Ալիևը հայտնել է, որ 2018-ին Փաշինյանի կառավարությունից «տարածքների վերադարձի» մասին հավաստիացումներ է ստացել
Բաքվի XI գլոբալ ֆորումում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը պատասխանել է հարցին, թե հնարավո՞ր էր արդյեք խուսափել Հայաստանի հետ հարցի ռազմական լուծումից:
Նա, մասնավորապես, նշել է. ՛՛Հնարավորություն կար համաձայնության գալ 2018 թվականին, երբ Հայաստանում փոխվեց կառավարությունը։ Այն ժամանակ մենք Հայաստանի նոր կառավարությունից հավաստիացումներ ստացանք, որ նրանք իրենց կվարվեն միջազգային իրավունքին համապատասխան և տարածքները ՛՛կվերադարձվեն՛՛։ Մենք նման ակնկալիքներ ունեինք։ Եթե այն ժամանակ Հայաստանի նոր կառավարությունը նախընտրեր իրեն պահել այնպես, ինչպես հիմա է, ապա մեր ինքնիշխանությունը հարկադրաբար վերականգնելու անհրաժեշտություն չէր լինի՛՛։
Ալիևի խոսքով՝ 2019-ը թվականին, սակայն, իրենց համար պարզ է դարձել, որ հայկական կողմը չի պատրաստվում հողեր հանձնել:
՛՛Ավելին, Հայաստանի վարչապետի հայտնի կարգախոսն այն մասին, որ ՛՛Ղարաբաղը Հայաստան է՛՛, նախ՝ միջազգային իրավունքի բացարձակ խախտում է, երկրորդ՝ չափազանց հավակնոտ է մի երկրի համար, որը կարծում էր, թե կարող է հավերժ պահել ՛՛մեր հողերը՛՛,-նշել է Ալիևը և հավելել, որ այդպիսով՝ իրենք ՛՛ստիպված են եղել դաս տալ՛՛ հայերին 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին:
Մենք կարծում էինք, որ այս դասը բավական կլինի, որպեսզի նրանք հասկանան, որ այն ժամանակները, երբ նրանք կարող էին ապավինել օտարերկրյա ուժերին և ՛՛օկուպացիայի՛՛ տակ պահել այլ երկրի հողերը, անցել են՛՛:
Ալիևը նաև հավելել է, որ վերջին երեք-չորս տարիների ընթացքում խաղաղության հասնելու հնարավորություն եղել է միայն այն դեպքում, եթե Հայաստանն իրեն ՛՛կառուցողական պահեր՛՛ խաղաղության համաձայնագրի նախագծի իրենց առաջարկի նկատմամբ և չպնդեր այնտեղ ներառել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության կարգավիճակը։
Ըստ Ադրբեջանի նախագահի՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն գոյություն չունի, այն կա միայն հայերի ՛՛երազներում և դիցաբանության մեջ՛՛:
Ալիևը դարձյալ հայկական կողմին մեղադրել է ԼՂ-ից իր զորքերը դուրս չբերելու, ԼՂ-ին զենք մատակարարելու մեջ և հավելել, որ այժմ, երբ, իր խոսքով ՛՛Ղարաբաղի հարցը փակված է՛՛, ՛՛շատ մոտ է խաղաղությունը՛՛։
՛՛Մենք հավատում ենք, որ խաղաղությունը հասանելի է։ Դա այն է, ինչ մենք ուզում ենք: Մենք վերականգնել ենք ՛՛պատմական արդարությունը՛՛ և ՛՛միջազգային իրավունքը՛՛։ Եվ հիմա ժամանակն է վերջ դնել տարածաշրջանում առկա թշնամանքին՛՛,-ասել է նա:

Алиев сообщил, что получил заверения в «возвращении территорий» от правительства Пашиняна в 2018 году
На XI Бакинском Глобальном форуме президент Азербайджана Ильхам Алиев ответил на вопрос, можно ли было избежать военного решения вопроса с Арменией.
Он, в частности, отметил: ''Была возможность прийти к соглашению в 2018 году, когда в Армении сменилось правительство. Тогда мы получили заверения от нового правительства Армении в том, что они будут вести себя в соответствии с международным правом и территории ''будут возвращены''. У нас были такие ожидания. Если бы новое правительство Армении в то время предпочло вести себя так, как оно ведет себя сейчас, то не было бы необходимости принудительно восстанавливать наш суверенитет''.
По словам Алиева, в 2019 году, однако, им стало ясно, что армянская сторона не собирается сдавать земли.
''Более того, известный лозунг премьер-министра Армении о том, что "Карабах-это Армения", во-первых, является абсолютным нарушением международного права, во-вторых, слишком амбициозен для страны, которая думала, что сможет вечно удерживать "наши земли'',-отметил Алиев и добавил, что таким образом они "были вынуждены преподать урок" армянам в сентябре-ноябре 2020 года.
Мы думали, что этого урока будет достаточно, чтобы они поняли, что времена, когда они могли полагаться на иностранные силы и удерживать земли другой страны под "оккупацией", прошли՛՛.
Алиев также добавил, что за последние три-четыре года была возможность достичь мира только в том случае, если Армения "вела бы себя конструктивно" по отношению к их предложению по проекту мирного соглашения и не настаивала бы на включении в него статуса Нагорно-Карабахской Республики.
По словам президента Азербайджана, Нагорно-Карабахской Республики не существует, она существует только в "снах и мифологии армян''՛.
Алиев снова обвинил армянскую сторону в том, что она якобы не вывела свои войска из Нагорного Карабаха, поставляла Нагорному Карабаху оружие, и добавил, что теперь, когда, по его словам, "карабахский вопрос закрыт", "мир очень близок".
''Мы верим, что мир достижим. Мы восстановили "историческую справедливость" и "международное право". И сейчас самое время положить конец вражде в регионе",-сказал он.