Ակնկալում ենք, որ Դուք կվերահաստատեք պատմական արդարությունն առաջ մղելու և և նոր ցեղասպանությունները կանխելու՝ Ձեր հանձնառությունը․ նախագահը՝ Բայդենին
Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի նախօրեին Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նամակներ է հղել երկու տասնյակից ավելի երկրների, միջազգային կառույցների ղեկավարների, մասնավորապես՝ Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների, Գերմանիայի, Իտալիայի, Արգենտինայի, Լիբանանի, Հունաստանի նախագահներին, Նորին Սրբություն Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսին, Նիդերլանդների, Բելգիայի, Շվեդիայի թագավորներին և այլոց:
Նախագահ Սարգսյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել նախագահներին, խորհրդարաններին, հասարակական, հոգևոր, գիտական ու ակադեմիական շրջանակներին՝ Հայոց ցեղասպանությունը տարբեր ձևաչափերով ճանաչելու, դատապարտելու, ինչպես նաև հայ ժողովրդին ցուցաբերած համերաշխության համար:
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին հղած նամակում նախագահ Սարգսյանը բարձր է գնահատել 2019թ. ԱՄՆ կոնգրեսի զույգ պալատների որոշումը և մասնավորապես նշել. «Հայաստանում մեծ գոհունակությամբ ընդունեցինք 2019 թվականին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումը, որին հաջորդեց ԱՄՆ Սենատի միաձայն որոշումը»: Հայաստանի նախագահի խոսքով՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը նշանակում է ճանաչել մարդկության դեմ իրականացված հանցագործությունը. «Մենք համոզված ենք, որ ցեղասպանությունների ու ցեղասպան քաղաքականության կանխարգելման գործիքներից մեկը դրանց ճանաչումն ու դատապարտումն է:
Ակնկալում ենք, որ Դուք կվերահաստատեք պատմական արդարությունն առաջ մղելու և և նոր ցեղասպանությունները կանխելու՝ Ձեր հանձնառությունը»:
Նամակներում Հայաստանի նախագահը վստահություն է հայտնել, որ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման գործընթացը կնպաստի ցեղասպանության՝ որպես մարդկության դեմ ուղղված հանցագործության կանխարգելմանն ու անպատժելիության վերացմանն ամբողջ աշխարհում:

Накануне 106-й годовщины Геноцида армян президент Армении Армен Саркисян направил письма главам более двух десятков стран, международных структур, в частности, президентам Франции, России, США, Германии, Италии, Аргентины, Ливана, Греции, Его Святейшеству Папе Римскому Франциску, королям Нидерландов, Бельгии, Швеции и др.
Президент Саргсян выразил свою признательность президентам, парламентам, общественным, духовным, научным и академическим кругам за признание и осуждение Геноцида армян в различных форматах, а также за солидарность армянскому народу.
В письме президенту Франции Эммануэлю Макрону президент Саргсян, в частности, отметил: «Признание Геноцида армян, участие президента Франции в церемонии, посвященной 100-летию Геноцида в Ереване, объявление Вашим указом 24 апреля Днем памяти жертв Геноцида еще раз подчеркивают последовательность и приверженность Франции общечеловеческим ценностям».
В письме президенту России Владимиру Путину Саргсян, в частности, отметил: «Армения высоко ценит усилия России и лично Вас в деле признания и осуждения Геноцида армян. Признание Геноцида армян, декларация, признающая 24 апреля Днем памяти жертв Геноцида, заявление Государственной Думы в связи со 100-летием этого преступления, Ваше участие в церемонии, посвященной 100-летию Геноцида армян, еще раз подчеркивают последовательность и приверженность России общечеловеческим ценностям».
В письме, направленном президенту США Джо Байдену, Саргсян высоко оценил решение обеих палат Конгресса о признании Геноцида армян, в частности, отметив: «Армения с большим удовлетворением восприняла принятие в 2019 году Палатой представителей США резолюции о признании Геноцида армян, за которой последовало единогласное решение Сената США. Мы убеждены, что одним из инструментов по предотвращению новых геноцидов и геноцидальной политики является их признание и осуждение. Надеемся, что Вы подтвердите свою приверженность продвижению исторической справедливости и предотвращению новых геноцидов».
В письмах президент Армении выразил уверенность в том, что процесс международного признания и осуждения Геноцида армян будет способствовать предотвращению новых геноцидов и устранению безнаказанности во всем мире.