«Արցախը Հայաստան է և վերջ» ասելով` Փաշինյանը երևի ուզել է ասի`ես եմ ձեր ընդհանուր ղեկավարը, բայց չարաչար սխալվում է. Բալասանյան
Այսօր Ադրբեջանը, մի շարք այլ պետություններ հայտարարում են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության մասին, բայց ո՞րն է այդ տարածքը: Եթե Ադրբեջանը համարում է, որ մենք օկուպացրել ենք իրենց տարածքները, թող մեզ դատի տա միջազգային ատյաններում: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց գեներալ-լեյտենանտ Վիտալի Բալասանյանը:
«Մի մասն ասում է այդ տարածքը ներառում է միայն այսօրվա գործող սահմանները, մի մասը` 7 շրջանները, իսկ մի մասն էլ, թե ներառում է նաև Արցախը: Ադրբեջանն էլ խոսում է Երևանի ու Զանգեզուրի մասին»,-ասաց նա:
Բալասանյանի խոսքով` արցախյան ազատամարտի տարիներին, երբ հայկական կողմը հաջողություններ էր գրանցում, ադրբեջանցիները վազում էին ՄԱԿ, բանաձևեր ընդունել տալիս, հետո երբ վերակազմակերպվում էին, նորից սկսում էին հարձակողական գործողությունները. «Դրա վառ ապացույցը 2016-ի ապրիլյան դեպքերն էին. երբ հայկական կողմն սկսեց պաշտպանությունը և պատրաստ էր անցնել հակահարձակման, վազեցին Կրեմլ, խնդրեցին, որ պատերազմական գործողությունները դադարեցվեն»:
Վիտալի Բալասանյանը պատմեց, որ երբ 90-ականներին սկզբին իրենք խնդիր էին դրել ազատագրել Աղդամի կրակակետերը, Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, ՀՀ քաղաքական ղեկավարությունը դեմ գնաց այդ որոշմանը. «Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ներկայացուցիչը լուր ուղարկեց, որ հեռու մնանք այդ օպերացիայից: Մենք սկսեցինք այդ օպերացիան հուլիսի 3-ին, և գիշերը ժամը 3-ին նորից մեզ լուր տվեցին, որ դադարեցնենք այդ օպերացիան: Մենք չդադարեցրինք և ազատագրեցինք Աղդամը: ՀՀ իշխանությունները մեկ շաբաթ մեզ հորդորում էին, հրամաններ էին իջեցնում, որ րոպե առաջ լքենք Աղդամի տարածքը: Ես կտրուկ դեմ եմ եղել և չեմ կատարել այդ հրամանը: Դրանից մեկ շաբաթ անց հայտնվում են ՀՀ ԱԺ նախագահ Բաբկեն Արարքցյանը, ՆԳ նախարար Վանո Սիրադեղյանը և ասում, որ ՀՀ իշխանությունը որոշում է կայացրել, որ լքեք Աղդամի տարածքը: Ես կոշտ պատասխան եմ տվել»:
Բալասանյանի խոսքով` Արցախի հարցում ՀՀ այսօրվա իշխանության վրած քաղաքականությունը Տեր-Պետրոսյանի քաղաքականության շարունակությունն է, թե՝ «Սերգո ջան, լավ չենք ապրելու, մինչև Ղարաբաղը չհանձնենք»:
Վիտալի Բալասանյանը հայտարարեց. «Արցախը առայժմ ՀՀ մարզ չի լինելու: Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության գալուց մենք տեսանք անհատներ, խմբեր, կուսակցություններ, որ բարձրաձայնում էին, թե Արցախը Հայաստանի մարզ է, իսկ օգոստոսի 5-ին Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց՝ «Արցախը Հայաստան է և վերջ»: Դրանով երևի ուզեցել է ասել, որ ես եմ ձեր ընդհանուր ղեկավարը: Նիկոլ Փաշինյանը չարաչար սխալվում է: Դա քաղաքականության մեջ նորմ չէ: Դա վտանգավոր է ու նա մտածված է արել: Ես վստահ եմ, որ այն քաղաքականությունը, որ վարում է Նիկոլ Փաշինյանը, Լևոն Տեր-Պետրոսյանի փաթեթն է: ՀՀ իշխանությունները պետք է հետ վերադառնան և այն սխալները, որ արել են վերջին 1,5 տարվա ընթացքում, պետք է արագ շտկեն»:

Виталий Баласанян рассказал, о том, как Тер-Петросян приказал отступить при взятии Агдама, и о своем решении относительно выдвижения на пост президента Арцаха
Если Азербайджан считает, что мы оккупировали их территории, пусть подаст в на нас в международный трибунал. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил экс-секретарь Совбеза Арцаха Виталий Баласанян.
Касаясь заявлений о территориальной целостности Азербайджана, баласанян заметил, что так и не озвучивается, что имеется в виду под этой формулировкой: «Кто-то говорит Азербайджан с 7 районами, кто-то вместе с Арцахом».
Виталий Баласанян также рассказал, что когда в начале 90-х они поставили задачу освободить огневые точки Агдама, Левон Тер-Петросян, политическое руководство РА выступило против этого решения: «Через неделю после этого появляются председатель НС РА Бабкен Араркцян, министр внутренних дел Вано Сирадегян и говорят, что власти РА приняли решение о прекращении операции. Я дал жесткий ответ, отступления - не будет».
По словам Баласаняна, политика сегодняшней власти Армении в вопросе Арцаха является продолжением политики Тер-Петросяна: "Серго Джан, мы не будем жить хорошо, пока не сдадим Карабах”.
Виталий Баласанян заяви, что с приходом Никола Пашиняна к власти появились отдельные личности, группы, партии, которые заявили, что Арцах - область Армении, а 5 августа Никол Пашинян заявил: «Арцах-это Армения и все». «Вероятно этим Пашинян хотел сказать, что он является также лидером Арцаха, но это далеко не так»,- подчеркнул он.
Касаясь своих встреч с третьим президентом РА Сержем Саргсяном, Баласанян подчеркнул, что они встречаются как друзья, политических вопросов не обсуждают: «Он лишь предупреждает о недопустимости противоречий между Арцахом и Арменией. Ни Саргсян, ни второй президент РА Роберт Кочарян  не могут курировать мной».
Баласанян также не исключил возможности своего выдвижения на пост президента Арцаха от единого блока. Отвечая на вопрос, как же в случае своего избрания он намерен сотрудничать с правительством Армении, которое он так критикует, политик заметил, что, став президентом Арцаха, он, как и сейчас, будет придерживаться государственного курса.