Արցախի ՊԲ ՊԲ հրամանատարը շնորհավորել է մայիսի 9-ի առթիվ
ԱՀ պաշտպանության նախարար, ՊԲ հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Կ. Վարդանյանի ուղերձը Հաղթանակի տոնի, Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի և Շուշիի ազատագրման օրվա առթիվ: Ուղերձում ասվում է․
«Հարգելի զինակիցներ,
Արդեն երկրորդ տարին է, ինչ Մայիսի 9-ը՝ մեր տոնացույցի պայծառ օրերից մեկը՝ Հայրենական մեծ պատերազմում Հաղթանակի, Շուշիի ազատագրման ու ՊԲ օրը, մենք դիմավորում ենք մթագնված տրամադրությամբ: Պատճառները, անշուշտ, հայտնի են բոլորիս, սակայն ճշմարիտ է նաև, որ 44 -օրյա պատերազմի արդյունքում ունեցած ցավալի կորուստները չեն նսեմացնում հայ ժողովրդի վիթխարի ներդրումը Հայրենական Մեծ պատերազմում և 1992 թ. Մայիսի 9-ին հայկական ոգու, հայ ռազմիկի կերտած փառավոր հաղթանակը Շուշիում:
Մեծ հայրենականի սկզբնական շրջանում կամ այն ծանր օրերին, երբ Ադրբեջանը ձեռնամուխ էր եղել տխրահռչակ «Կոլցո» գործողության իրականացմանը, դժվար էր պատկերացնել, որ կործանարար հարվածներ կրող Խորհրդային բանակը հաղթանակի դրոշ կբարձրացնի Բեռլինում, իսկ հայրենիքի պաշտպանության զինվորը դարձած դեռ երեկվա խաղաղ բնակիչը շուտով ազատագրելու է Շուշին:
Երկու հաղթանակներն էլ հնարավոր դարձան հավաքական ամուր կամքի, անհրաժեշտ պահին կարևոր նպատակների շուրջ համախմբվելու ունակության, մարտադաշտում ցուցաբերած անձնազոհության ու հերոսության, թիկունքում շուրջօրյա ռեժիմով կատարվող հետևողական, ծանր աշխատանքի շնորհիվ:
Հիմա նորից եկել է այդ որակները դրսևորելու ժամանակը: Հայրենիքի պաշտպանության համար նահատակված մեր հայրենակիցների հիշատակը հարգելու լավագույն ուղին նրանց երազանքների երկիրը կառուցելն է: Այդ ճանապարհին մենք իրավունք չունենք ընկճվելու կամ հուսահատվելու, թափված արյան որևէ կաթիլն իմաստազրկված չէ, քանի դեռ կա ազատ և անկախ Արցախը: Մենք մնում ենք հաստատակամ և վճռական մեր համազգային նպատակներն ու իղձերն իրականություն դարձնելու հարցում:
Ցանկանում եմ առաջին հերթին շնորհավորել Մեծ հայրենականի մեր հարգելի վետերաններին, Շուշիի ազատագրման գործողության մասնակիցներին և մեր զոհված զինակիցների ընտանիքներին: Ձեր և ձեր հարազատների կատարածը մեզ պարտավորեցնում է անել ամեն ինչ, որպեսզի իրականություն դառնա նրանց և բոլորիս պատկերացրած ապագան:
Շնորհավորում եմ բոլոր նրանց, ովքեր այսօր էլ կատարում են իրենց պարտքը հայրենիքի նկատմամբ՝ պաշտպանում են նրա սահմանները:

Трагические потери в результате 44-дневной войны не преуменьшают колоссальный вклад армянского народа в деле Победы в Великой Отечественной войне и победы в борьбе за Шуши: Министр обороны Арцаха
Министр обороны Республики Арцах, командир Армии обороны, генерал-лейтенант Камо Варданян выступил с посланием по случаю Праздника Победы, формирования Армии обороны Республики Арцах и Дня освобождения Шуши.
«Уважаемые соратники!,
дорогие соотечественники!,
Уже второй год, как 9 Мая, один из самых светлых дней нашей истории - День Победы в Великой Отечественной войне, освобождения Шуши и формирования Армии обороны, мы встречаем с несколько мрачным настроением. Причины, безусловно, известны всем, однако верно и то, что трагические потери в результате 44-дневной войны не преуменьшают колоссальный вклад армянского народа в деле Победы в Великой Отечественной войне и славную победу армянского духа, армянского воина в борьбе за Шуши.
На начальном этапе Великой Отечественной войны или в тяжелые дни печально известной операции «Кольцо» со стороны Азербайджана, трудно было представить, что советская армия когда-нибудь поднимет флаг Победы в Берлине, а еще вчерашний мирный житель, ставший солдатом обороны Родины, скоро освободит Шуши.
Обе победы стали возможны благодаря коллективной твердой воле, способности в нужный момент сплотиться вокруг важных целей, самоотверженности и героизму на поле боя, последовательной и тяжелой работе в тылу.
Сейчас снова пришло время проявить эти качества. Лучший способ почтить память наших соотечественников, погибших за защиту Родины - это построить страну их мечты. На этом пути мы не имеем права впадать в отчаяние, ни одна капля пролитой крови не лишена смысла, пока есть свободный и независимый Арцах. Мы остаемся твердыми и решительными в вопросе воплощения наших общенациональных целей и чаяний в реальность.
Дорогие соотечественники!,
Хочу в первую очередь поздравить наших уважаемых ветеранов Великой Отечественной войны, участников операции по освобождению Шуши и семьи наших погибших соратников. Совершенные вами и вашими родственниками подвиги обязывают нас сделать все, чтобы воплотить в жизнь их и наши представления о будущем.