Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման անքակտելի իրավունքը հանդիսանում է խաղաղ կարգավորման հիմնարար սկզբունքը․ Մնացականյան
Բոլոր նրանք, ովքեր հետևում են գործընթացին, վստահաբար, չեն առաջնորդվում առանձին վերցված մի հանգամանքով, այլ իր համապարփակության մեջ են տեսնում ամենը: Այս մասին այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց Զոհրաբ Մնացականյանը:
«Յուրաքանչյուրը, ով հետևում է ամբողջ դինամիկային, ամբողջ գործընթացին, կտեսնի, որ  ինքնորոշման իրավունքի հարցը մշտապես եղել ու մնում է, և չի կարող՝ տրամաբանորեն չի կարող, ուղղակի վերանալ մեր օրակարգից»,- ասաց ՀՀ արտգործնախարարը և մեջ բերեց Բրատիսլավայում ԵԱՀԿ նախարարական հանդիպման ժամանակ իր հնչեցրած ելույթից մի հատված:
Խոսելով իր՝ Փաշինյանի կողմից շրջանառության մեջ դրված «մյունխենյան սկզբունքներ» տերմինի մասին՝ նախարարը պարզաբանեց, որ այս ձեւակերպումը լիովին արտացոլում է այն, ինչի մասին խոսվել է առաջնորդների հանդիպմանը: Նախարարի խոսքով՝ մյունխենյան սկզբունքները դիրքորոշումը չեն փոխում, այլ լրացնում են: Ընդ որում՝ նախարարը շեշտեց, որ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը չի կարող անտեսվել:
«Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման անքակտելի իրավունքը հանդիսանում է խաղաղ կարգավորման հիմնարար սկզբունքը և հիմքը։ Այս սկզբունքի ճանաչումը ենթադրում է, որ Արցախի վերջնական կարգավիճակի որոշումը չի կարող ենթարկվել որևէ սահմանափակման, ինչը պետք է հստակորեն և միանշանակորեն ընդունվի: «Առանց սահմանափակման» տերմինը պարզորոշ կերպով մատնանշում է Արցախի ժողովրդի իրավունքը՝ ունենալ և որոշել իրենց կարգավիճակը՝ Ադրբեջանի իրավասությունից, ինքնիշխանությունից և տարածքային ամբողջականությունից դուրս: Ադրբեջանի որդեգրած շարունակական թշնամական քաղաքականությունն ու դրանից բխող գործողությունները ստեղծում են Արցախի ժողովրդի համար էքզիստենցիալ ֆիզիկական անվտանգության սպառնալիք, ինչն արտահայտվեց նաև 2016 թ. ապրիլին Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից իրականացված վերջին ագրեսիայով: Այս ամենն ընդգծում են Ադրբեջանի՝ Արցախի ժողովրդի նկատմամբ իրավասության պահանջի ոչ լեգիտիմությունը և իրականացման անհնարինությունը։
Սա ընդամենը 2 ամիս առաջ հնչեցվել էր Բրատիսլավայում, և սա կարևորագույն տարր է մեր դիրքորոշման մեջ, որը վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի հարցի խաղաղ կարգավորմանը: Որևէ կերպ կասկածի տակ դնել այդ մոտեցումը և ենթադրել, որ անվտանգությունը և ստատուսը միմյանցից տարանջատված են, կարծում եմ՝ այդպիսի առիթ մենք չենք տվել»,- մեջբերելով իր ելույթից մի հատված՝ ասաց Զոհրաբ Մնացականյանը:

понедельник, апрель 28
Словакия поддерживает процесс урегулирования карабахского конфликта под эгидой Минской группы ОБСЕ:  Лайчак
В период председательства Словакии в ОБСЕ было уделено большое внимание карабахской проблеме, результатом чего стали встреча министров иностранных дел двух стран в Женеве, переговоры двух лидеров в Мюнхене. Об этом в Ереавне на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Армении Зограбом Мнацаканяном заявил глава МИД Словакии Мирослав Лайчак.
По его словам, это пэти встречи являются полезными для дальнейшего обсуждения и продвиженич решения вопроса. «Словакия полностью поддерживает процесс урегулирования карабахского вопроса под эгидой сопредседателей МГ ОБСЕ, мы доверяем их работе», - сказал Лайчак.
В свою очередь, глава МИД РА, касаясь карабахской проблемы, отметил, что неотъемлемое право народа Арцаха на самоопределение является основополагающим принципом мирного урегулирования. «Все те, кто следит за процессом, уверен, что не руководствуются отдельно взятым принципом, а видят все во всеобъемлющем ракурсе. Каждый, кто следит за всей динамикой, за всем процессом, видит, что вопрос права народа на самоопределение всегда был и остается, и он не может просто исчезнуть из нашей повестки», - сказал министр.
Говоря о введенном Пашиняном в обращение термине «мюнхенские принципы», министр пояснил, что эта формулировка полностью отражает то, о чем говорилось на встрече лидеров: «Неотъемлемое право народа Арцаха на самоопределение является основополагающим принципом и основой мирного урегулирования. Термин "без ограничений" ясно указывает на право народа Арцаха иметь и определять свой статус вне компетенции, суверенитета и территориальной целостности Азербайджана. Признание этого принципа предполагает, что определение окончательного статуса Арцаха не может быть подвергнуто каким-либо ограничениям, что должно быть четко и однозначно принято.
Продолжительная враждебная политика Азербайджана и исходящие из нее действия создают для народа Арцаха угрозу экзистенциальной физической безопасности, что выразилось также в заявлении МИД НКР в 2016 году. Все это подчеркивает нелегитимность и невозможность реализации требования Азербайджана к народу Арцаха.
Все это всего два месяца назад было озвучено в Братиславе, и это важнейший элемент в нашей позиции, касающийся мирного урегулирования карабахского конфликта. Мы не давали повода ставить под сомнение этот подход или предполагать, что безопасность и статус не взаимосвязаны друг с другом», - заявил Зограб Мнацаканян.