ԱՄՆ վարչակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ են ժամանել Հայաստան
Երկուշաբթի Հայաստան են ժամանել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ: Պատճառը բռնի տեղահանված Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության զանգվածային հոսքն է Հայաստան: Պատվիրակության կազմում են՝ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավար Սամանթա Փաուերը և ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպական և Եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատար Յուրի Քիմը և այլ պաշտոնյաներ:
Սա նախորդ շաբաթ Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հրադադարից հետո ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաների առաջին այցն է Հայաստան:
Reuters գործակալության տվյալով՝ «Փաուերը կհանդիպի Կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ և կհաստատի ԱՄՆ աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարությանը, ինքնիշխանությանը, անկախությանը և տարածքային ամբողջականությանը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապված մարդասիրական կարիքները լուծելու հանձնառությանը»:
Փաուերը ԱՄՆ ՄԶԳ առաջին ղեկավարն է, որը կժամանի Հայաստան: «Նա կհաստատի ԱՄՆ-ի գործընկերությունը այդ երկրի հետ և խոր մտահոգություն կհայտնի Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայ բնակչության հետ կապված, կքննարկի այնտեղ հումանիտար ճգնաժամը կարգավորելու միջոցները»,- գործակալությանը հայտնել է դիվանագիտական աղբյուրը:

Высокопоставленные представители администрации США едут в Армению
Высокопоставленные представители администрации США прибывают  в Армению в понедельник, сообщает Reuters со ссылкой на американского чиновника.
Ожидается визит  главы Агентства США по международному развитию USAID Саманты Пауэр и исполняющего обязанности помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Юри Ким.
Пауэр встретится с высокопоставленными правительственными чиновниками и «подтвердит поддержку США демократии, суверенитетУ, независимости и территориальной целостности Армении, а также приверженность удовлетворению гуманитарных потребностей, исходящих из Нагорного Карабаха», - сказал чиновник.
По словам чиновника, Пауэр станет первым администратором USAID, который посетит Армению, и подтвердит партнерство США со страной, а также «выразит глубокую обеспокоенность по поводу этнического армянского населения в Нагорном Карабахе и обсудит меры по решению тамошнего гуманитарного кризиса».
«Соединенные Штаты глубоко обеспокоены сообщениями о гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе и призывают к беспрепятственному доступу международных гуманитарных организаций и коммерческого транспорта», - сказал чиновник.