Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն առարկել է Հայաստանի ԱԳՆ-ին՝ Նիկոլ Փաշինյանից մեջբերումով
Մեղադրելով ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությանը «կեղծ նարատիվներ տարածելու» մեջ՝ Բաքուն հայտարարել է Երևանի կողմից «իրականությունը խեղաթյուրելու մասին»։
Որպես իր դիրքորոշման և ՀՀ ԱԳՆ-ի սխալ դիրքորոշման հիմնավորում մեջբերում է արվել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի սեպտեմբերի 21-ի խոսքից (Լեռնային Ղարաբաղի փաստացի կապիտուլյացիայից հետո -խմբ. .) որ «խաղաղ բնակչությանն ուղղակի սպառնալիք չկա»։
Չորս օրվա ընթացքում 120 հազար բնակչության կեսից ավելին լքել է Լեռնային Ղարաբաղը։ Տիեզերքից տեսանելի է մեքենաների հսկայական ավտոշարասյուն։

МИД Азербайджана возразил МИД Армении цитатой Никола Пашиняна
Обвинив МИД РА в «распространении фальшивых нарративов», в Баку заявили об «искажении Ереваном действительности».
В качестве обоснования своей позиции и ошибочной позиции МИД Армении приведена цитата премьер-министра РА Никола Пашиняна от 21 сентября (после фактической капитуляции брошенного на произвол судьбы Нагорного Карабаха – ред) о том, что «прямой угрозы гражданскому населению нет».
За четыре дня Нагорный Карабах покинула более половины 120-тысячного населения. Огромная колонна автомобилей видна из космоса.