«3+3» հարթակի Ստամբուլյան հանդիպման մասնակիցները համատեղ հռչակագիր կընդունեն. Լրատվամիջոց
Ուրբաթ օրը Ստամբուլում Հարավային Կովկասի վերաբերյալ «3+3» պլատֆորմի (Ադրբեջան, Հայաստան, Վրաստան-Ռուսաստան, Թուրքիա, Իրան) նիստից հետո նախատեսվում է ընդունել համատեղ հռչակագիր։ Այս մասին հայտնում է TRT Haber հեռուստաալիքը՝ դիվանագիտական ​​աղբյուրներին հղումով։
Փաստաթղթում կընդգծվի տարածաշրջանի երկրների՝ առկա խնդիրները երկխոսության միջոցով լուծելու կարևորությունը, ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը հարգելու անհրաժեշտությունը, ներքին գործերին չմիջամտելը, ուժի կիրառման սպառնալիքի արգելքը և մարդու իրավունքների հարգումը։ Հանդիպման մասնակիցները կխոսեն նաև տնտեսական համագործակցության ընդլայնման մասին, այդ թվում՝ տարածաշրջանային տրանսպորտային միջանցքների ստեղծման հարցում, նշում է հեռուստաալիքը։
Ռուսաստանը «3+3» հարթակի հանդիպմանը կներկայացնի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը։ Հանդիպման մասնակիցներին կհյուրընկալի Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։ Վրաստանը հրաժարվել է մասնակցել «3+3» հարթակի հանդիպմանը:
Հարավային Կովկասում համագործակցության վեցակողմ ձևաչափի նախաձեռնությունը եղել է Ադրբեջանի և Թուրքիայի նախագահների կողմից 2020 թվականի վերջին այն կոչվել է «3+3»: Արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով վերջին հանդիպումը Թեհրանում կայացել է 2023 թվականի հոկտեմբերին։

СМИ: участники стамбульского заседания платформы «3+3» примут совместную декларацию
Совместную декларацию планируется принять по итогам заседания платформы «3+3» (Азербайджан, Армения, Грузия - Россия, Турция, Иран) по Южному Кавказу в пятницу в Стамбуле. Об этом сообщил телеканал TRT Haber со ссылкой на дипломатические источники.
В документе будет подчеркнута важность решения странами региона имеющихся проблем путем диалога, необходимость уважения суверенитета и территориальной целостности, невмешательства во внутренние дела, запрета на угрозу применения силы и уважения прав человека. Участники встречи также выскажутся за расширение экономического сотрудничества, в том числе в вопросе создания региональных транспортных коридоров, отмечает телеканал.
Россию на заседании платформы «3+3» будет представлять глава МИД Сергей Лавров. Участников встречи примет президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган. Грузия от участия в заседании платформы «3+3» отказалась.
С инициативой шестистороннего формата сотрудничества по Южному Кавказу в конце 2020 года выступили президенты Азербайджана и Турции, позднее он получил название «3+3». Последнее заседание на уровне глав МИД прошло в Тегеране в октябре 2023 года.