2021թ. միայն աշխատանքային խմբի խողովակով Սյունիքի մարզում իրականացվել է 1.1 մլրդ դրամի ծրագիր. Վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ այսօր տեղի է ունեցել Սյունիքի հարցերով միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի ամփոփիչ նիստը:
Բացելով նիստը՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է.
«Բարև ձեզ հարգելի գործընկերներ:
Ինչպես գիտեք, սույն թվականի հունվարի 15-ին վարչապետի որոշմամբ ստեղծվեց Սյունիքի հարցերով միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ, և մենք այսօր հավաքվել ենք՝ ամփոփելու աշխատանքային խմբի այս տարվա արդյունքները: Պիտի արձանագրեմ, որ 2021 թվականի ընթացքում Սյունիքի մարզում աշխատանքային խմբի խողովակով հատկացվել և իրականացվել է շուրջ 1.1 մլրդ դրամի ծրագիր: Այդ ծրագրերն ունեն բավական լայն ընդգրկում՝ գյուղատնտեսությունից մինչև սպորտ, և կարծում եմ, որ այս նոր միջավայրում կարևոր նշանակություն են ունեցել և ունեն Սյունիքի մարզի դիմակայունությունը բարձրացնելու ու ամրապնդելու նկատառումով:
Ցանկանում եմ ընդգծել, որ այսօր էլ, իհարկե, հիմա այս պահին կարճ ժամանակով ընդհատված են մինչև ամանորյա տոների ավարտը, Սյունիքի մարզում լայն թափով ընթանում, իրականացվում է այլընտրանքային ճանապարհների շինարարություն: Սա նույնպես չափազանց կարևոր ծրագիր է:
Ուզում եմ ասել նաև, որ մենք Սյունիքի մարզում միայն աշխատանքային խմբի խողովակով չէ, որ ծրագրեր ենք իրականացնում: Կուզենայի մի քանի ծրագրերի մասին խոսել: Մասնավորապես՝ կրթական ոլորտի: Հանրակրթության ոլորտում մեր ռազմավարական բարեփոխումները որոշել ենք սկսել հենց Սյունիքի մարզից, և այդ նոր մոդելն առաջինը փորձարկվում է Կապան խոշորացված համայնքում՝ Սյունիքի մարզկենտրոնում, որտեղ ծրագիր իրականացնելու համար Կառավարությունը 9 մլրդ դրամի հատկացում է իրականացնում: Այսպիսի ծրագրեր կներդրվեն նաև Սյունիքի մյուս խոշորացված համայնքներում:
Ցանկանում եմ հիշեցնել նաև, որ Եվրամիության հետ համագործակցության արդյունքում նախատեսվում է շուրջ 80 մլն եվրոյի ծրագիր իրականացնել Սյունիքի մարզում՝ զուտ մարզի դիմակայունությունը բարձրացնելու ծրագրի շրջանակում:
Այսօր մենք ակտիվ աշխատում ենք Հյուսիս-Հարավ ծրագրի իրականացման վրա՝ մասնավորապես, Սիսիան-Քաջարան և Քաջարան-Ագարակ հատվածների շինարարությունը: Հույս ունենք գործընթացն արդեն մեկնարկել 2022 թվականի ընթացքում: Դա շատ խոշոր ծրագիր է, ընդ որում, ներառում է մի քանի կամուրջներ, 2 թունել՝ 7 և 8 կմ երկարությամբ: Ծրագիրը նույնպես շատ էական ազդեցություն է ունենալու ոչ միայն Սյունիքի մարզի, այլև ընդհանրապես Հայաստանի Հանրապետության հետագա զարգացման համար:
Ուզում եմ ընդգծել նաև, որ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման թեման նույնպես էական գործոն է Սյունիքի մարզի հետագա զարգացման համար: Մենք արդեն հայտարարել ենք, որ մեկնարկում ենք Երասխ-Ջուլֆա-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու Մեղրիի հատվածի շինարարության նախապատրաստական աշխատանքները: Պիտի ընդգծեմ, որ այո, իհարկե, մեզ բոլորիս հայտնի հանգամանքների բերումով, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման թեման ակնհայտորեն և հանրահայտ ձևով նաև որոշակի խնդիրներ և վտանգներ է պարունակում, բայց պիտի ընդգծեմ նաև, որ շատ մեծ հնարավորություններ է պարունակում: Մենք պետք է հետևողականորեն և համբերատար աշխատենք, որպեսզի վտանգները կառավարենք, իսկ հնարավորություններն ընդգծենք և կարողանանք ծառայեցնել Հայաստանի Հանրապետության, այդ թվում՝ Սյունիքի մարզի հետագա բնականոն զարգացմանը»:
Վարչապետի խորհրդական, աշխատանքային խմբի ղեկավար Ռոբերտ Ղուկասյանը, անդրադառնալով խմբի գործունեությանը, նշել է, որ առայսօր գումարվել է 17 նիստ՝ Սյունիքի տարբեր բնակավայրերում: Խումբը գործել է շուրջօրյա աշխատանքի ռեժիմով և փորձել հնարավորինս օպերատիվ արձագանքել խնդիրներին՝ շեշտը դնելով հատկապես սոցիալական, տնտեսական, անվտանգային բաղադրիչների վրա:
Ապա աշխատանքային խմբի անդամ՝ պատկան գերատեսչությունների  ներկայացուցիչները զեկուցել են ըստ ոլորտների կատարված աշխատանքների մասին: Ներկայացվել են պաշտպանության, անվտանգ երթևեկության, ճանապարհաշինության, բնակարանաշինության, սոցիալական հարցերի լուծման, ենթակառուցվածքների բարելավման, շրջակա միջավայրի պահպանության ուղղությամբ միջոցառումները:
Վարչապետին զեկուցվել է Սյունիքի մարզի այլընտրանքային ճանապարհների՝ Մ-2, Երևան-Երասխ-Գորիս-Մեղրի-Իրանի սահման միջպետական նշանակության ավտոճանապարհի Գորիս-Կապան տեղամասի առանձին հատվածներում երթևեկության անխափանությունն ապահովելու նպատակով Հ-46 (Քաշունի գյուղի խաչմերուկից) - Բարձրավան, Տանձավեր – Շուռնուխ, Որոտան - Խոտ և Տ-8-49, /Տ-8-48/ - Լծեն ճանապարհահատվածների կառուցման/վերակառուցման ընթացքի մասին: Նշվել է, որ ընթացքի մեջ են գրունտային վիճակի ապահովման աշխատանքները, որոնք կերաշխավորեն այս ճանապարհահատվածների երթևեկելիությունը բոլոր տիպի մեքենաների համար, տարվա բոլոր եղանակներին: Նախատեսվում է, որ 2022թ. դրանք ամբողջությամբ ասֆալտապատված կլինեն: Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ ընդգծել է նշված ճանապարհների կարևորությունը և հանձնարարել հնարավորինս արագացնել շինարարության ընթացքը:
Կառավարության ղեկավարին մանրամասներ են ներկայացվել Շուռնուխում կառուցվող թաղամասի շինարարության վերաբերյալ: Զեկուցվել է, որ աշխատանքները շարունակվում են, նախատեսվում է դրանք ավարտել պայմանագրով սահմանված ժամկետում՝ 2022 թ. առաջին կիսամյակում:
Վարչապետը հետաքրքրվել է նաև Սյունիքում գյուղոլորտի ներուժի ուսումնասիրության ուղղությամբ քայլերով: Ներկայացվել են ջրարբիացման համակարգերի կառուցման, գյուղտեխնիկայի տրամադրման, բիզնես նախաձեռնությունների խթանման, մի շարք համայնքներում նոր ենթակառուցվածքների ձևավորման ուղղությամբ իրականացված միջոցառումները: Այս համատեքստում ընդգծվել է օժանդակություն ցուցաբերող փորձագիտական խմբի կարևոր դերը: Ռոբերտ Ղուկասյանը զեկուցել է, որ փորձագիտական խմբի կողմից ներկայում կատարվում է գյուղատնտեսական նշանակության հողերի թվայնացման աշխատանք, որը նախատեսվում է ավարտել մեկ ամսից:  Արդյունքում ակնկալվում է ունենալ տնտեսական ներուժի գնահատում ըստ համայնքների, որի հիման վրա էլ յուրաքանչյուր համայնքի համար մշակվելու է գյուղատնտեսական ապագայի ծրագիր:  Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է աշխատանքն ավարտելուց հետո արդյունքները քննարկել շահագրգիռ գերատեսչությունների հետ և, որպես արդյունավետ գնահատվելու դեպքում, այն իրականացնել նաև մյուս մարզերի համար:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում քննարկվել են մի շարք հարցեր և գաղափարներ, ներկայացվել են առաջարկներ:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել աշխատանքային խմբի և փորձագիտական խմբի անդամներին կատարված աշխատանքի համար և ընդգծել՝ Սյունիքի մարզի զարգացման օրակարգը բավական ընդգրկուն է և պետք է համբերատար աշխատել նախանշված առաջնահերթությունների կյանքի կոչման ուղղությամբ:

В 2021 году только рабочей группой в Сюникской области реализованы программы на 1.1 млрд драмов: премьер-министр
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна сегодня состоялось итоговое заседание межведомственной рабочей группы по вопросам Сюника.
Открывая заседание, премьер-министр Пашинян отметил:
“Здравствуйте, уважаемые коллеги.
Как вы знаете, 15 января текущего года решением премьер-министра была создана межведомственная рабочая группа по вопросам Сюника, и сегодня мы собрались, чтобы подвести итоги работы рабочей группы в этом году. Должен констатировать, что в 2021 году в Сюникской области только через рабочую группу были осуществлены программы на сумму около 1,1 млрд драмов. Эти программы имеют широкий спектр: от сельского хозяйства до спорта, и, думаю, они сыграли значительную роль в повышении и укреплении стойкости Сюникской области в э той новой среде.
Хочу подчеркнуть, что и сегодня - конечно, сейчас они прерваны ненадолго до окончания новогодних праздников - полным ходом идет строительство альтернативных дорог в Сюникской области. Это тоже очень важная программа.
Хочу сказать также, что в Сюникской области мы реализуем проекты не только через рабочую группу. Я хотел бы поговорить о некоторых программах. В частности, в сфере образования. Мы решили начать наши стратегические реформы в области общего образования именно с Сюникской области, и эта новая модель первой будет опробована в укрупненной общине Капан, в областном центре Сюника, и правительство выделит 9 млрд драмов на реализацию этой программы. Такие программы будут внедрены и в других укрупненных общинах Сюника.
Хочу также напомнить, что в результате сотрудничества с Европейским союзом в рамках программы повышения устойчивости области в Сюнике планируется реализация программы на сумму около 80 млн евро.
Сегодня мы активно работаем над реализацией программы Север-Юг, в частности, над строительством участков Сисиан-Каджаран и Каджаран-Агарак. Надеемся, что в 2022 году этот процесс уже начнется. Это очень большой проект, он включает в себя несколько мостов, 2 тоннеля протяженностью в 7-8 км. Программа окажет значительное влияние не только на дальнейшее развитие Сюникской области, но и на развитие Республики Армения в целом.
Также хочу подчеркнуть, что существенным фактором для дальнейшего развития Сюникской области является также вопрос открытия региональных коммуникаций. Мы уже объявили, что начинаем подготовку к строительству Мегринского участка железной дороги Ерасх-Джульфа-Ордубад-Мегри-Горадиз. Должен подчеркнуть, что тема открытия региональных коммуникаций в силу известных всем нам обстоятельств, безусловно, содержит определенные проблемы и опасности, но также должен подчеркнуть, что у нее есть большие возможности. Мы должны последовательно и терпеливо работать, чтобы управлять рисками, а возможности должны подчеркивать и суметь использовать их для дальнейшего развития Республики Армения, в том числе и Сюникской области”.
Советник премьер-министра, руководитель рабочей группы Роберт Гукасян, касаясь деятельности группы, отметил, что на сегодняшний день проведено 17 заседаний в разных населенных пунктах Сюника. Группа работала круглосуточно, пытаясь как можно оперативнее реагировать на проблемы, уделяя особое внимание социальной и экономической компонентах и безопасности.
Затем представители профильных ведомств в составе рабочей группы доложили о проделанной по отраслям работе. Были представлены меры по обороне, безопасному движению, дорожному строительству, жилищному строительству, социальным вопросам, улучшению инфраструктуры и охране окружающей среды.
Премьер-министру доложили о ходе строительства альтернативных дорог Сюникской области. Было отмечено, что ведутся работы, которые обеспечат движение по этим дорогам для всех типов транспортных средств, в любое время года. Планируется, что в 2022 г. они будут полностью заасфальтированы. Никол Пашинян еще раз подчеркнул важность указанных дорог и поручил максимально ускорить процесс строительства.
Премьер-министру также были представлены подробности о строительстве квартала в Шурнухе. Было доложено, что работы продолжаются, их планируется завершить в определенный контрактом срок - в первом полугодии 2022 года.
Премьер-министр также поинтересовался предпринятыми для изучения потенциала сельского хозяйства Сюника шагами. Были представлены меры, принятые для строительства ирригационных систем, предоставления сельскохозяйственной техники, продвижения бизнес инициатив и строительства новой инфраструктуры в ряде населенных пунктов. В этом контексте была подчеркнута важная роль экспертной группы поддержки. Роберт Гукасян сообщил, что в настоящее время экспертная группа работает над оцифровкой земель сельскохозяйственно го значения, которую планируется завершить в течение месяца. В результате ожидается, что будет проведена оценка экономического потенциала общин, на основе которой будет разработан сельскохозяйственный план для каждой общины. Никол Пашинян поручил после завершения работ обсудить результаты с заинтересованными ведомствами и, если они будут оценены как эффективные, внедрить их и в других областях.
В ходе обмена мнениями был обсужден ряд вопросов и идей, представлены предложения.
Премьер-министр поблагодарил членов рабочей группы и членов экспертной группы за проделанную работу, подчеркнул, что повестка развития Сюникской области достаточно объемная и нужно терпеливо работать над реализацией всех поставленных задач.