Ալիևի ցուցադրական դատավարությունները կրկնում են ընդդիմությանը ճնշելու Ստալինի մարտավարությունը. Լուիս Մորենո Օկամպո
Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ռեժիմի կողմից կազմակերպված ցուցադրական դատավարություններին՝ համեմատելով դրանք Ստալինի 1930-ականների մարտավարության հետ։ Իր պաշտոնական կայքում հրապարակված հոդվածում Օկամպոն ընդգծել է, որ հունվարի 17-ին Բաքվում սկսվող քրեական դատավարությունները ընդդեմ Լեռնային Ղարաբաղի նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաների արդեն իսկ կանխորոշված են։ Դրանք Ալիևի վարչակարգի կողմից օգտագործվում են Լեռնային Ղարաբաղի հայերին ճնշելու և Ադրբեջանի բռնապետական իշխանությունը պահպանելու համար։
Ստորև՝ հոդվածի թարգմանությունը։
«Ադրբեջանի նախագահ Ալիևն իր թշնամիներին վերացնելու համար օգտագործում է Ստալինյան մարտավարությունը, ցուցադրական դատարանները: 1930-ականներին Ստալինը խոշտանգեց, ստիպեց ճանաչել և մահապատժի ենթարկեց իր հին ընկերներին ՝ բոլշևիկներին, առանցքային գեներալներին և գաղտնի ոստիկանության գործակալներին: Լրատվամիջոցները չկարողացան բացահայտել, որ դատարանները քողարկում էին ստալինյան ավտոկրատ ռեժիմը թաքցնելու համար: 1938 թվականին The New York Times-ի թղթակից Հարոլդ Դենին դատավարությունները համարել է արդարադատության իրական ջանքեր՝ ողբերգականորեն հավանություն տալով Ստալինի քարոզչությանը:
Հունվարի 17-ին Ադրբեջանը քրեական դատավարություններ է սկսելու Լեռնային Ղարաբաղի հայերի, այդ թվում՝ նախկին նախագահների և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ, այդ թվում նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի առանձին դատավարությունը։ Նրանք արդեն դատապարտված են։ Ադրբեջանի կեղծ մեղադրանքները քողարկում են Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի, այդ թվում ՝ բանտարկյալների դեմ կատարված հանցագործությունները: Նրանց ազատազրկումը 120 000 հայերի ուղերձն է ՝ չվերադառնալ Լեռնային Ղարաբաղի իրենց հայրենի հողը: Նրանք բոլորը սովամահ են եղել 2023 թվականի ապրիլից և վերադարձել 2023 թվականի սեպտեմբերյան հարձակման ժամանակ՝ պայմաններ ստեղծելով էթնիկ խմբին որպես այդպիսին ոչնչացնելու և լուրջ հոգեկան վնաս պատճառելու՝ Ցեղասպանության կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի «c» և «b» հոդվածով ցեղասպանություն իրականացնելու երկու նյութական ձևեր:
Ադրբեջանի խորհրդարանը հստակ արտահայտել է իր մտադրությունները՝ ջատագովելով հայերին որպես ազգ ջնջելու և հռչակելով նրա տարածքը որպես «Արևմտյան Ադրբեջան»:
Եթե Ալիեւը ցեղասպան մտադրություններ ուներ, ապա Լեռնային Ղարաբաղում «էթնիկ զտումը» պետք է համարել ցեղասպանություն, այլապես դա հանցագործություն է մարդկության դեմ՝ հալածում, բռնի տեղահանում և տեղահանում։
Բացի այդ, հարյուրավոր ադրբեջանցի այլախոհներ անազատության մեջ են գտնվում Ալիևի ռեժիմի օրոք, և նրանք արդար դատաքննության ոչ մի հնարավորություն չունեն: 2025 թվականի հունվարի 6-ին Ադրբեջանում քրեական գործընթաց է սկսվել Ֆրանսիայի քաղաքացի Մարտին Ռայանի դեմ, ինչը երկու երկրների միջև լարվածություն է առաջացրել։ Ռայանը մեղադրվում է Թուրքիայի և Պակիստանի հետ Ադրբեջանի ռազմական համագործակցության մասին գաղտնի տեղեկություններ հավաքելու, ինչպես նաև ֆրանսիական հետախուզության հետ համագործակցության համար ֆրանսախոս ադրբեջանցիներին հավաքագրելու հարցում օգնություն ցուցաբերելու մեջ: Ադրբեջանցի դատախազները պնդում են, որ նա նաև նպաստել է ֆրանսիական հետախուզության և Ադրբեջանի քաղաքացի Ազադ Մամեդլիի միջև շփմանը, որը նույնպես դատարանում է գտնվում պետական դավաճանության մեղադրանքով: Այլախոհների կամ Ֆրանսիայի քաղաքացիների հետապնդումները կարելի է բնութագրել որպես համակարգային հարձակում քաղաքացիական բնակչության վրա, հետևաբար՝ որպես մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններ:
Քանի որ հետապնդումը քողարկում է, բռնապետությունը չէր կարող արդար դատավարություն առաջարկել։
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ), ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի, Amnesty International-ի, Human Rights Watch-ի և Freedom House-ի անկախ զեկույցները բոլորն էլ միակարծիք են, որ Ադրբեջանը չունի անկախ դատական համակարգ:
2021 թվականին դատական անկախության հազվագյուտ օրինակում դատավոր Մեհրիբան Սուլեյմանովան վճիռ է կայացրել կառավարության կողմից աջակցվող սուբյեկտի դեմ: Նրա պատիժն արագ էր՝ նրան ազատեցին աշխատանքից։
Ցուցադրական գործընթացները պետք է օգնեն բացահայտել Ալիևի բռնապետությունը և ամոթանք տալ նրա դաշնակիցներին»։

Показательные суды Алиева перекликаются с тактикой Сталина по подавлению оппозиции: Луис Морено Окампо
Бывший главный прокурор Международного уголовного суда Луис Морено Окампо коснулся показательных судебных процессов, организованных режимом президента Азербайджана Ильхама Алиева, сравнив их с тактикой Сталина в 1930-е годы. Окампо на своем сайте опубликовал статью, перевод которой приводим ниже:
“Президент Азербайджана Ильхам Алиев возродил один из самых зловещих инструментов Иосифа Сталина: показательный суд. Так же, как сталинские чистки в 1930-х годах опирались на принудительные признания и фиктивные суды, чтобы убить его соперников и укрепить свою тоталитарную власть, Алиев использует судебный театр, чтобы замаскировать свои преступления.
Позорные показательные суды Сталина были направлены против его ближайших союзников — старых большевиков, генералов и агентов тайной полиции. Эти зрелища завершались казнями, и СМИ того времени не смогли раскрыть, что эти суды занимались покрывательством, чтобы скрыть сталинский автократический режим. Примечательно, что корреспондент The New York Times Гарольд Денни назвал эти процессы подлинными попытками добиться справедливости, трагически одобрив сталинскую пропаганду. История не может позволить себе повторять такие ошибки. Можем ли мы сделать все лучше в 2025 году?
17 января в Азербайджане пройдут судебные процессы против армян Нагорного Карабаха, включая бывших президентов и гражданских лиц, а также отдельный процесс над бывшим государственным министром Рубеном Варданяном. Эти судебные разбирательства предопределены: обвиняемые уже осуждены по всем статьям. Обвинения, столь же пустые, сколь и гротескные, служат прикрытием преступлений, совершенных азербайджанским режимом против народа Нагорного Карабаха, включая заключенных.
С декабря 2022 года более 120 000 армян в Нагорном Карабахе систематически голодали из-за блокады Азербайджана. В сентябре 2023 года они подверглись жестокому военному нападению, создавшему условия для уничтожения этнической группы как таковой и причинения серьезного психического вреда — две материальные формы совершения геноцида в соответствии со статьей 2 (c) и (b) Конвенции о геноциде. Парламент Азербайджана ясно обозначил свои намерения, выступая за стирание армян как нации и заявляя о территории как о «Западном Азербайджане».
Если у Алиева были геноцидные намерения, то «этническая чистка» в Нагорном Карабахе должна считаться геноцидом, если нет, то это преступление против человечности в виде преследования, принудительного перемещения и депортации.
При режиме Алиева сотни азербайджанских диссидентов остаются в тюрьме, лишенные какой-либо перспективы справедливого суда. 6 января 2025 года в Азербайджане начался уголовный процесс против гражданина Франции Мартина Райана, что выявило напряженность между обеими странами. Райан обвиняется в шпионаже — якобы в сборе разведданных о военном сотрудничестве Азербайджана с Турцией и Пакистаном и вербовке франкоговорящих азербайджанцев для французской разведки. Прокуроры утверждают, что он также выступал в качестве посредника, способствуя контакту между французской разведкой и Азадом Мамедли, гражданином Азербайджана, который сейчас находится под судом за государственную измену. Обвинения против диссидентов или французских граждан, в лучшем случае сомнительные, можно охарактеризовать как системное нападение на гражданское население и, следовательно, как преступления против человечности.
Это не единичный случай. Независимые отчеты Европейского суда по правам человека, Госдепартамента США, Amnesty International, Human Rights Watch и Freedom House сходятся во мнении, что в Азербайджане отсутствует независимая судебная система. Редким случаем судебной независимости была судья Мехрибан Сулейманова, которая в 2021 году вынесла решение против поддерживаемой правительством организации. Ее наказание было быстрым — ее уволили.
Международное сообщество должно действовать. Эти показательные процессы сталинской эпохи в современном Азербайджане — не просто внутренняя шарада, а расчетливая попытка отвлечь внимание от преступлений Алиева и укрепить его власть. Каждый удар молотка судьи в судах Баку звучит несправедливостью, и каждое осуждение позорит мировое сообщество, которое позволяет этому продолжаться.
Пришло время разоблачить диктатуру Алиева такой, какая она есть, и пристыдить ее союзников.
Выступайте в защиту всех незаконно задержанных и сделайте так, чтобы их голоса были услышаны. Требуйте их безоговорочного освобождения”.