2018-ին ՀՀԿ-ն չառաջադրեց Կարեն Կարապետյանի թեկնածությունը վարչապետի պաշտոնում․ Մարուքյան
ԼՀԿ ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը ֆեյսբուքյան էջում անդրադարձել է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի այն հայտարարությանը, թե ինքն իշխանությունը հանձնել է Կարեն Կարապետյանին, ոչ թե Նիկոլ Փաշինյանին։
«Ես՝ որպես 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր, հիշում եմ, որ «Հանրապետական» խմբակցությունը չառաջադրեց Կարեն Կարապետյանի թեկնածությունը վարչապետի պաշտոնում և մայիսի 1-ին չքվեարկեց Նիկոլ Փաշինյանի օգտին։
2018 թ. մայիսի 8-ի ընտրությանը «Հանրապետականը» կրկին չառաջադրեց Կարեն Կարապետյանի թեկնածությունը վարչապետի պաշտոնում, այլ փոխարենը՝ «Հանրապետական» խմբակցության մի խումբ պատգամավորների՝ «Ծառուկյան», «Ելք», «ՀՅԴ» խմբակցությունների քվեարկությամբ վարչապետ ընտրվեց Նիկոլ Փաշինյանը։

РПА не выдвигала кандидатуру Карапетяна на пост премьер-министра в 2018 году - Марукян
Лидер партии “Просвещённая Армения” Эдмон Марукян прокомментировал сегодня, 16 февраля, заявление третьего президента Армении Сержа Саргсяна о том, что он передал власть Карену Карапетяну, а не Николу Пашиняну.
“Я как депутат 6-ого созыва Национального Собрания помню, как фракция Республиканской партии не выдвинула кандидатуру Карена Карапетяна на пост премьер-министра и 1 мая не проголосовала в пользу Никола Пашиняна.
8 мая 2018 года РПА вновь не выдвинула кандидатуру Карена Карапетяна на пост премьера.
Вместо этого по итогам голосования с участием группы депутатов от фракции РПА, фракций “Царукян”, “Елк” и АРФ "Дашнакцутюн" Никол Пашиняна был избран премьер-министром. Исходя из этого, власть в Армении была передана Николу Пашиняну”, - написал Эдмон Марукян на своей странице в "Фейсбук".