Անհրաժեշտ է, որ միջազգային հանրությունը հստակ ձևակերպի իր ակնկալիքները ՀՀ-ից և Ադրբեջանից. ԱԺ պատվիրակությունը՝ Հարավային Կովկասում ԵԱՀԿ ԽՎ հատուկ ներկայացուցչին
ՀՀ ԱԺ ԵԱՀԿ ԽՎ պատվիրակության անդամները Էդուարդ Աղաջանյանի գլխավորությամբ դեկտեմբերի 9-ին առցանց ձևաչափով հանդիպել են Հարավային Կովկասում ԵԱՀԿ ԽՎ հատուկ ներկայացուցիչ Կարի Հենրիկսենի հետ:
Կարի Հենրիկսենը նշել է, որ պատրաստակամ է ուշադրությամբ ուսումնասիրել տարածաշրջանում առկա բոլոր խնդիրները` հավելելով, որ բարձրացված հարցերը պետք է հասանելի լինեն միջազգային գործընկերների և հանրության համար: Հատուկ ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ կարևոր է համարում ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Հայաստանի և Ադրբեջանի պատվիրակությունների միջև երկխոսությունը:
Պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը մանրամասն պատմել է Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմի և դրան հաջորդած ագրեսիվ գործողությունների մասին: Նա շեշտել է գերիների և այլ պահվող անձանց անհապաղ հայրենադարձելու անհրաժեշտությունը:
Էդուարդ Աղաջանյանը վերահաստատել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 16-ի եռակողմ հայտարարություններից բխող պարտավորություններին Հայաստանի հավատարմությունը և շեշտել է Ադրբեջանի կողմից այդ պարտավորությունների կատարման անհրաժեշտությունը: Պատվիրակության ղեկավարը մասնավորապես անդրադարձել է ապաշրջափակման օրակարգին և դա բացառապես ստանձնած պարտավորությունների շրջանակում անելու անհրաժեշտությանը. տարածաշրջանային կոմունիկացիաները պետք է բացվեն կողմերի ամբողջական ինքնիշխանության ներքո, պարիտետային սկզբունքով, առանց որևէ միջանցքային տրամաբանության:
Էդուարդ Աղաջանյանը կարևորել է նաև սահմանագծման և սահմանազատման օրակարգը` շեշտելով այս գործընթացի համար Հայաստան-Ադրբեջան միջպետական սահմանին համապատասխան միջավայր ապահովելու անհրաժեշտությունը:
Պատվիրակության անդամ Մարիա Կարապետյանը շեշտել է՝ անհրաժեշտ է, որ միջազգային հանրությունը հստակ ձևակերպի իր ակնկալիքները Հայաստանից և Ադրբեջանից` տարածաշրջանային կայունության և խաղաղության հարցում կառուցողական դիրքորոշում դրսևորելու ու Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծման վերաբերյալ: Մարիա Կարապետյանը նշել է, որ Հայաստանի ժողովուրդը հունիսի 20-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ ձևավորել է կառավարող մեծամասնություն, որի մանդատը Հայաստանի և տարածաշրջանի համար խաղաղության դարաշրջան բացելն է: Տիկին Կարապետյանն ընդգծել է, որ սա, իհարկե, կախված է ոչ միայն Հայաստանից, այլև տարածաշրջանի այլ երկրների մտադրություններից ու գործողություններից, և Հայաստանը ստանձնել է տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու պատասխանատվության իր բաժինը:
Պատվիրակության անդամ Հռիփսիմե Գրիգորյանը ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումներն ու մոտեցումները հետպատերազմական շրջանում առկա իրավիճակի վերաբերյալ: Մասնավորապես, մանրակրկիտ և փաստարկված անդրադարձել է ռազմագերիների և պահվող անձանց անհապաղ վերադարձի անհրաժեշտությանը, ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներխուժմանն ու շարունակական սադրանքներին: Հռիփսիմե Գրիգորյանը շեշտել է ապաշրջափակման կարևորությունը և Հարավային Կովկասում ԵԱՀԿ ԽՎ հատուկ ներկայացուցչի ուշադրությունը հրավիրել այդ գործընթացում Ադրբեջանի վարած սաբոտաժի քաղաքականությանը և առհասարակ ռազմատենչ հռետորաբանությանը:
Պատասխանելով մշակութային ժառանգության վերաբերյալ Կարի Հենրիկսենի հարցին` տիկին Գրիգորյանը կարևորել է միջազգային կազմակերպությունների և փորձագետների անարգել ու ապահով մուտքն այն տարածքներ, որտեղ կան հայկական մշակութային կոթողներ` դրանց ներկայիս վիճակը պատշաճ գնահատելու և պահպանմանն ուղղված աշխատանքներն իրականացնելու համար:
Ամփոփելով հանդիպումը` տիկին Հենրիկսենը տեղեկացրել է, որ ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Ադրբեջանի պատվիրակության հետ համանման հանդիպումից հետո երկու երկրների պատվիրակներին կներկայացնի խորհրդարանական հարթակում հետագա երկխոսությանն ուղղված առաջարկություններ:

Члены делегации НС РА в ПА ОБСЕ встретились со спецпредставителем ПА ОБСЕ на Южном Кавказе Кари Хенриксен
9 декабря члены делегации НС РА в ПА ОБСЕ во главе с Э.Агаджаняном встретились со спецпредставителем ПА ОБСЕ на Южном Кавказе Кари Хенриксен.
Г-жа Хенриксен отметила, что готова внимательно изучить все проблемы в регионе, добавив, что поднятые вопросы должны быть доступны международным партнерам и общественности. Спецпредставитель подчеркнула важность диалога между делегациями Армении и Азербайджана в ПА ОБСЕ.
Глава делегации НС РА Э.Агаджанян подробно проинформировал о развязанной Азербайджаном 44-дневной войне и последующих агрессивных действиях. Он подчеркнул необходимость немедленной репатриации пленных и других удерживаемых лиц.
Э.Агаджанян подтвердил приверженность Армении обязательствам по трехсторонним заявлениям от 9 ноября 2020 г., 11 января и 16 ноября 2021 г. и подчеркнул необходимость выполнения этих обязательств Азербайджаном.
Глава делегации, в частности, остановился на повестке разблокировки и необходимости делать это исключительно в рамках взятых на себя обязательств – региональные коммуникации должны открываться под полным суверенитетом сторон, на паритетной основе, без коридорной логики. Э.Агаджанян также выделил повестку демаркации и делимитации, подчеркнув необходимость создания для этого процесса среды, соответствующей межгосударственной границе Армения – Азербайджан.
Член делегации М.Карапетян отметила необходимость того, чтобы международное сообщество четко заявило о своих ожиданиях от Армении и Азербайджана – для проявления конструктивной позиции в отношении региональной стабильности и мира, а также мирной развязки Карабахского конфликта.
М.Карапетян отметила, что на внеочередных парламентских выборах 20 июня народ Армении сформировал правящее большинство, мандат которого – открыть эпоху мира для Армении и региона. Она подчеркнула, что это, разумеется, зависит не только от РА, но и от намерений и действий других стран региона, и Армения взяла на себя свою долю ответственности за начало эры мирного развития в регионе.
Член делегации Р.Григорян представила позиции и подходы РА в послевоенный период к текущей ситуации. В частности, она подробно и аргументированно коснулась необходимости немедленного возвращения военнопленных и удерживаемых лиц, вторжений азербайджанских вооруженных сил на территорию РА и продолжающихся провокации.
Р. Григорян подчеркнула важность деблокады и обратила внимание спецпредставителя ПА ОБСЕ на Южном Кавказе на проводимую Азербайджаном в этом процессе саботажную политику и на воинственную риторику в целом.
Отвечая на вопрос Кари Хенриксен о культурном наследии, Р. Григорян подчеркнула важность беспрепятственного и безопасного доступа международных организаций и экспертов к территориям с армянскими культурными памятниками – для надлежащей оценки их нынешнего состояния и проведения реставрационных работ.
Обобщая встречу, г-жа Хенриксен сообщила, что после аналогичной встречи с азербайджанской делегацией в ПА ОБСЕ она представит делегатам двух стран предложения для последующего диалога на парламентской площадке.