Ադրբեջանի մեդիան ողողված է հայ ռազմագերիներին խոշտանգող, նվաստացնող նյութերով. Զոհրաբյան
ԵԽԽՎ-ում այսօր քննարկվել է մեդիա ազատության և քաղաքացու ճշգրիտ տեղեկատվություն ստանալու իրավունքի հարցը։
ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը իր ելույթում խոսել է fake news-երով ատելության, թշնամանքի քարոզով հանրային կարծիքը մանիպուլացնելու մասին՝ օրինակ բերելով ԵԽ անդամ Ադրբեջանը, որտեղ հայի հանդեպ ատելության եւ թշնամանքի տարածման առաջնագծում ադրբեջանական մեդիան էր։
Իր ելույթում Զոհրաբյանն ասել է.
’’Այսօր մենք անչափ կարեւոր զեկույց ենք քննարկում՝ լրատվամիջոցների ազատության եւ քաղաքացու՝ ճշգրիտ տեղեկատվություն ստանալու իրավունքի մասին։
Այո, տեղեկատվական մեր աշխարհում լրատվամիջոցը շատ դեպքերում ավելին է, քան ամենահզոր զենքը։
Եւ ահա եվրոպական մեր ընտանիքում կա մի երկիր, որի լրատվական դաշտի ամենահպանցիկ մոնիթորինգ անգամ զարհուրելի է։ Երբ այդ երկրի՝ Ադրբեջանի ղեկավարը խոսում է արցախյան վերջին պատերազմում իրենց հաղթանակի պատճառների մասին ու նշում, որ իրենք հաղթել են, որովհետեւ կարողացել են կրթել հայի հանդեպ ատելությամբ եւ թշնամանքով մեծացած սերունդ, նա ճիշտ է եւ այդ գործում իրենց անուրանալի ավանդն են ունեցել ադրբեջանական մեդիաները, որոնք քարոզել եւ շարունակում են քարոզել հայատյացություն, բռնություն, ատելություն եւ կեղծիք։
Երբ ադրբեջանցի քաղաքական գործիչը հայտարարում է, որ հային պետք է սպանել Ղարաբաղում եւ ադրբեջանական ողջ մեդիա ռեսուրսը դա տարածում է, երբ 13-ամյա ադրբեջանուհին հայտարարում է, որ ինքը ուզում է դառնալ դիպուկահար, որ հային սպանի եւ դա դառնում է այդ երկրի մեդիայի թոփ թեման, մենք ունենում ենք այն զարհուրելի պատկերը, ինչը ունեցանք 44-օրյա արյունալի պատերազմի ժամանակ ու նաեւ հետո՝ վայրագություններ, սուտ, կեղծիք եւ լրատվական մանիուպլյացիաներ։
Այս օրերին Ադրբեջանում ընթանում է հայ զինվորների դատավարությունը, որոնց Ադրբեջանը ներկայացնում է որպես ահաբեկիչներ եւ դիվերսանտներ ու ադրբեջանական ողջ մեդիան լցված է այդ անբարո դատական նիստերի կեղծիքն ու ապատեղեկատվություն տարածելով, ու հիմա մենք ի՞նչ ճշգրիտ տեղեկատվության եւ հասարակությանը fake news-ից պաշտպանելու մասին ենք խոսում։ Այսօր, ազատ լրատվական հոսքերի մեր օրերում, եթե մենք չկարողանանք պաշտպանել մեր հասարակությունները fake news-երից, որոնք հատկապես տոտալիտար երկրներում հասարակությունները սնում են ռասզիմով, անհանդուրժողականությամբ եւ ստով, արդյունքում մենք ստանալու ենք Ադրբեջան, որտեղ մեդիա դաշտն ամեն օր ողողված է հայ ռազմագերիներին խոշտանգող եւ նվաստացնող տեսանյութերով եւ այդ ամենը ողջունող հանրային կարծիքով",- հայտարարել է հայ պատվիրակը։

Азербайджанские СМИ наводнены материалами о пытках и фактах унижения армянских военнопленных: Зограбян
Азербайджанские СМИ наводнены материалами о пытках и фактах унижения армянских военнопленных. Об этом на заседании ПАСЕ при обсуждении вопроса свободы СМИ и прав граждан на получение достоверной информации заявила член армянской делегации в ПАСЕ Наира Зограбян.
В своем выступлении Зограбян, в частности, подчеркнула:
«Сегодня мы обсуждаем очень важный доклад о свободе СМИ и правах граждан на получение достоверной информации. Да, в нашем информационном мире СМИ во многих случаях являются самым мощным оружием. И вот в нашей европейской семье есть страна, мониторинг СМИ которой раскрывает ужасную картину. Когда руководитель этой страны, говоря о причинах победы в последней Арцахской войне, отмечает, что они победили, потому что смогли воспитать поколение, выросшее на ненависти и вражде в отношении армян, и он прав, и в этом деле свой неоспоримый вклад внесли азербайджанские СМИ, которые пропагандировали и продолжают пропагандировать армянофобию, насилие, ненависть и ложь.
Когда азербайджанский политик заявляет, что армян нужно убивать в Карабахе, и весь азербайджанский медиа-ресурс распространяет это, когда 13-летняя азербайджанка заявляет, что хочет стать снайпером, чтобы убить армян, и это становится топовой медиа темой в этой стране, все это приводит к тем ужасающим событиям, которые имели место во время 44-дневной кровопролитной войны. В эти дни в Азербайджане начался суд над армянскими солдатами, которых Баку квалифицирует как террористов и диверсантов, и все азербайджанские СМИ заполнены этой дезинформацией, а мы сейчас говорим об информационной достоверности и защите общества от fake news.
Сегодня, если мы не сможем защитить наши общества от fake news, которые, особенно в тоталитарных странах, порождают атмосферу расизма, нетерпимости и лжи, мы получим то, что имеем в Азербайджане, где медиа-поле наводнено сценами пыток и фактами унижения армянских военнопленных и приветствующим все это обществом», - заявила армянский делегат.