Ալիեւը դժգոհել է ԱՄՆ նախագահի հատուկ օգնականին Հայաստանի Սահմանադրությունից
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը դժգոհել է ԱՄՆ նախագահի հատուկ օգնական, ազգային անվտանգության խորհրդում Եվրոպայի գործերի ավագ տնօրեն Մայքլ Քարպենտերին Հայաստանի Սահմանադրությունից։
Ընդունելով հյուրին՝ Ադրբեջանի նախագահը հոկտեմբերի 21-ին հայտնել է, որ «հենց Ադրբեջանն է խաղաղության պայմանագրի նախաձեռնողը», տեղեկացրել է APA-ն։
Այնուհետեւ Ալիեւը հայտնել է, որ Բաքուն աջակցում է տարածաշրջանային խաղաղ օրակարգին։ Նա տեղեկացրել է, որ «փաստը, որ Հայաստանը 70 օր հետո է ուղարկել իր վերջին առաջարկները խաղաղության պայմանագրի տեքստի վերաբերյալ, որոշակի հարցեր է առաջացնում, որ այդ երկիրը մտադիր է առաջ տանել գործընթացը»։
«Հայտնելով, որ հիմնական խոչընդոտը խաղաղության պայմանագրի ստորագրման ճանապարհին Հայաստանի սահմանադրորեն ամրագրված տարածքային հավակնություններն են Ադրբեջանի հանդեպ, նախագահ Իլհամ Ալիեւը ընդգծել է, որ մեր երկիրը այսուհետ եւս կշարունակի վճռական քայլերը գործընթացի առաջմղման համար»,- մեջբերել է պարբերականը։
Հիշեցնենք, որ սեփական սահմանադրությունը, որը պարունակում է ուղիղ տարածքային հավակնություններ Հայաստանի հանդեպ եւ ՀՀ ՈՂՋ տարածքը դիտարկում է որպես «ադրբեջանական», Բաքվում չեն էլ մտածում փոխել։

Алиев пожаловался спецпомощнику президента США на Конституцию Армении
Азербайджанский президент Ильхам Алиев пожаловался специальному помощнику президента США, старшему директору по делам Европы в Совете национальной безопасности Майклу Карпентеру на Конституцию Армении.
Принимая гостя, 21 октября Алиев заявил, что «именно Азербайджан является инициатором мирного договора», передает АПА.
Затем Алиев заявил, что Баку поддерживает региональную мирную повестку. При этом он сообщил, что «тот факт, что Армения через 70 дней направила свои последние предложения по тексту мирного договора, вызывает определенные вопросы о намерении этой страны продвигать процесс».
«Заявив, что основным препятствием на пути подписания мирного договора являются конституционно закрепленные территориальные претензии Армении к Азербайджану, Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что наша страна и впредь будет продолжать решительные шаги для продвижения процесса», - цитирует издание..
Напомним, что собственную конституцию, содержащую прямые территориальные претензии к Армении и рассматривающую ВСЮ территорию РА как «азербайджанскую», в Баку и не думают менять.