ԱՄՆ-ը ողջունում է հայ գերիների վերադարձը, ականազերծումը դյուրացնելու նպատակով Ադրբեջանին տեղեկություններ փոխանցելու Հայաստանի որոշումը
Միացյալ Նահանգները ողջունում է Ադրբեջանի կողմից հուլիսի 3-ին 15 հայ գերիների ազատ արձակումը և նրանց վերադարձը Հայաստան։ Մենք նաև ողջունում ենք մարդասիրական ականազերծումը դյուրացնելու նպատակով Ադրբեջանին տեղեկություններ փոխանցելու Հայաստանի որոշումը։ Այս մասին ասված է ԱՄՆ դեսպանատան հայտարարության մեջ։
«Այս գործողությունները հաջորդեցին հունիսի 12-ին Ադրբեջանի կողմից հայ գերիների ազատ արձակմանը և մարդասիրական ականազերծումը դյուրացնելու նպատակով տեղեկություններ տրամադրելու Հայաստանի որոշմանը։ ԱՄՆ աջակցությամբ իրականացված այս քայլով, որին իր նպաստն էր բերել Վրաստանը, հիմք դրվեց Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հետագա համագործակցությանը։ Միացյալ Նահանգները նաև գնահատում է տարածաշրջանային կայունությանն աջակցելուն ուղղված Ռուսաստանի ջանքերը։
Միացյալ Նահանգները շարունակում է կոչ անել վերադարձնել բոլոր գերիներին և փոխանակել հակամարտության շրջաններում արդյունավետ ականազերծում իրականացնելու համար անհրաժեշտ բոլոր տեղեկությունները։ Մենք պատրաստ ենք աջակցել համագործակցությանն ու տարածաշրջանում դեռևս չլուծված հարցերի կարգավորմանը։
Մենք նաև շարունակում ենք հորդորել Հայաստանին ու Ադրբեջանին վերականգնել առարկայական բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո՝ բանակցելով հակամարտության համապարփակ ու կայուն քաղաքական կարգավորումը», - ասված է հայտարարության մեջ։

США напоминают, что процесс возвращения армянских военнопленных в обмен на минные карты был заложен Вашингтоном при содействии Тбилиси
США приветствуют освобождение Азербайджаном 15 армянских пленных 3 июля и их возвращение в Армению. «Мы также приветствуем решение Армении о передаче Азербайджану информации с целью облегчения гуманитарного разминирования», - сообщает пресс-служба посольства США в РА.
Согласно сообщению посольства США, эти действия последовали за решением от 12 июня об освобождении 15 армянских военнопленных из Азербайджана и облегчении гуманитарного разминирования. Этим шагом, осуществленным при содействии США и Грузии, была заложена основа для дальнейшего сотрудничества между Арменией и Азербайджаном в этом направлении. США также оценивают усилия России по содействию региональной стабильности.
«Соединенные Штаты вновь призывают вернуть всех пленных и обменять всю необходимую информацию для проведения эффективного разминирования в зоне конфликта. Мы готовы содействовать сотрудничеству и урегулированию пока нерешенных вопросов в регионе. Мы также продолжаем призывать Армению и Азербайджан восстановить предметные переговоры под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ о всеобъемлющем и стабильном политическом урегулировании карабахского конфликта», - говорится в заявлении.
Отметим, что в субботу МИД Азербайджана сообщил о возвращении при посредничестве России 15 граждан РА взамен на карту минных полей в Физулинском (Варанда) и Зангеланском (Ковсаканском) районах.