Արցախի հարցով միջհամայնքային հանդիպումների թեման արհեստածին է․ ՀՀ ԱԳՆ
Լեռնային Ղարաբաղն իր պատմության ընթացքում երբևէ չի եղել երկհամայնքային միավոր: Այս մասին InfoPort-ի հարցմանը ի պատասխան ասել է ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ մեկնաբանելով արցախյան հարցով վերջերս շրջանառվող երկհամայնքային բանակցային ֆորմատ (Արցախի հայկական և ադրբեջանական համայնքների միջև) սկսելու լուրերը։
«Անգամ Խորհրդային տարիներին ԼՂ-ն եղել է հայկական ինքնավարություն: Չնայած Ադրբեջանի կողմից իրականացված քաղաքականությանը՝ փոխելու Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդագրական պատկերը՝ ի հաշիվ ադրբեջանցիների վերաբնակեցման, ի դեպ, սա հանգամանք է, որի մասին հանրային կերպով հայտարարել են Հեյդար Ալիևը, և վերջերս հաստատել է Իլհամ Ալիևը, հայերը Լեռնային Ղարաբաղում կազմել են բացարձակ մեծամասնություն: Ուստի միջհամայնքային հանդիպումների թեմայի վերաբերյալ դատողությունները համարում ենք արհեստածին, և դրանք մեկ նպատակ ունեն՝ պայմանականություններ մտցնել Արցախի իշխանությունների՝ խաղաղ կարգավորման գործընթացի լիարժեք կողմ դառնալու հարցում»,- ընդգծել է նա:
Նշենք, որ վերջերս Ադրբեջանը փորձում է արցախյան հարցով առաջ տանել երկհամայնքային բանակցային ֆորմատի թեզը, ինչը արձագանք է գտնում նաև հայկական հասարակական-քաղաքական և լրատվական դաշտում։ Այդ խոսակցությունները հատկապես ակտիվացան, երբ «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ, արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի փոխնախագահ Հովհաննես Իգիթյանը հայտարարեց, որ վարչապետ Փաշինյանը ևս դեմ չի նման ֆորմատին։

Тема межобщинных встреч по вопросу Арцаха носит искусственный характер: МИД РА
Никогда Нагорный Карабах не был двухобщинной единицей. Об этом в ответ на запрос InfoPort заявила пресс-секретарь МИД РА Анна Нагдалян, комментируя слухи о начале по арцахскому вопросу двухобщинного переговорного формата (между армянской и азербайджанской общинами Арцаха).
«Даже в советсткое время Нагорный Карабах являлся армянской атвономной единицей.  Несмотря на последовательную политику еще Советского Азербайджана по изменению демографической картины Нагорного Карабаха за счет заселения республики азербайджанцами, кстати, об этом публично заявлял еще Гейдар Алиев, и это недавно подтвердил Ильхам Алиев, армяне в Нагорном Карабахе составляли абсолютное большинство.С учетом всего этого, разговоры о межобщинных переговорах носят искусственный характер и преследуют одну цель – препятствовать полноценному включению властей Арцаха в переговоный процесс», - подчеркнула она.
Отметим, что в последнее время Азербайджан пытается продвигать в арцахском процессе тезис о двухобщинных переговорах, что находит отклик и в армянских общественно-политических и информационных кругах. Эти разговоры особенно активизировались после того, как депутат от  фракции правящего «Моего шага», заместитель председателя комиссии по внешним отношениям Ованнес Игитян заявил, что премьер Пашинян также не против подобного формата в переговорах.