Ադրբեջանի պատվիրակությունն ի նշան բողոքի լքել է ԵԽԽՎ-ն
Ադրբեջանի պատվիրակությունը դադարեցնում է համագործակցությունը ԵԽԽՎ-ի հետ՝ ի նշան երկրի նկատմամբ երկակի ստանդարտների դեմ բողոքի: Այս մասին ասված է ադրբեջանական պատվիրակության տարածած հաղորդագրության մեջ, տեղեկացնում են ԶԼՄ-ները:
Հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, նշված է. «ԵԽԽՎ-ում առկա ռասիզմի, ադրբեջանաֆոբիայի և իսլամաֆոբիայի ներկայիս անտանելի մթնոլորտի պայմաններում ադրբեջանական պատվիրակությունը որոշում է դադարեցնել իր համագործակցությունն ու ներկայությունը ԵԽԽՎ-ում մինչև հետագա ծանուցումը:
ԵԽԽՎ-ն այսօր պատրաստվում է պաշտոնապես հրաժարվել Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունների (հավատարմագրերի) ճանաչումից։ ԵԽԽՎ-ն այս սադրիչ հարձակումը պատճառաբանում է նրանով, որ իրենց դիտորդները չեն հրավիրվել փետրվարի 7-ին նշանակված նախագահական ընտրություններին։
Իրականում ԵԽԽՎ-ի վերաբերմունքը Ադրբեջանի նկատմամբ կտրուկ վատթարացավ անցյալ տարվա սեպտեմբերին ինքնիշխանության վերականգնումից հետո։ Արդեն հոկտեմբերին ԵԽԽՎ-ն միակողմանի բանաձեւ է ընդունել, որում Բաքվին մեղադրել է Ղարաբաղի հայերին բռնի տեղահանելու մեջ»:

Азербайджанская делегация приостановила сотрудничество с ПАСЕ и участие в организации
Делегация Азербайджана прекращает сотрудничество с ПАСЕ в знак протеста против двойных стандартов в отношении страны, говорится в сообщении, распространенном азербайджанской делегацией, сообщают СМИ.
В сообщении, в частности, говорится: «В нынешних невыносимых условиях расизма, азербайджанофобии и исламофобии, существующих в ПАСЕ, азербайджанская делегация решает прекратить свое сотрудничество и присутствие в ПАСЕ до дальнейшего уведомления.
ПАСЕ сегодня готовится официально отказаться от признания полномочий (верительных грамот) азербайджанской делегации. ПАСЕ объясняет это провокационное нападение тем, что их наблюдатели не были приглашены на президентские выборы, назначенные на 7 февраля.
На самом деле отношение ПАСЕ к Азербайджану резко ухудшилось после восстановления суверенитета в сентябре прошлого года. Уже в октябре ПАСЕ приняла одностороннюю резолюцию, в которой Баку обвинил в насильственном перемещении армян Карабаха».