Ադրբեջանը հիստերիայի մեջ է ընկել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Նյու Յորքի քաղաքապետի հայտարարության պատճառով
Ադրբեջանը որոշել է հերթական անգամ հերքել մարդկության դեմ իրագործված ամենաակնհայտ արյունալի հանցագործություններից մեկը՝ Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանությունը՝ հրաժարվելով առերեսվել ճշմարտությանը։
Այս կապակցությամբ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հանդես է եկել հերթական ջղաձիգ հայտարարությամբ՝ Ցեղասպանությունն անվանելով «մտացածին»։
Ոչ համարժեք արձագանքի պատճառ է դարձել, մասնավորապես, Նյու Յորքի քաղաքապետ Զոհրան Մամդանիի հայտարարությունը՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի 111-րդ տարելիցի կապակցությամբ։ Ավելին, Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն Նյու Յորքի քաղաքապետից պահանջել է հեռացնել Հայոց ցեղասպանության մասին հայտարարությունը։
«Մենք մերժում ենք Ձեր սադրիչ հայտարարությունը։ Նման արտահայտությունները վկայում են պատմության և տարածաշրջանի իրողությունների թերի ըմբռնման մասին և խեղաթյուրում են փաստերը քաղաքական նպատակներով։ 2020 թվականին Ադրբեջանը գործել է իր միջազգայնորեն ճանաչված ինքնիշխան տարածքների սահմաններում՝ միջազգային իրավունքի և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերի համաձայն։
2023 թվականին իրականացված հակաահաբեկչական միջոցառումներն ավարտվեցին 30 տարվա ապօրինի օկուպացիայից հետո Ադրբեջանի սահմանադրական կարգի վերականգնմամբ։ «Բռնի տեղահանման» մասին պնդումներն անտեսում են այն փաստը, որ հայ բնակիչներին առաջարկվել է վերաինտեգրում, լիակատար իրավահավասարություն և անվտանգության երաշխիքներ։ Առանձնահատուկ մտահոգություն է առաջացնում այն, որ ընտրված պաշտոնյան, անտեսելով օկուպացիայի ժամանակաշրջանում հարյուր հազարավոր ադրբեջանցիների դեմ իրականացված էթնիկ զտումներն ու զանգվածային սպանությունները, ինչպես նաև մշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացումը, առաջ է մղում միակողմանի նարատիվներ։ Նման անպատասխանատու հայտարարություններն անընդունելի են և պետք է անհապաղ հեռացվեն»,- հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն։
Ինչպես նշել էր Զոհրան Մամդանին իր հայտարարության մեջ՝ հարգանքի տուրք մատուցելով Օսմանյան կայսրության կողմից ժամանակակից Թուրքիայի, Սիրիայի և Հայաստանի տարածքում սպանված 1,5 միլիոն հայերի հիշատակին, չի կարելի թույլ տալ պատմության կրկնությունը․
«2020 թվականին Ադրբեջանի և Թուրքիայի ռազմական ուժերը հարձակվեցին Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության վրա։ 2023 թվականին Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղից վտարեց ավելի քան 100,000 հայերի՝ շարունակելով ավելի քան 100 տարի առաջ սկսված ցեղասպանական արշավը»։

Азербайджан впал в истерику из-за заявления мэра Нью-Йорка о Геноциде армян
Азербайджан решил в очередной раз опровергнуть одно из самых очевидных кровавых преступлений против человечности — Геноцид армян в Османской империи, отказываясь взглянуть в глаза правде.
По этому поводу МИД Азербайджана выступил с очередным истеричным заявлением, назвав Геноцид «надуманным».
Неадекватную реакцию, в частности, вызвало заявление мэра Нью-Йорка Зохрана Мамдани по случаю 111-й годовщины памяти жертв Геноцида армян.
Более того, в МИД Азербайджана от мэра Нью-Йорка потребовали удалить заявление о Геноциде армян.
«Мы отвергаем Ваше провокационное заявление. Подобные высказывания свидетельствуют о недостаточном понимании истории и реалий региона и искажают факты в политических целях. В 2020 году Азербайджан действовал в пределах своих международно признанных суверенных территорий в соответствии с международным правом и резолюциями Совета Безопасности ООН.
Проведённые в 2023 году антитеррористические мероприятия завершились восстановлением конституционного строя Азербайджана после 30 лет незаконной оккупации. Утверждения о «вытеснении» игнорируют тот факт, что армянским жителям были предложены реинтеграция, полное равноправие и гарантии безопасности. Особую обеспокоенность вызывает то, что избранное должностное лицо, игнорируя этнические чистки и массовые убийства, совершённые против сотен тысяч азербайджанцев в период оккупации, а также уничтожение культурного и религиозного наследия, продвигает односторонние нарративы. Подобные безответственные заявления неприемлемы и должны быть немедленно удалены», — заявил пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде.
Как отметил Зохран Мамдани в своём заявлении, отдавая дань уважения 1,5 миллионам армян, убитых Османской империей на территории современной Турции, Сирии и Армении, нельзя допустить повторения истории.
«В 2020 году военные силы Азербайджана и Турции атаковали армянское население Нагорного Карабаха. В 2023 году Азербайджан изгнал более 100 000 армян из Нагорного Карабаха, продолжив геноцидную кампанию, начавшуюся более 100 лет назад.