ԱՄՆ կոնգրեսական Փալոնը կոչ է արել անմիջապես դադարեցրել Ադրբեջանին տրվող ռազմական օգնությունը
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ֆրանկ Փալոնը մարտի 31-ին կոչ է արել ընդլայնել ԱՄՆ-ի ռազմական օգնությունը Հայաստանին և անհապաղ դադարեցնել Ադրբեջանի ռազմական օգնությունը՝ Հայաստանի և Արցախի դեմ Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի ռեժիմի շարունակական գրոհների պատճառով: Այս մասին տեղեկացնում է Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբը:
«Միացյալ Նահանգները պետք է անհապաղ դադարեցնի ռազմական օգնությունը Ադրբեջանին այնքան ժամանակ, մինչև այդ երկրի կառավարությունը կդադարեցնի իր հարձակումները Հայաստանի և Արցախի դեմ, կհամաձայնի տարածաշրջանային հակամարտությունների խաղաղ լուծմանը և կապացուցի, որ դադարեցրել է մարդու իրավունքների ոտնահարումը»,-հայտարարել է Փալոնը՝ Ներկայացուցիչների պալատի զինված ծառայությունների հանձնաժողովում իր ելույթում:
Նա նաև նշել է, որ պետք է ձգտեն ավելի աջակցող ազդակ ուղարկել տարածաշրջանային այն գործընկերներին, որոնք, ինչպես Հայաստանը, ապրում են ժողովրդավարական փոխակերպումներ՝ նրանց հետ ուժեղացնելով ռազմավարական համագործակցությունը:
Հայ դատի հանձնախմբի (ANCA) գործադիր տնօրեն Արամ Համփարյանը շնորհակալություն է հայտնել Փալոնին ՝ իր առողջնորդության համար, որ ցուցաբերել է Ադրբեջանին ԱՄՆ ռազմական օգնությունը դադարեցնելու հարցում։ Այդ օգնությունը միայն հզորացրել և ոգեշնչել է Ադրբեջանին ՝ խթանելու իր ագրեսիան Հայաստանի և Արցախի դեմ:
Ադրբեջանական կողմը մարտի 30-ին ձեռնարկել էր դիվերսիոն ներթափանցման փորձ Տավուշի մարզի Նոյեմբերյանի շրջանի հայկական դիրքերի ուղղությամբ: Հայկական դիրքապահ ուժերի գործողությունների շնորհիվ հակառակորդը հետ է շպրտվել: Հայկական կողմը կորուստներ չունի, գործողությունների հետևանքով թեթև վիրավորում է ստացել երկու զինծառայող: Միաժամանակ, հակառակորդը թիրախավորել է Բաղանիս և Ոսկեվան գյուղերը, ինչի հետևանքով վիրավորում է ստացել Ոսկեվան համայնքի բնակիչ մեկ երեխա, որը այդ պահին գտնվել է պատշգամբում:

Френк Паллоне призвал США прекратить военную помощь Азербайджану
Сопредседатель Комитета по армянским вопросам Конгресса США Фрэнк Паллоне 31 марта призвал расширить военную помощь США Армении и немедленно прекратить военную помощь Азербайджану из-за продолжающихся атак Баку на Армению и Арцах.
«Соединенные Штаты должны немедленно прекратить военную помощь Азербайджану до тех пор, пока правительство этой страны не прекратит свою агрессию в отношении Армении и Арцаха, согласится на мирное решение региональных конфликтов и докажет, что придерживается принципов защиты прав человека»,- заявил Паллоне в своем выступлении в Комитете по военнизированной службе Палаты представителей.
Он также отметил, что они должны стремиться направить импульсы солидарности тем региональным партнерам, которые, как и Армения, переживают демократические преобразования, усиливая с ними стратегическое сотрудничество.
Исполнительный директор ANCA Арам Гамбарян поблагодарил Паллоне за оказанное содействие в вопросе прекращения военной помощи США Баку, которая только усилила и вдохновила Азербайджан  на агрессию против Армении и Арцаха.
Отметим, что 30 марта Азербайджан предпринял попытку диверсионного проникновения в направлении армянских позиций в Ноемберянском районе Тавушской области. Благодаря действиям армянских ВС противник был отброшен назад. Армянская сторона потерь не понесла, вследствие действий легкие ранения получили двое военнослужащих. В то же время, противник обстрелял села Баганис и Воскеван, в результате чего ранение получил один ребенок, житель села Воскеван, который в тот момент находился на балконе. Его жизни ничего не угрожает.