Ադրբեջանին ԱՄՆ-ի ռազմական օգնության նկատմամբ վերահսկողությունը կխստացվի
Ներկայացուցիչների պալատը հաստատեց պաշտպանության հատկացումների օրինագծում փոփոխությունների մասին փաթեթը, որը ներառում է Հայկական հանձնախմբի համանախագահի առաջարկը: Այս մասին տեղեկացնում է «Ամերիկայի ձայնը»:
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը ընդունեց 2021թ. Ազգային պաշտպանության հատկացումների մասին օրինագծում օրենսդրականմի շարք փոփոխությունների փաթեթը: Կոնգրեսի Հայկական հանձնախմբի համանախագահ Ֆրենկ Փալոնի առաջ քաշած փոփոխության օրինագիծը, կապված ամերիկյան ռազմական օգնության հետ, ընդգրկված էր Ազգային պաշտպանության հատկացումների մասին օրինագծի փաթեթում:
Փալոնի առաջարկած փոփոխությունը նախատեսում է, որ ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը, համագործակցելով պետքարտուղարության հետ, պետք է զեկույց ներկայացնի Կոնգրեսին՝ «Գործընկերների կարողությունների ամրապնդում» պաշտպանության նախարարության ծրագրի 333-րդ կետով ամերիկյան ռազմական օգնություն ստացած օտարերկրյա պետությունների ռազմական զորամիավորումների մասին, որոնց նկատմամբ առկա է կասկած, որ դրանք խախտում են միջազգային իրավունքը կամ մարդու իրավունքների դրույթները ռազմական օգնություն ստանալուց առաջ կամ ընթացքում: Զեկույցը կներառի նաև մարդու իրավունքների բարելավմանն ուղղված առաջարկություններ, որոնք կնպաստեն այս տեսակի խախտումների կանխմանը:
Կոնգրեսական Փալոնը կարևորել է օրենսդրական փոփոխության ընդունումը, հատկապես երբ, ըստ կոնգրեսականի, Ադրբեջանը սպառնում է Հայաստանին: Պետք է վստահ լինենք, որ ամերիկյան արտաքին օգնությունը չի հակասում մեր արժեքներին ինչպես տանը, այնպես էլ դրսում, նշել է հայկական հանձնախմբի համանախագահը իր գրասենյակի տարածած մամլո հաղորդագրության մեջ: Ըստ նրա, այս փոփոխությունը հիմք է հանդիսանում Ադրրբեջանին ռազմական օգնությունից զրկելու համար, քանի որ, ըստ կոնգրեսականի, Բաքուն ունի մարդու իրավունքների հետ կապված լուրջ խնդիրներ և վարում է ռազմատենչ քաղաքականություն:
«Մենք ասում ենք, որ պետք է արձանագրել օգնություն ստացող երկրի՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության հետ կապված վիճակը, ու եթե որևէ երկիր խախտում է մարդու իրավունքները, իսկ ինչպես գիտեք Ադրբեջանը հայտնի է մարդու իրավուքների խախտմանառումով, ապա չպետք է ստանա հոդված 333-ով նախատեսվող ֆինանսավորումը»,- ասել է կոնգրեսական Փալոնը:
Ազգային պաշտպանության հատկացումների օրինագծի փոփոխությունների փաթեթի քննարկման ընթացքում կոնգրեսական Փալոնի առաջարկությանն իր աջակցություն է հնչեցրել կոնգրեսական Բրեդ Շերմանը, ով ընդգծել է, որ միանում է փոփոխությանը, որն անդրադառնում է Ադրբեջանի զորամիավորումների իրականացրած մարդու իրավոնքների խախտումներին:
Հիշեցնենք, որ «Գործընկերների կարողությունների ամրապնդում» պաշտպանության նախարարության ծրագրի 333-րդ կետիշրջանակում ԱՄՆ ավելի քան 100 միլիոն դոլարի ռազմական օգնություն է ցուցաբերում Ադրբեջանին 2018 թվականից ի վեր: Վարչակազմի այդ որոշումը քննադատում է ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հանձնախումբը: Ի պատասխան քննադատության, ԱՄՆ պետքարտուղարությունը պնդում է՝ Ադրբեջանին ռազմական օգնությունը բխում է ԱՄՆ-ի շահերից, նպաստում ահաբեկչության, թմրամիջոցների շրջանառության, զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածման կանխարգելմանը և չի սպառնում Հայաստանին ուտարածաշրջանին:
Ազգային պաշտպանության հատկացումների մասին օրենքում ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հանձնախմբի կոնգրեսականներ Ջեքի Սփիըրի ու Բրեդ Շերմանի առաջարկած փոփոխությունների նախագծերը չստացան Ներկայացուցիչների պալատի ընթացակարգային հանձնաժողովի հավանությունը և չընդգրկվեցին օրակարգում:

США усилит контроль за военной помощью Азербайджану: резолюция одобрена Конгрессом
Палата представителей США утвердила проект об изменениях в законопроекте об ассигнованиях на оборону, который включает предложение сопредседателя Группы поддержки Армении  Фрэнка Паллоне об усилении контроля американской военной помощи Азербайджану, сообщает «Голос Америки».
Согласно поправке, предложенной Паллоне, Министерство обороны США, сотрудничая с Госдепартаментом, должно представить Конгрессу доклад о военных соединениях иностранных государств, получивших американскую военную помощь по пункту 333 программы Министерства обороны «По укреплению возможностей партнеров», в отношении которых есть подозрения, что они нарушают международное право или положения прав человека до или во время получения военной помощи. Доклад будет включать также предложения по улучшению механизмов соблюдения прав человека.
Паллоне подчеркнул важность принятия документа в свете азербайджанской агрессии  в отношении Армении. «Мы должны быть уверены в том, что американская внешняя помощь не противоречит нашим ценностям», - отметил конгрессмен. По его словам, это изменение является основой для лишения Азербайджана военной помощи, поскольку, по словам конгрессмена, у Баку есть серьезные проблемы с правами человека и он проводит воинственную политику в отношении Армении.
«Мы должны обратить внимание на ситуации с правами человека в стране, которая от нам получает помощь. А как вы знаете, Азербайджан тотально нарушает права человека, и в этом свете не должен получать финансирование, предусмотренное статьей 333», - сказал конгрессмен Паллоне.
Конгрессмен Брэд Шерман также поддержал предложение Паллоне. Он акцентировал внимание на нарушении прав человека азербайджанскими военными подразделениями.
Напомним, что в 333-м пункте программы Министерства обороны «По укреплению возможностей партнеров» США оказывают Азербайджану военную помощь на сумму в более 100 млн долларов с 2018 года. Данное решение администрации США подвергают резкой критике члены Группы поддержки Армении американского Конгресса. Однако Госдеп настаивает на том, что военная помощь Азербайджану исходит из интересов США, способствует предотвращению распространения терроризма, наркотрафика, оружия массового уничтожения, и при этом данная помощь не представляет угрозы для Армении и региону.
Проекты изменений в законе «Об ассигнованиях в национальной обороне», предложенные членами Группы поддержки Армении - конгрессменами Джеки Спиер и Брэдом Шерманом, не получили одобрения процедурной комиссии Палаты представителей и не были включены в повестку.