Արևմուտքը որոշել է, որ Ռուսաստանի դերը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կարգավորման գործում սխալ է. Լավրով
Արևմուտքը որոշել է, որ Ռուսաստանի դերը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կարգավորման գործում սխալ է, և փորձում է նրանց "գայթակղել՛՛ դեպի Բրյուսել, Փարիզ և Վաշինգտոն։ Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի միջոցառումներին մասնակցելուց հետո կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
՛՛Անձամբ [Ռուսաստանի] նախագահ Վլադիմիր Պուտինը վճռորոշ դեր է խաղացել այն բանում, թե ինչպես է հաջողվել կանգնեցնել պատերազմը 2020 թվականի նոյեմբերին, եւ այն բանում, թե ինչպես են համաձայնեցվել հայ-ադրբեջանա-ռուսական բարձր մակարդակի մի քանի եռակողմ փաստաթղթեր, որոնցում սահմանվել են կարգավորման առանցքային պարամետրերը, այդ թվում՝ սահմանազատման, առեւտրային եւ տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակման եւ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հարցերը՛՛,-նշել է նա:
՛՛Վերջին ժամանակներս մենք տեսնում ենք, թե ինչպես արդեն այդ պայմանավորվածությունների ձեռքբերումից հետո արեւմտյան գործընկերները որոշեցին, որ ինչ-որ կերպ սխալ է, որ Ռուսաստանին հաջողվում է առաջընթաց գրանցել այդ ուղղությամբ, եւ նրանք սկսեցին հայերին, ադրբեջանցիներին հրապուրել մեկ Բրյուսել, մեկ Փարիզ, մեկ Վաշինգտոն, մեկ Պրահա՛՛,-հավելել է նախարարը:
Միևնույն ժամանակ, ՌԴ ԱԳ նախարարը հիշեցրել է, որ հենց Պրահայում 2022 թվականին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ստորագրել է մի փաստաթուղթ, որում ասվում է, որ ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը 1991 թվականի սահմաններում:
՛՛Դա նշանակում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզը, ինչպես այն ժամանակ կոչվում էր Ղարաբաղ, Ադրբեջանի անբաժանելի մասն է։ Մեզ համար սա անակնկալ էր, որովհետև մինչ այդ քննարկվել էին Ղարաբաղի կարգավիճակի խնդրի վերջնական լուծման տարբեր տարբերակներ։ Հայաստանի վարչապետը դա արել է ինքնուրույն՛՛,-ասել Է Լավրովը:

Лавров: Запад пытается "заманивать" Азербайджан и Армению для урегулирования в Брюссель
Запад решил, что роль РФ в урегулировании между Азербайджаном и Арменией неправильна и пытаются "заманивать" их в Брюссель, Париж и Вашингтон. Об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам участия в мероприятиях Совбеза ООН.
"Лично президент [России Владимир] Путин сыграл решающую роль в том, как удалось остановить войну в ноябре 2020 года и в том, как согласовали несколько трехсторонних документов на высшем уровне армяно-азербайджано-российских, в которых определены ключевые параметры урегулирования, в том числе вопросы делимитации границы, разблокирования торговых и транспортных маршрутов и подписания мирного договора", - отметил он.
"В последнее время мы видим, как уже после достижения этих договоренностей западные коллеги решили, что как-то неправильно, что России удается достигать прогресса на этом направлении, и они стали заманивать армян, азербайджанцев то в Брюссель, то в Париж, то в Вашингтон, то в Прагу", - добавил министр.
При этом глава МИД РФ напомнил, что именно в Праге в 2022 году премьер-министр Армении Никол Пашинян подписал документ, в котором сказано, что он признает территориальную целостность Азербайджана в границах 1991 года. "Это означает, что Нагорно-Карабахская автономная область, как тогда назывался Карабах, является неотъемлемой частью Азербайджана. Для нас это стало сюрпризом, потому что до этого обсуждались разные варианты окончательного решения проблемы статуса Карабаха. Премьер Армении сделал это самостоятельно", - сказал Лавров.