ԱՄՆ-ն երբեք չի կապել COP29-ը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հնարավոր խաղաղության համաձայնագրի հետ․ Միլլեր
ԱՄՆ-ն երբեք չի կապել COP29-ը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հնարավոր խաղաղության համաձայնագրի հետ: Այս մասին հերթական ճեպազրույցում հայտարարել է Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության ղեկավար Մեթյու Միլլերը։
«Մենք երբեք չենք կապել այս համաձայնագիրը COP29-ի հետ: Մի քանի ամիս առաջ մենք ցանկանում էինք տեսնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը և պնդում էինք, որ այն ձեռք բերվի: Այնուամենայնիվ, դա կախված է կողմերից, ոչ թե Միացյալ Նահանգներից»,- պարզաբանել է նա։

Еще несколько месяцев назад мы хотели увидеть мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном: Мэтью Миллер
США никогда не связывали возможное подписание мирного соглашения между Арменией  и Азербайджаном с проведением климатической конференции ООН COP29 в Баку. США желали, чтобы мирный договор между двумя странами был бы заключен еще несколько месяцев назад, заявил официальный представитель Госдепартамента США Мэтью Миллер.
“Мы никогда не связывали этот мирный договор с COP29. Еще несколько месяцев назад мы хотели увидеть мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном, настаивали на необходимости заключить его и надеялись на успех. Однако, это зависит от обеих сторон, а не от США”, - подчернул Миллер.