Արցախում իրականացվող խաղաղապահ առաքելության տեսանկյունից, ճիշտ կլիներ, որպեսզի ճնշում գործադրվեր ադրբեջանցիների վրա․ Տիգրան Աբրահամյան
Արցախում մեկ օրվա մեջ ադրբեջանական 3 սադրանք է գրանցվել։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը:
«Կարմիր շուկայի ուղղությամբ ադրբեջանցիները խոցել են տան բակում կանգնած քաղաքացիական մեքենա, որը պայթել է, Նախիջևանիկ գյուղի այգիներում աշխատող տրակտորի և 4 քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ ինտենսիվ կրակ վարվել։
Երրորդ միջադեպը վերաբերվում է Շուշիի հարակից հատվածող անցնող ճանապարհին, որտեղ թշնամին քարերով խոցել է հայ խաղաղ բնակչի մեքենան։
Այս երեք միջադեպերը արձանագրվել են երեկ՝ հունվարի 10-ին և 3-ի դեպքում էլ գլխավոր ընդհանրությունն այն է, որ ադրբեջանցի զինծառայողները հայկական բնակավայրերի, բնակիչների ուղղությամբ նպատակային կրակ են վարել՝ խոցելու գյուղատնտեսական տեխնիկա, քաղաքացիական մեքենա և խաղաղ բնակիչների։
Արցախում իրականացվող խաղաղապահ առաքելության տեսանկյունից, ճիշտ կլիներ, որպեսզի ճնշում գործադրվեր ադրբեջանցիների վրա՝ հանվեին այն մարտական դիրքերը, որոնք հայկական բնակավայրերի մերձակա հատվածում են և տարբեր իրավիճակներում կարող են լուրջ խնդիրներ առաջացնել։
Հետպատերազմյան փուլում, ռուս խաղաղապահների միջամտությամբ, տարբեր ուղղություններում դիրքեր հանվել են և կարծում եմ, որ այս դեպքում ևս, ադրբեջանական լկտիությունները հաշվի առնելով, Ադրբեջանին ստիպելու և կրակ վարող դիրքերը առհասարակ հանելու հնարավորություն կա»,- գրել է Աբրահամյանը։

При воздействии российских миротворцев необходимо заставить Азербайджан удалить свои позиции от мирных населенных пунктов Арцаха: депутат
Депутат от парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян обратился ко вчерашним инцидентам, спровоцированным в Арцахе азербайджанскими ВС.
«За один день были зарегистрированы 3 азербайджанских провокации. В направлении Красного рынка азербайджанцы обстреляли припаркованный радом с местным детсадом гражданский автомобиль, который взорвался, затем открыли целевой огонь в направлении трактора и 4 гражданских лиц, работающих в садах села Нахиджеваник. Далее на дороге, проходящей по соседству с Шуши, противник забросал камнями машину мирного жителя Арцаха.
Главной общностью этих инцидентов является то, что азербайджанские военнослужащие осуществили провокации в отношении мирных населенных пунктов.
На фоне сложившейся ситуации было бы правильно, если бы российские миротворцы, дислоцированные в Арцахе, оказали давление на азербайджанские ВС с тем, чтобы удалить их боевые позиции от непосредственной близости от армянских населенных пунктов.
После войны, при непосредственном воздействии российских миротворцев, на разных направлениях азербайджанские позиции были сняты, и я думаю, что и в этом случае, учитывая постоянные азербайджанские провокации, необходимо заставить Баку удалить свои позиции, обстреливающие мирные населенные пункты», - написал Абрамян на своей странице в Facebook.