտը՝ դրված  միայն արտիստի կերպարի վրա։  Ամբողջական հասակով, արտահայտիչ, մոնումենտալ կերպով կտրվելու է Արմեն Բորիսովիչի կերպարը», - հայտնել է Սողոյանը։
Նրա խոսքով ՝ հուշարձանի հայեցակարգն ու բացարձակ ամբողջ գաղափարախոսությունը պարփակված է արտիստի անձի վրա ։ Նա պարզաբանել է, որ ր թեեւ որպես հիմք վերցված է արտիստի դերերից մեկը, սակայն գաղափարը ոչ թե այն է, որ ցույց տան, թե  ում է խաղում Ջիգարխանյանը, այս այն, թե  ինչպես է դերն արտահայտվել  այդ բացառիկ մարդու և արտիստի էության մեջ։
«Ուզում եմ ընդգծել, որ Արմեն Բորիսովիչը ոչ միայն վառ եւ տաղանդավոր դերասան էր, որը մանրակրկիտ հասկանում էր դերասանական վարպետության լեզուն, այն եղել եւ մնում է շատերի համար աներեւակայելի խորհրդանշական անձնավորություն, ժայռոտ, ինչպես մի յուրահատուկ լեռնային ցեղատեսակ», - նկատել է քանդակագործը:
Հուշարձանը կտեղադրվի այն հատվածում, որտեղ արդեն կանգնած է Ջիգարխանյանի դստեր ՝ Ելենա Ջիգարխանյանի արձանը, որը Միքայել Սողոյանի հոր ՝ Լենինյան մրցանակի դափնեկիր Ֆրիդրիխ Սողոյանի աշխատանքն է: "Նա կմնա անձեռնմխելի, միայն մի փոքր  Այսպիսով, Հոր եւ դստեր հայացքները կուղղվեն հանդիսատեսին", - հստակեցրել է հեղինակը:

Памятник Армену Джигарханяну установят в ноябре на Ваганьковском кладбище, где похоронен артист
Памятник будет открыт на годовщину кончины, 14 ноября. Об этом ТАСС сообщил автор монумента Микаэль Согоян.
«Мы создадим достойный мемориальный памятник на Ваганьковском кладбище, а позже выступим с инициативой воплотить мемориальную доску на доме, где жил выдающийся артист. Моя семья и я дружили с Арменом Борисовичем. Он всегда был частью нашей жизни - актер с феноменальным талантом, друг, наставник. Концепция полностью проработана, она поддержана заявителем. Памятник будет открыт на годовщину кончины, 14 ноября 2021 года», - сказал он.
Скульптор отметил, что работу над эскизным проектом он выполнял вместе с братом, заслуженным художником РФ Ваге Согояном и сейчас авторы приступают к следующему этапу. «Мы лимитированы скованностью пространства, в этой связи композиция лаконична, акцентирована лишь на образ артиста. В полный рост, выразительно, монументально будет вырублена фигура Армена Борисовича», - описал собеседник агентства.
По словам Согояна, концепция и абсолютно вся идеология памятника замыкается на личности артиста. Он пояснил, что хотя за основу взята одна из ролей, но идея не в том, чтобы показать, кого играет Джигарханян, а скорее «как данная роль вжилась в сущность этого уникального человека и артиста». «Хочу подчеркнуть, Армен Борисович был не только ярким и талантливым актером, досконально понимающим язык актерского мастерства, он был и остается для многих невероятно знаковой личностью, скалой, как некая уникальная горная порода», - заметил скульптор.